Meniu
Prenumerata

šeštadienis, sausio 28 d.


KELIONĖS
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas: 10 svarbiausių klausimų ir atsakymų
BNS
BNS

Nuo pirmadienio Lietuvos gyventojai gali išsiimti Europos Sąjungos (ES) skaitmeninį COVID pažymėjimą, supaprastinantį keliones tarp Bendrijos šalių.

Šiuo metu tą gali padaryti apie 300 tūkst. persirgusių ar paskiepytų žmonių, tačiau Registrų centras žada, kad e.sveikatoje artimiausiu metu tą galės padaryti ir daugiau gyventojų.

BNS pateikia atsakymus į 10 svarbiausių klausimų, susijusių su šio dokumento veikimu.

* Kas yra ES skaitmeninis COVID pažymėjimas?

Tai vieningas ir visoje Europos Sąjungoje pripažįstamas dokumentas, kuriame pateikiama informacija apie žmogaus paskiepijimą nuo koronaviruso, persirgimą šia liga ar turimą neigiamą testą.

* Ar šis dokumentas suteikia išskirtinių privilegijų?

Ne. Priešingai nei Lietuvoje veikiantis galimybių pasas, šis pažymėjimas privilegijų nesuteikia, jo tikslas – supaprastinti dokumentų patikros procesą pasieniuose. Kiekviena šalis individualiai nustato savo reikalavimus atvykstantiems žmonėms, todėl prieš vykstant rekomenduojama pasidomėti konkrečioje valstybėje galiojančiomis taisyklėmis.

Šiuo metu šį pažymėjimą išduoda maždaug dešimt Europos Sąjungos šalių, įskaitant Lietuvą. Jį patikrinti gali ir kitos Bendrijos narės, tačiau šią informaciją taip pat rekomenduojama sužinoti prieš vykstant į užsienį.

Pavyzdžiui, Lietuvoje atvykstantieji, kurie turi ES skaitmeninį COVID pažymėjimą, šiuo metu tikrinami įprastu būdu – taip, kaip ir turintieji nacionalinį skiepijimo ar persirgimo faktą patvirtinantį dokumentą. Iki liepos 1 dienos Registrų centras planuoja pateikti skaitmeninę tikrinimo programėlę, nuskaitančią dokumente atvaizduotą QR kodą.

* Kaip jį gauti?

Lietuvoje šis pažymėjimas išduodamas e.sveikatos sistemoje. Dokumentą galima atsisiųsti į bet kurį įrenginį, jį atsispausdinti. Jame be asmens duomenų, informacijos apie konkrečią vakciną, dozių skaičių, skiepijimo datą, nurodytas unikalus kiekvienam žmogui priskirtas numeris ir QR kodas. 

Tiems, kurie nesinaudoja šia sistema, pažymėjimą gali išduoti šeimos gydytojas, dėl dokumento išdavimo būdo rekomenduojama tartis individualiai. 

* Kokios taisyklės galioja atvykstantiesiems ar grįžtantiesiems į Lietuvą?

Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančius reikalavimus, papildomi apribojimai netaikomi nuo koronaviruso paskiepytiems atvykstantiesiems ar grįžtantiesiems, praėjus savaitei po vakcinacijos antrąja „Pfizer“ doze, dviem savaitėms po antrosios „Moderna“ dozės, 15 parų po antrosios „AstraZeneca“ dozės bei dviem savaitėms po „Johnson & Johnson“ dozės.

Taip pat apribojimai netaikomi persirgusiems žmonėms, jei nepraėjo 180 dienų nuo COVID-19 ligos diagnozės (nustatytos tiek po PGR tyrimo, tiek po antigeno testo).

Svarbu pabrėžti, kad ES skaitmeniniame COVID pažymėjime persirgimo faktas užfiksuojamas tik po teigiamo PGR tyrimo rezultato, tad tuo atveju, kai užsikrėtimas buvo patvirtintas antigeno testu, žmogus privalo turėti atskirą šį faktą patvirtinantį dokumentą.

Jei žmogus neatitinka numatytų skiepijimo ar persirgimo terminų, prieš atvykstant į Lietuvą būtina turėti neigiamą testą, atliktą ne seniau kaip 72 val. iki kelionės, jam taip pat taikoma izoliacija.

* Ar šį dokumentą keliaujant turėti privaloma?

Ne, tačiau jis palengvina tikrinimo procedūras. Kiekviena šalis nustato savo reikalavimus atvykstantiems, taip pat nurodo, kokius dokumentus pripažįsta, norint įrodyti persirgimo, paskiepijimo ar testo faktą.

* Ar šis dokumentas reikalingas vaikams?

Kaip ir suaugusiesiems, taip ir vaikams, šis dokumentas nėra privalomas, tačiau jiems taikomi konkrečioje šalyje galiojantys apribojimai. Pavyzdžiui, šiuo metu į Lietuvą atvykstantiems ar grįžtantiems vaikams iki 16 metų nereikia turėti neigiamo koronaviruso testo, tačiau jiems galioja izoliacijos taisyklės, išskyrus tais atvejais, jei jie yra persirgę šia liga.

* Kaip veiks tikrinimo procedūra?

Atvykus į svečią šalį keliautojas bus paprašytas pateikti pažymėjimą. Jį galima turėti tiek atspausdintą, tiek telefone. Tikrintojas nuskaitys jame esantį QR kodą ir jam bus suteikta informacija apie pažymėjimo galiojimą ir autentiškumą.

* Ar pažymėjimą galima naudoti kaip alternatyvą galimybių pasui?

Taip, tačiau ES skaitmeninio COVID pažymėjimo galiojimo terminai yra griežtesni nei galimybių paso. Be to, kol kas galimybių paso tikrinimas yra paprastesnis – jis vyksta elektroniniu būdu, nuskaičius QR kodą. Tuo metu europinis pažymėjimas iki oficialaus jo veikimo pradžios peržiūrimas, tikrintojui analizuojant jame pateiktą informaciją.

* Ar šį pažymėjimą reikia atnaujinti?

Ne, priešingai nei galimybių pasas, šis dokumentas visiškai paskiepytiems ir persirgusiems žmonėms išduodamas vieną kartą, jo reguliariai atnaujinti nereikia. Pakartotinai jį išsiimti turės besitestuojantys žmonės. Taip pat pažymėjimą galima bus gauti ir po pirmos dozės, tačiau sulaukus antrosios dozės jį reikės atnaujinti.

Svarbu pabrėžti, kad išduotas pažymėjimas po pirmos dozės negarantuoja laisvesnių atvykimo sąlygų šalyje, į kurią keliaujama. Kaip vertinti tokią imunizaciją, sprendžia kiekviena šalis individualiai.

* Kaip užtikrinama duomenų apsauga?

Šis pažymėjimas nurodo tik būtiną pagrindinę informaciją: vardą ir pavardę, gimimo datą, atitinkamą informaciją apie vakciną, tyrimą arba persirgimą ir unikalų identifikatorių. Šalys, kuriose lankomasi, šios informacijos saugoti negali. Tikrinimo tikslais patvirtinamas tik pažymėjimo galiojimas ir autentiškumas. Visi sveikatos duomenys lieka valstybės narės, kuri išdavė skaitmeninį pažymėjimą, žinioje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 06 07 15:18
Spausdinti