Stringanti ES parama, blokuojamos sankcijos Rusijai, negebėjimas greitai reaguoti verčia permąstyti Lietuvos poziciją dėl vienbalsiškumo principo bloke. Apie tai užsiminė į Briuselyje vykstančią Europos Vadovų Tarybą (EVT) atvykęs prezidentas Gitanas Nausėda.
Į vienos dienos ES lyderių susitikimą G. Nausėda atvyko gan kritiškai nusiteikęs. Jis sukritikavo nepakankamą sąjungininkų paramą Ukrainai, kurios prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat dalyvauja susitikime ir kurios klausimas yra pagrindinis EVT dienotvarkėje.
Manau, kad kur kas sąžiningiau, teisingiau, jei mes dėtume ginklus ant stalo, o ne vis naujas idėjas ir dar tokias, kurios neveda prie rezultatų.
„Mano idėja yra ta, kad mes kartais Europoje mėginame pakeisti savo nenorą arba negalėjimą paremti Ukrainos ginklais, finansais ir kitais dalykais diskusijomis apie visokias neįmanomas opcijas. Manau, kad kur kas sąžiningiau, teisingiau, jei mes dėtume ginklus ant stalo, o ne vis naujas idėjas ir dar tokias, kurios neveda prie rezultatų. Tai šiandien tikriausia bus proga apie tai diskutuoti ir susidurs pakankamai skirtingos nuomonės“, – Lietuvos žurnalistams prieš pat susitikimą teigė G. Nausėda.
Jis dar kartą priminė, kad daugiau kaip 6 mlrd. eurų paramos Ukrainai lieka užblokuoti Vengrijos per ES taikos priemonę: „Reikia atkimšti tuos kamščius, kad ir Europos taikos priemonę, kur daugiau kaip metai kamštis neiššautas, neįmanoma jo atkimšti.“
Kartu tokie „kamščiai“ prezidentą ragina galvoti apie valstybių narių veto teisės užsienio ir saugumo politikoje pakeitimą kvalifikuota dauguma.
„Vis labiau bręsta labai rimta diskusija apie kvalifikuotą daugumą, nes šitaip gyvenant mes panašėjame į XVIII a. Abiejų tautų respubliką, kur irgi liberum veto galėjo sužlugdyti bet kokį sprendimų priėmimą. Gerai jei situacija yra rami ir sprendimus galime priiminėti metų metais, bet šioje situacijoje mums greitis, sprendimų priėmimų laikas yra nepaprastai svarbus ir su savo nesibaigiančiais diskutavimais mes, iš tiesų, kenkiame Ukrainai, kenkiame patys sau. Man kaip nedidelės šalies atstovui tikrai labai svarbu, kad būtų išsaugotas vienbalsiškumo principas, bet matome, kad negauname rezultato“, – kalbėjo G. Nausėda, kuris iki šiol priešiškai pasisakė dėl veto teisės ES sprendimų priėmime panaikinimo.
Kažkada man buvo visiškai aišku, kad mes galime ir turime išsaugoti vienbalsiškumo principą, bet per tą laiką įvyko daug dalykų ir tenka nuolat konstatuoti jums, užsienio žiniasklaidai, kad mes „nedeliveriname“ (nepadarome).
IQ paklausas, ar tai reiškia, kad jo ir Lietuvos pozicija šiuo klausimu keičiasi, prezidentas atsakė: „Aš nepasakyčiau, kad ji keičiasi. Tai nėra dalykas, kai per vieną dieną gali pakeisti. Aš tikrai labai daug galvojau per pastaruosius metus. Kažkada man buvo visiškai aišku, kad mes galime ir turime išsaugoti vienbalsiškumo principą, bet per tą laiką įvyko daug dalykų ir tenka nuolat konstatuoti jums, užsienio žiniasklaidai, kad mes „nedeliveriname“ (nepadarome)“, – aiškino jis.
Prezidentas taip pat pridūrė: „Vienbalsiškumo principas, man atrodo, geras tada, kai visos valstybės labai brangindamos ir atsakingai naudoja šį svertą. Lietuva niekada nemojavo veto teise gąsdindama kitus, kad čia kažką sužlugdys, o to negaliu pasakyti apie kitas valstybes.“
Tikėtina, kad G. Nausėda omeny turėjo Vengriją, kuri nuolat blokuoja tam tikras sankcijas Rusijai, kaip ir paramą Ukrainai. Tiesa, yra ir kitų valstybių narių, kurios, galima sakyti, linkę piktnaudžiauti veto teise.