Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 5 d.


SEIMO RINKIMAI
Dešinieji pradeda derybas dėl naujos koalicijos: ko siekia kiekviena partija?
BNS
Fotobankas
Ingrida Šimonytė ir Gabrielius Landsbergis.

Seimo rinkimus laimėję opoziciniai konservatoriai su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija pirmadienį pradėjo derybas dėl naujos koalicijos.

BNS pateikia svarbiausias partijų pozicijas iš porinkiminių spaudos konferencijų.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Užsitikrinę 50 mandatų parlamente, konservatoriai bus stipriausia jėga naujojoje koalicijoje. 

* Pavardžių neatskleidžia: konservatoriai kandidatų į ministrus kol kas neatskleidžia, tačiau teigė galintys pasiūlyti jų į bet kurią ministeriją. Tinkimų nugalėtojai tvirtina kol kas laukiantys koalicijos partnerių – Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos – pasiūlymų dėl sričių, kurias jie galėtų kontroliuoti.

* Vienintelė aiški pozicija: kol kas vienintelis aiškus rinkimų nugalėtojų noras formuojant valdančiąją daugumą yra premjero postas, kuris dar prieš rinkimus patikėtas Ingridai Šimonytei. Konservatorių sąrašo lyderė teigė neskubėsianti atšaukti „valstiečių“ įvestų draudimų, tačiau žadėjo imtis kitokių priemonių, stengiantis suvaldyti koronaviruso pandemiją – stiprinti specialistų, dirbančių su koronaviruso valdymu, komandą bei tartis su ekspertais.

* Kvietimas palaikyti koaliciją: konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pakvietė kitas partijas ir savarankiškai išrinktus kandidatus palaikyti būsimą koaliciją. Anksčiau jis buvo išsakęs siekį, kad centro-dešinės koaliciją galėtų paremti kairieji socialdemokratai.

* Užsienio politikos kryptys: G. Landsbergis taip pat žadėjo perėmus valdžią išlaikyti užsienio politikos tęstinumą, ir toliau siekti Lietuvos lyderystės Baltarusijos klausimu bei sprendžiant politinius iššūkius kituose Europos Sąjungos regionuose.

* Santykiai su žiniasklaida: jeigu taps premjere, I. Šimonytė žadėjo būti atvira bendraujant su žiniasklaida ir atsakyti į visus klausimus, išskyrus tuos, į kuriuos „tiesiog negali atsakyti“. G. Landsbergis teigė, kad dabartinių valdančiųjų santykiai su žiniasklaida buvo įtempti ir „nekūrė geros atmosferos valstybėje“, jis vylėsi, kad tokį bendravimo toną galima pakeisti.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Valdantieji „valstiečiai“ rinkimuose surinko 32 mandatus, tai – antras rezultatas, nustumiantis juos ketveriems metams į opoziciją.

* Gynybinė pozicija: partijos lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad pagrindinis darbas veikiant opozicijoje bus apginti tuos darbus, kurie buvo padaryti per jų vadovavimą šaliai. Jis įvardijo, kad svarbu išlaikyti vaistų kainų politiką, taip pat vylėsi, kad nauja valdžia tęs priimtus sprendimus dėl vaiko pinigų ir pensijų.

* Valdančiųjų palaikymas: R. Karbauskis žadėjo palaikyti „teisingus ir tikslingus“ naujos valdžios sprendimus, tačiau griežtai pareiškė, kad nepalaikys Laisvės partijos siūlymo įteisinti rekreacinį ir medicininį kanapių naudojimą.

* 13-toji pensija: „valstiečių“ lyderis taip pat teigė manantis, kad kadenciją baigiantiems valdantiesiems bus sunku įteisinti 13-ąją pensiją, kurią pasiūlė Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga. Vis dėlto, R. Karbauskis žadėjo bandyti įteisinti reikiamas pataisas ir šį darbą įvardino kaip vieną svarbiausių per likusį laiką valdžioje.

Liberalų sąjūdis. Seimo rinkimuose liberalai užsitikrino 13 mandatų ir pakankamai stiprią poziciją derantis dėl postų naujoje valdžioje.

Fotobankas
Simonas Gentvilas.

* Derybos dėl postų: liberalai ketina derėtis su konservatoriais dėl Seimo pirmininko posto, kuriame matytų savo partijos lyderę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, ji konkrečiai tokio noro neišreiškė, tačiau teigė save matanti „nebūtinai Vyriausybėje“ bei priminė apie politinę tradiciją parlamento vadovo pareigas patikėti antrai pagal dydį koalicijos partnerei.

* Trys ministerijos: Liberalų sąjūdis taip pat norėtų trijų ministrų portfelių – aplinkos, švietimo bei ekonomikos ir inovacijų. Aplinkos ministerijai norėtų vadovauti dabartinis Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas, Ekonomikos ir inovacijų – Kauno mero patarėjas Simonas Kairys. Liberalai kol kas neįvardina tik kandidato į švietimo ministro postą.

* Mokesčių mažinimas: S. Gentvilas sako, kad per ankstesnę ekonomikos krizę laikinai padidinti mokesčių tarifai turėtų būti grąžinti į ankstesnį lygį. Liberalai mažintų PVM ir GPM mokesčius bei peržiūrėtų taršių automobilių registracijos mokestį. PVM tarifas 2009 metų sausį buvo padidintas nuo 18 iki 19 proc., o tų pačių metų rugsėjį – iki 21 proc. GPM siūloma mažinti tiek, kad kadencijos pabaigoje siektų 15 proc. 

Lietuvos socialdemokratų partija. Kairiųjų socialdemokratų sąskaitoje – 13 mandatų, ši partija dar ketverius metus dirbs opozicijoje.

* Konstruktyvi opozicija: partijos lyderis Gintautas Paluckas žada opozicijoje dirbti konstruktyviai ir palaikyti valdančiųjų sprendimus, kurie atitiks jų vertybines pozicijas. Jis taip pat kelia tikslą įgyvendinti kuo daugiau savo programos uždavimų.

Fotobankas
Gintautas Paluckas.

* Atsinaujinimas: Socialdemokratų partijos pirmininkas taip pat teigė, kad partija išlaikys atsinaujinimo kryptį, kuri pasiteisino, nes sulaukiama jaunų, progresyvių žmonių palaikymo. Vis dėlto, G. Paluckas pripažino, kad partija šiuo metu „tranzitiniame periode“ siekiant tapti vakarietiška kairiąją jėga.

* Konfliktas su „valstiečiais“: G. Paluckas taip pat negailėjo aštrios kritikos valdantiesiems „valstiečiams“ ir jų lyderiui R. Karbauskiui bei teigė, kad jiems „labai toli iki europietiškai suprantamo kairumo“. Socialdemokratų lyderis teigė Lietuvoje matantis vieną europietišką kairiąją jėgą – savo partiją.

Laisvės partija. Nauja parlamentinė jėga su 11 mandatų prisijungs prie derybų formuojant valdančiąją koaliciją su konservatoriais ir liberalais.

* Prioritetai: Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė kol kas neįvardina, kokių postų valdžioje norėtų ir sako, kad pirmiausia reikia sutarti dėl koalicijos programos, tačiau teigė, kad partija norėtų turėti savo atstovus švietimo, ekonomikos ir žmogaus teisių srityse.

* Save mato ministre: po spaudos konferencijos BNS kalbinta A. Armonaitė teigė po ketverių metų, praleistų opozicijoje, save įsivaizduoja vykdomojoje valdžioje, t.y. ministre, tačiau neatskleidė, kuriai ministerijai norėtų vadovauti.

* Sveika konkurencija: A. Armonaitės teigimu, jos partijos ambicijos turėti savo atstovą švietimo srityje nesikerta su buriamos koalicijos partnerių panašiomis pozicijomis, o konkurencija renkantis yra sveika. Laisvės partijos lyderė taip pat teigė, kad partija į Švietimo ministerija galės pasiūlyti ne vieną kandidatą.

Fotobankas
Aušrinė Armonaitė.

* Prioritetai: Laisvės partijos pirmininkė priminė, kad į koalicijos sutartį sieks įtraukti referendumą po ketverių metų dėl originalios nelietuviškų pavardžių rašybos pasuose, lengvųjų narkotikų dekriminalizavimą ir tos pačios lyties partnerystės įstatymą.

Darbo partija. Į Lietuvos politinį lauką sugrįžusi partija rinkimuose iškovojo 10 mandatų, tačiau prie valdančiosios koalicijos greičiausiai neprisidės ir dirbs opozicijoje.

* Teigiami rezultatai: sąrašo lyderis Vigilijus Jukna džiaugiasi partijos rezultatu Seimo rinkimuose ir ruošiasi konstruktyviai bei atsakingai dirbti opozicijoje, artėjančioje kadencijoje jis žada skirti dėmesį investicijų, regionų plėtros, švietimo ir sveikatos apsaugos srities klausimams.

Fotobankas
Vigilijus Jukna.

* Vaidmuo parlamente: V. Jukna kol kas nesiryžo konkrečiai kalbėti apie tai, kokių pozicijų norėtų Seime ir teigė, kad parama valdantiesiems tam tikrais klausimais priklausys ir nuo to, ar pavyks suderinti programinius tikslus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 10 26 16:14
Spausdinti