Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, kovo 30 d.


Drama Kijeve: M. Saakašvilis sulaikytas, sekėjai neleidžia jo išvežti
BNS
(Reuters nuotr.).

Buvęs Gruzijos prezidentas, Ukrainos opozicinės partijos „Naujųjų jėgų judėjimas“ lyderis ir buvęs Odesos srities administracijos vadovas Michailas Saakašvilis, rugsėjį viešai savavališkai kirtęs Ukrainos sieną, antradienį buvo sulaikytas Kijeve, jo bute atlikta krata.

Šaltinis naujienų agentūrai „Interfax“ nurodė, kad M. Saakašviliui turi būti paskirta kardomoji priemonė. Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) pranešė, kad M. Saakašvilis buvo sulaikytas vykdant tyrimą dėl pagalbos nusikalstamų organizacijų nariams ir jų nusikalstamos veiklos nuslėpimo. „Teisėsaugininkai, dalyvaujant Saakašvilio advokatui, pareiškė jam įtarimus įvykdžius nusikaltimą“, – nurodė SBU spaudos tarnyba. Naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas pranešė, kad pareigūnai įsodino M. Saakašvilį iš jo buto Kijevo centre, kur antradienį ryte buvo pradėta krata, bet protestuotojų minia ilgai neleido išvažiuoti teisėsaugos automobiliams. Prie pastato buvo susirinkę daug teisėsaugininkų, politiko šalininkų ir žurnalistų, įsiplieskė susirėmimų tarp M. Saakašvilio šalininkų ir pareigūnų. Vėliau policijos mikroautobusas, į kurį buvo įsodintas M. Saakašvilis, sugebėjo išvažiuoti į gretimą gatvę, bet buvo užblokuotas kelią pastojusių automobilių. Vienas „Intefax“ korespondentas sakė, kad mikroautobusą apsupę kelios dešimtys teisėsaugininkų, mėginančių neprileisti prie mašinos M. Saakašvilio minios. Mikroautobusas buvo apgadintas – suskaldytas jo priekinis stiklas. Teisėsaugos ir SBU pareigūnai į M. Saakašvilio butą Kijevo centre nuvyko anksti antradienį. Pareigūnams vykdant šią operacija Gruzijos eksprezidento bute, M. Saakašvilis vienu metu buvo užsilipęs ant savo namo stogo ir pagrasino nuo jo nušokti. Vėliau pareigūnai politiką nuo stogo nuvedė.

Kontroversiškas sugrįžimas

Ilgiau kaip dešimtmetį Gruzijai vadovavęs M. Saakašvilis savo šalį paliko 2013 metais ir vėliau buvo paskirtas vadovauti Ukrainos Odesos sričiai. Pernai jis atsistatydino, skųsdamasis, kad pareigūnai trukdo jo pastangoms kovoti su korupcija. Pastaruoju metu jis konfliktavo su Kijevo vyriausybe ir organizavo antikorupcinius protestus. Liepos pabaigoje Ukrainos migracijos tarnyba pranešė, kad prezidentas Petro Porošenka panaikino M.Saakašvilio turėtą Ukrainos pilietybę. Gruzijos pilietybės jis neteko 2015-aisiais, kai buvo paskirtas Odesos gubernatoriumi. Rugsėjį M.Saakašvilis, į Ukrainą atvykęs autobusu iš Lenkijos, su savo pasekėju pagalba jėga prasiveržė į šalies gilumą. Oficialiais duomenimis, per pasienyje įvykusį incidentą nukentėjo 13 policininkų ir 9 pasieniečiai. Lvovo srities pareigūnai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl M.Saakašvilio bei jo sąjungininkų neteisėto Ukrainos sienos kirtimo. Gruzija oficialiai paprašė Ukrainos M. Saakašvilį sulaikyti ir išduoti. Gruzijoje jis yra kaltinamas keturiose bylose, iškeltose dėl svetimo turto pasisavinimo, iššvaistymo ar užvaldymo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Tbilisio teismas 2014-ųjų rugpjūtį M.Saakašviliui skyrė kardomąją priemonę – sulaikymą, o netrukus jis buvo paskelbtas ieškomu asmeniu. M. Saakašvilis ragino ukrainiečius ateinantį sekmadienį surengti didelę protesto demonstraciją Kijevo centre, jeigu šalies parlamentas per šią savaitę nepriims įstatymų dėl prezidento apkaltos ir Antikorupcinio teismo įkūrimo. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 12 05 13:11
Spausdinti