Trečiadienį Europos Parlamento Strasbūre priėmė rezoliuciją, kurioje smerkia Aliaksandro Lukašenkos režimą ir savaitgalį įvyksiančius jo rinkimus. Du iš vienuolikos Lietuvos atstovų šios rezoliucijos nepalaikė.
Smerkdamas nuolatinius ir ilgalaikius šiurkščius žmogaus teisių ir demokratijos principų pažeidimus Baltarusijoje, kurie dar labiau sustiprėjo rengiantis sausio 26 d. vadinamiesiems prezidento rinkimams, Europarlamentas prašo ES, jos valstybių narių ir tarptautinės bendruomenės po balsavimo nepripažinti dabartinio diktatoriaus A. Lukašenkos teisėtumo. Neįpareigojančioje rezoliucijoje europarlamentarai pažymi, kad, kitaip nei 2020 m., šį mėnesį vyksiančiuose rinkimuose A. Lukašenkai, kuris negailestingai valdo Baltarusiją nuo 1994 m., iššūkį mesti gali tik valdžios patvirtintos kandidatai iškamšos. Kartu Europarlamento nariai, pakartodami, kad nepripažįsta A. Lukašenkos prezidentu ir kad visas Baltarusijos režimas yra neteisėtas, išreiškia tvirtą paramą Baltarusijos žmonėms, siekiantiems demokratijos, laisvės ir žmogaus teisių.
Rezoliucijoje taip pat išreiškiamas nerimas dėl politinių kalinių padėties Baltarusijoje ir raginama ES bei jos tarptautiniai partneriai išplėsti ir sugriežtinti sankcijas asmenims bei subjektams, atsakingiems už represijas Baltarusijoje ir už Minsko dalyvavimą Rusijos kare Ukrainoje.
Rezoliucija buvo priimta 429 nariams balsavus už, 205 – prieš ir 23 susilaikius. Iš vienuolikos Lietuvos parlamentarų rezoliuciją palaikė devyni. Europos konservatorių ir reformuotojų frakcijos atstovas Waldemaras Tomaszewskis susilaikė. Tą patį padarė ir prorusiškos Vokietijos partijos vadovaujamos „suverenų“ grupės narys Petras Gražulis, besididžiuojantis savo, kaip sovietinio disidento praeitimi.
Beje, P. Gražulis spalio mėnesį Europos Parlamente balsavo prieš 35 mlrd. eurų paskolą Ukrainai. Pats politikas tuomet tikino, kad tai tebuvo žmogiška klaida – supainiojo mygtukus. Jo kolega Virginijus Sinkevičius kėlė hipotezę, kad Europarlamento naujokas P. Gražulis balsavo taip, kaip jo „suverenų“ grupė jam nurodė.
Ankstesnėje Europarlamento kadencijoje Viktoras Uspaskichas ir Stasys Jakeliūnas dažniausiai nepalaikydavo rezoliucijų, kurios rėmė Ukrainą ar buvo nukreiptos prieš Rusiją ar Baltarusiją.