Meniu
Prenumerata

trečiadienis, rugpjūčio 10 d.


Dėl pažeidimų atleistas Kauno tardymo izoliatoriaus direktorius
BNS
(BNS nuotr.).

Teisingumo ministrė Milda Vainiutė trečiadienį pranešė po tarnybinio patikrinimo dėl šiurkščių pažeidimų atleidusi Kauno tardymo izoliatoriaus direktorių Edvardą Kviatkauską.

„Šiandien pasirašiau įsakymą, kuriuo Kauno tardymo izoliatoriaus vadovui E.Kviatkauskui yra pagrįsta griežčiausia nuobauda. Tai yra atleidimas iš tarnybos“, – žurnalistams Teisingumo ministerijoje sakė M.Vainiutė. Ji teigė, kad iš pareigų būtų atleista ir buvusi Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė, tačiau ši prieš kelias savaites jau atsistatydino. „Ž.Mikėnaitė ir E.Kviatkauskas nevykdė arba netinkamai ir nekompetetingai vykdė savo pareigas“, – tvirtino teisingumo ministrė. Pasak jos, nustatyti pažeidimai susiję su lėšų naudojimu, viešaisiais pirkimais, netinkamu vadovavimu: „Komisijos vertinimu, valstybė patyrė didelės turtinės žalos, kuri, tikimės, bus įvertinta baudžiamojo proceso metu“.

„Satelitinių įmonių tinklas“

Tarnybinį patikrinimą Kauno tardymo izoliatoriuje atlikusios Teisingumo ministerijoje sudarytos komisijos vadovė Simona Mesonienė sakė, kad daugiausia tyrimo medžiagos sudaro viešųjų pirkimų pažeidimai ir viešųjų ir privačių interesų derinimo problemos. „Komisija nustatė, kad buvo priimami šališki ir neskaidrūs sprendimai, palankūs Ž.Mikėnaitei artimiems asmenims ir su jais susijusioms įmonėms“, – kalbėjo pareigūnė. Ji nurodė, kad tarnybinio patikrinimo metu buvo nustatytas įmonių tinklas, pelnęsis tik iš Kauno tardymo izoliatoriaus užsakymų. „Ilgus metus palei Kauno tardymo izoliatorių egzistavo ir sėkmingai gyvavo satelitinių įmonių tinklas. Tai buvo įmonės, susijusios su tam tikrais Kauno tardymo izoliatoriaus darbuotojais ir kurių vienintelis užsakovas buvo Kauno tardymo izoliatorius. Būtent iš tos įstaigos minėtos satelitinės įmonės turėjo šimtaprocentinę apyvartą ir pajamas“, – sakė S.Mesonienė. „Iš jų buvo perkamos labai plataus spektro prekės, įskaitant ir brangias prekes, ir keistus pirkimus, pradedant Kalifornijos sliekais ir baigiant brangiais skilandžiais“, – pridūrė ji. Detalių apie šį įmonių tinklą ir jo vadovus specialistai neteikia, nes tai gali tapti teisėsaugos vykdomo ikiteisminio tyrimo dalimi. Kiek anksčiau Viešųjų pirkimų tarnyba paskelbė, kad Kauno tardymo izoliatoriuje turi būti atliktas išsamus ūkinės - finansinės veiklos patikrinimas ir nepriklausomas veiklos auditas, nes nustatyti pažeidimai – sisteminiai ir nuolatiniai. „Galime turbūt drąsiai teigti, kad viešųjų pirkimų procesas, kontrolė, sutarčių vykdymas Kauno tardymo izoliatoriuje buvo labai, labai blogas“, – sakė tarnybos direktorė Diana Vilytė.

Ūkio skyriaus vedėjas buvo vienos įmonių bendrasavininkiu

Vykdydama tyrimą, Viešųjų pirkimų tarnyba patikrino 2015 metų pirkimą dėl suimtųjų ir nuteistųjų maitinimo. Jį laimėjo įmonė „Niklita“. Besiremdama Registrų centro informacija Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė, kad vienintelis „Niklitos“ akcininkas yra Valdas Kukta, galimai susijęs su izoliatoriaus Ūkio skyriaus vedėju Pranu Vaškiu. Pastarasis yra Kauno tardymo izoliatoriaus viešųjų pirkimų komisijos narys ir pirmininkas. Anot VPT, V.Kukta yra ir įmonės „Vipita“ akcininkas, o šios įmonės bendrasavininku 2013 - 2015 metais buvo ir P.Vaškys. Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė ir daugiau atvejų, kai izoliatoriaus skelbtus viešuosius konkursus laimėdavo su izoliatoriaus darbuotojais, jų giminėmis ar pažįstamais susijusios įmonės. Kauno tardymo izoliatorius 2015 metais apklausos būdu iš įmonės „TIS“ už 13 tūkst. eurų nupirko komunalinių atliekų vežimo paslaugas. Vykdydamas pirkimą apklausos būdu izoliatorius iš viso kreipėsi į tris iš aštuonių siūlomų tiekėjų, o atsakymą pateikė vienintelė bendrovė „TIS“. „Vipita“, kurios bendrasavininkas anksčiau buvo P.Vaškys, yra „TIS“ akcininkė. Iš šios įmonės izoliatorius taip pat 2014 metais įsigijo šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo paslaugą daugiau nei triskart brangiau, nei iš pradžių planavo. P.Vaškio atžvilgiu Kauno tardymo izoliatoriuje šiuo metu atliekamas tarnybinis patikrinimas. VPT taip pat nustatė įvairių pažeidimų viešuosiuose pirkimuose, kuriuos laimėdavo įmonė „Globinta“. Anot tarnybos, šios įmonės vadovas galimai yra susijęs giminystės ryšiais su izoliatoriaus ūkio skyriaus sandėlio vedėja. Patikrinimo komisijos vadovė S.Mesonienė sakė, kad kalėjimų sistemos vadovai „sukūrė labai komfortabilią terpę savo įmonių ratui laimėti viešųjų pirkimų konkursus ir turėti iš to turtinės naudos“. Pasak jos, Ž.Mikėnaitė ir E.Kviatkauskas savo nederamu elgesiu sukompromitavo pasitikėjima kalėjimų sistema, todėl valstybei buvo padaryta ne tik turtinė, bet ir neturtinė žala.

„R.Kazėnienė buvo teisi“

Institucijos patikrinimus Kauno tardymo izoliatoriuje ir Kalėjimų departamente atliko, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba jai persiuntė duomenis nurodytus izoliatoriaus buhalterijos vadovės Rasos Kazėnienės pareiškime. „Šita spaudos konferencija turi vadintis „R.Kazėnienė buvo teisi“, – sakė VPT vadovė D.Vilytė. Teisėsauga dėl piktnaudžiavimo Kauno tardymo izoliatoriuje šiuo metu taip pat atlieka ikiteisminį tyrimą. Jame Ž.Mikėnaitė buvo apklausta kaip specialioji liudytoja. Atleistas Kauno tardymo izoliatoriaus vadovas E.Kviatkauskas vykstant tarnybiniam patikrinimui Teisingumo ministerijoje buvo nušalintas nuo pareigų. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 04 12 14:17
Spausdinti