Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 26 d.


AUKŠČIAUSIOJI TARYBA
G. Nausėda: iniciatyva dėl V. Landsbergio sveikintina, tik reikėtų kitos teisinės formos
BNS
Fotobankas
G. Nausėda.

Prezidentas Gitanas Nausėda palaiko valdančiųjų iniciatyvą suteikti valstybės vadovo statusą Vytautui Landsbergiui, tačiau teigia, kad tam reikėtų paieškoti kitos teisinės formos, nei įstatymas.

Prezidentūra BNS informavo, kad G. Nausėda yra jau ne kartą pasisakęs šiuo klausimu, yra pavadinęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką V. Landsbergį prezidentu ir sakęs, kad jam „nekyla abejonių“, jog 1990-1992 metais V. Landsbergis buvo de facto šalies vadovas.

„Prezidento nuomone, valdančiųjų iniciatyva Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkui suteikti valstybės vadovo statusą yra sveikintina. Klausimas tik ar teisėkūros kokybės požiūriu įstatymas yra tinkama forma tokiai iniciatyvai“, – teigiama Prezidentūros Komunikacijos grupės BNS pateiktame atsakyme.

Seimo valdantieji pirmadienį registravo Įstatymo dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso projektą, siūlantį įtvirtinti, kad „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nuo 1990 m. kovo 11 d. buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas“.

Tačiau parlamento teisininkai teigia, kad toks siūlymas gali prieštarauti Konstitucijai, remdamiesi Konstitucinio Teismo išaiškinimu, kad „valstybės vadovo statusą Konstitucijoje nustatytam laikui įgyja tik vienas asmuo, t. y. prezidentas, kurį išrenka Lietuvos piliečiai“.

Anot dokumento, Konstitucinis Teismas taip pat yra pabrėžęs, kad pagal Konstituciją įstatymų leidėjui neleidžiama nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuriuo būtų paneigtas individualus prezidento teisinis statusas ir sudarytos teisinės prielaidos kurį nors kitą asmenį prilyginti prezidentui – valstybės vadovui. 

Prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė anksčiau antradienį Žinių radijui teigė, kad iki šiol nesuteiktas šalies vadovo statusas V. Landsbergiui  „yra tam tikra skola“, o Seimo politinis sprendimas galėtų būti „priimtinas visoms pusėms“.

Seime jau buvo bandoma suteikti valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 06 29 17:27
Spausdinti