Pirminiai duomenys rodo, kad Vilniaus Gedimino kalne rasti 1863 m. sukilimo prieš carinę Rusiją vado Zigmanto Sierakausko ir kitų dalyvių palaikai, trečiadienį pranešė Kultūros ministerija. Tolesni tyrimai gali užtrukti iki pusės metų.
Gedimino kalno aikštelėje mirusiųjų palaikus aptiko Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai. „Pagal pirminius duomenis vienas iš mirusiųjų galimai yra 1863 m. sukilimo vadas Z.Sierakauskas“, – rašoma ministerijos pranešime spaudai. Pirminiai duomenys rodo, jog visi rasti mirusieji buvo sukilimo dalyviai, nubausti mirties bausme. Paklaustas, kas leidžia manyti, kad naujai rasti palaikai yra sukilėlių, Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovas spaudai Arminas Šileikis paminėjo jų nešiotus religinius medalikėlius. „Ir prie ankstesnių buvo rasta medalikėlių, ir prie šitų. Medalikėliai datuojami 19 amžiaus antra puse (...). Nėra žinoma, ką tiksliai sukilėliai dėvėdavo, bet būdavo įprasta, kad sukilėliai turi medalikėlį ir ant jo turi būti pavaizduota šventoji Dievo motina, tai buvo einamieji sukilėlių ženklai“, – pasakojo A.Šileikis. Aptiktuose kapuose buvo septyni mirusieji, jie buvo užkasti nepagarbiai, su už nugaros surištomis rankomis, apipilti kalkėmis. Viename kape aptikta kulka. Palaikus perkasoje preliminariai tyrė Vilniaus universiteto antropologė Justina Kozakaitė. Visa antropologinė medžiaga perduodama tolimesniam tyrimui į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Antropologijos katedrą.
Tyrimai užtruks
Pasak A.Šileikio, tam, kad būtų tiksliai pasakyti, jog rasti Z.Sierakausko palaikai, reikės visų pirma atlikti tyrimus dėl palaikų amžiaus, ligų, kuriomis asmuo sirgo, o po to sektų radinių lyginiams su nuotraukomis. „Tolesni tyrimai turi būti vykdomi su fotografijų tyrinėjimu, lyginant kaukolę su fotografija ir pan., tokie tyrimai užtrunka“, – sakė A.Šileikis. Tokie tyrimai užtruks apie pusę metų, sako kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius. „Gali iki pusės metų trukti“, – žurnalistams Gedimino kalno papėdėje trečiadienį sakė viceministras. Pasak jo, dėl Z.Sierakausko palaikų perlaidojimo bus sprendžiama visiškai identifikavus jų tapatybę. R.Augustinavičius sakė, kad Z.Sierakausko ir dar šešių žmonių palaikai buvo rasti liepos pradžioje. Prie vieno iš vyrų, kuris palaidotas atskirai nuo kitų, ant dešinės rankos rastas auksinis žiedas su įrašu vidinėje pusėje: „Zygmund Apolonija 11 Sierpnia / 30 Lipca 1862 r.“. „Remiantis istoriniais duomenimis žinome, kad vienas iš 1863 metų sukilimo vadų Z.Sierakauskas 1862 metų liepos 30 dieną pagal dabartinį kalendorių vedė savo sužadėtinę Apoloniją Davelskytę“, – sakė kultūros viceministras. „Galime jau pakankamai pagrįstai sakyti, kad mes turime tiesioginį daiktinį įrodymą“, – pridūrė jis.
Gali prireikti DNR tyrimų
Palaikus atradęs Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologas Valdas Steponaitis sakė, kad visi septyni žmonių palaikai šiuo metu yra muziejuje, o artimiausiu metu jie bus atiduoti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto antropologams. Jo teigimu, mokslininkai atliks palaikų dantų tyrimus, nustatys kaulų pažeidimus, mirusiųjų lytį, amžių. Palaikų kaukolės bus atiduotos sulyginti teismo medicinos ekspertams. Pasak archeologo, šie tyrimai leistų visiškai įsitikinti, kad rasti palaikai iš tikrųjų yra Z.Sierakausko. „Manau, kad tai duos atitinkamų rezultatų“, – teigė V.Steponaitis. „Jeigu mums dar trūks ir reikės ieškoti pagal giminių liniją, tada bandysime padaryti ir DNR tyrimus, jeigu bus tinkami asmenys, su kuriais bus galima lyginti“, – pridūrė jis. Minėti septyni palaikai buvo rasti anksčiau liepą, o Z.Sierakauskui priklausiusį žiedą specialistai aptiko praėjusį penktadienį. Užrašą ant žiedo archeologai sugebėjo perskaityti antradienio vakarą.
Kalne palaidotas 21 sukilėlis
Istorikų duomenimis, ant Gedimino kalno yra palaidotas 21 prieš daugiau nei pusantro šimtmečio vykusio sukilimo dalyvis. Per ankstesnius archeologinius tyrimus šių metų sausį buvo aptikti keturių mirusių vyrų palaikai, taigi specialistai šiuo metu saugo 11 kūnų. 1863 metų sukilimo dalyviai tais pačiais arba kitais metais buvo nušauti bei pakarti sostinės Lukiškių aikštėje. „Mes žinome tam tikrą palaidojimų seką ir žinome, kurie žmonės buvo nušauti, kurie buvo pakarti“, – sakė archeologas V.Steponaitis. Pasak jo, tai leidžia tikėtis, kad specialistams pavyks surasti ir identifikuoti visus 21 Gedimino kalne palaidotus palaikus. „Jie tikrai atvežti iš Lukiškių aikštės, paslapčia užvežti ant kalno“, – teigė ekspertas. Kai Lietuva buvo carinės Rusijos dalimi, Gedimino kalno papėdėje buvo įsikūrusi tvirtovė. Palaikai buvo paslėpti tolimiausioje tvirtovės vietoje. „Tai buvo pati tinkamiausia vieta, jų supratimu, kur buvo galima tuos palaikus paslėpti ir užkasti“, – sakė V.Steponaitis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.