Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, kovo 30 d.


KRIZĖ
G. Nausėda siūlo Baltarusijoje kurti nacionalinę tarybą iš valdžios ir opozicijos atstovų
BNS
Fotobankas
Gitanas Nausėda.

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasiūlė Baltarusijoje įkurti nacionalinę tarybą iš valdžios ir pilietinės visuomenės atstovų, siekiant spręsti krizę šalyje.

Šalies vadovas spaudos konferencijoje pranešė tokią iniciatyvą aptaręs su Lenkijos ir Latvijos prezidentais.

G. Nausėdos teigimu, jei Minskas pritartų šiai iniciatyvai ir paleistų sulaikytuosius bei nutrauktų smurtą, Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos prezidentai galėtų imtis tarpininkavimo misijos.

„Noriu pateikti trijų punktų planą, kuris galėtų tapti preliudija regiono prezidentų tarpininkavimui sprendžiant politinę krizę Baltarusijoje. Šio plano sudėtinės dalys yra trys. Pirma, Baltarusijos valdžios institucijos nutraukia prievartos naudojimą prieš savo piliečius ir deeskaluoja situaciją. 

Antra, Baltarusijos valdžia paleidžia suimtuosius, kurių jau skaičiuojama tūkstančiais, visus protesto dalyvius, kurie iki šiol patyrė represijas. Trečias punktas, Baltarusijos institucijos, Baltarusija atnaujina dialogą su savo pilietine visuomene. Kaip tinkamas sprendimas šia kryptimi galėtų būti tam tikros nacionalinės tarybos formavimas iš valdžios ir pilietinės visuomenės atstovų, kurio priedermė ir tikslas būtų ieškoti sprendimų išeiti iš krizės vidutiniu laikotarpiu. 

Jei šie punktai būtų tinkami diskusijai pradėti, tiek Latvijos prezidentas, tiek Lenkijos prezidentas žiūri palankiai į šią iniciatyvą ir sutiktų tarpininkauti kartu su manimi deeskaluojant šitą situaciją ir krizę, besiklostančią Baltarusijoje“, – žurnalistams sakė Lietuvos prezidentas.

Jis nedetalizavo, ką tiksliai siūlytų į savo minimą nacionalinę tarybą.

Prezidentas sakė, kad šis planas bus pateiktas Minskui, o jei šis jį atmes, toliau būtų svarstomas sankcijų Minskui klausimas ES ar nacionaliniu lygiu. 

„Be abejo, pasistengsime užmegzti kontaktą su kitomis derybų pusėmis ir įvertinti, koks yra jų pasirengimas spręsti šį konfliktą. Manau, toks ir turėtų būti mūsų kelias, t.y. pradėti nuo sprendimo paieškos taikiuoju būdu ir stengtis, kad problema būtų išspręsta mažiausiai skausmingu būdu“, – kalbėjo šalies vadovas.

„Tačiau jei ši iniciatyva būtų sutikta neigiamai, taip gali atsitikti, be abejo, lieka visos kitos alternatyvos, apie kurias šiuo metu ir Lietuvoje, ir Europos Sąjungoje yra diskutuojama – čia aš kalbu ir apie sankcijas tiek ES, tiek nacionaliniu lygiu“, – pridūrė jis.

Prezidentas sako, kad procesas derantis dėl bendrų ES sankcijų „nėra labai spartus ir jo baigtis nėra žinoma“. Anot jo, antradienio pokalbis su Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesu Micheliu (Šarliu Mišeliu) telefonu „jau davė rezultatų“ – penktadienį rengiama ES Užsienio reikalų ministrų taryba.

„Ten bus svarstomas sankcijų klausimas. Tačiau sprendimas dėl sankcijų gali būti ir nepriimtas, o net jei ir būtų priimtas, užtruks laiko, kol jis bus galutinai patvirtintas. Todėl jei sankcijos Europos lygiu nebūtų patvirtintas, lieka kitas būdas – taikyti nacionalines sankcijas. Tačiau patys suvokiame, kad jų poveikis būtų kur kas mažesnio masto (...). Stipriai abejotina, ar sankcijų taikymas gali operatyviai nutraukti kraujo praliejimą, kuris vyksta šiuo metu, šiomis valandomis, šiomis dienomis“, – tvirtino G. Nausėda.

Baltarusijos valdžiai pirmadienį paskelbus, kad prezidentas Aliaksandras Lukašenka rinkimuose surinko 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai, šalyje kilo krauju ir suėmimais pasibaigusios protesto akcijos prieš rinkimų rezultatų klastojimą.

Opozicijos kandidatė rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja antradienį iš Baltarusijos atvyko į Lietuvą. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 08 12 17:08
Spausdinti