Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, vasario 29 d.


LIETUVOS GYNYBA
Greta Vilniaus – naujas karinis miestelis
BNS
Skirmantas LIsauskas/BNS
Rokantiškių karinis miestelis.

Rokantiškėse, Vilniaus rajone, pirmadienį oficialiai atidarytas naujas karinis miestelis. Lietuvos kariuomenės Kunigaikščio Vaidoto pėstininkų bataliono kariams skirtas miestelis viešosios ir privačios partnerystės būdu už 74 mln. eurų pastatytas per trejus metus ir yra vienas iš trijų 231 mln. eurų kainuosiančių šiemet atidaromų tokių objektų.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pabrėžia, kad čia įsikursiantis kovinis batalionas didins sostinės apginamumą, kadangi iki šiol Vilnius iki šiol turėjo tik tuos karinius dalinius, kurie susiję su kariniu valdymu.

„Kovinis batalionas įsikūrė būtent dabar. Mūsų galimybės, esant krizinėms situacijoms, visoms pajėgomis ginti sostinę ženkliai pakito į gerąją pusę“, – miestelio atidaryme kalbėjo ministras.

„Ne tik dėl to, kad atsiranda batalionas, bet ir dėl Vokietijos sprendimo dislokuoti brigadą, kurios dalis infrastruktūros bus Vilniuje, bet didžioji dalis bus (...) Rūdininkų poligono karinėje teritorijoje“, – pridūrė jis.

Pirmadienį atidarytame Rokantiškių kariniame miestelyje pastatyti administracinės ir specialiosios paskirties pastatai: kareivinės, valgykla, štabas, medicinos punktas, sportui skirtos patalpos ir aikštės, ramovė su koplyčia, taip pat techninės paskirties pastatai, kita reikalinga infrastruktūra.

Kalbėdamas apie Vilniaus apginamumą, A. Anušauskas paminėjo ir NATO itin aukštos parengties pajėgoms priimti skirtų kareivinių Pabradėje statybas.

Jis pažymėjo, kad infrastruktūra yra lydima gynybos planų, didesnių pajėgų dislokavimo tuose rajonuose, kuriuose yra infrastruktūra.

„Gynyba yra stipresnė ir infrastruktūros atsiradimas tai irgi parodo“, – sakė A. Anušauskas.

Praėjusią savaitę karinis miestelis atidarytas Pajūryje, Šilalės rajone. Pavasarį planuojama kariuomenei perduoti dar vieną karinį miestelį Šiauliuose.

„Puiku, kad kai buvo suprasta, kad tokios infrastruktūros reikia, infrastruktūra buvo greitai pastatyta ir čia, ir pajūryje. Mūsų kariai turės puikias tarnybos sąlygas, – tvirtino spaudos konferencijoje po ceremonijos dalyvavusi premjerė Ingrida Šimonytė.

Anot A. Anušausko, projektas nuo sutarties pasirašymo iki miestelio atidarymo įgyvendintas lygiai per trejus metus.

Pasak ministro, valstybė per daugiau nei 12 metų išmokės visą trijų statybos miestelių sumą, kas metus vidutiniškai už kiekvieną karinį miestelį mokėdama po šešis milijonus eurų.

„Visa tai leido mums virš dviejų šimtų milijonų eurų skirti ginkluotės įsigijimams, kuriuos galėjome įcementuoti čia į betoną“, – kalbėjo A. Anušauskas.

Ministro teigimu, trijų karinių miestelių statybų bendra suma – 231 mln. eurų su PVM. Pasak KAM, Rokantiškių karinio miestelio statybos kainavo 74 mln. eurų.

„Pabrangimas buvo, bet neviršijo devynių procentų. (...) Nebuvo drastiško kainų kilimo, kaip kitur statybų sektoriuje“, – teigė jis.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys sako, kad karinis miestelis Rokantiškėse svarbus, nes pirmą kartą prie sostinės dislokuojamas manevrinis vienetas. „Tai atitinka mūsų bendruosius sumanymus gynybiniuose planuose“, – teigė V. Rupšys.

„Praktinė paprasčiausia reikšmė, jei komplektavimas personalu kai kuriuose regionuose yra sudėtingesnis, tai Vilniuje ir komplektavimo personalu neturėsime problemų“ – pridūrė jis.

Pasak kariuomenės vado, operacinius reikalavimus miesteliui teikė pati kariuomenė, tad rezultatu yra patenkinti.

„Teikėme, kaip kareivis turi gyventi, kaip turėtų maitintis, kaip turėtų sportuoti, kaip turėtų technikos laikymas būti užtikrintas, priežiūra, remontas, amunicijos sandėliavimas, keliai, bendra infrastruktūra, kuri pritaikyta ne tik taikiai gyventi, bet ir reaguoti į iškilusias grėsmes“, – teigė V. Rupšys.

Jis teigė, kad jei kariuomenė pastebės kokius nors trūkumus naudodama miestelį, juos išsakys statytojams, kai bus rengiama nauja infrastruktūra

„Šiandien tai, ko reikalavome, ko prašėme, tą pastatė“, – sakė kariuomenės vadas.

Trys kariniai miesteliai suprojektuoti ir pastatyti su visa bataliono dydžio vienetui reikalinga infrastruktūra, kuri tikslingai pritaikyta prie šiuolaikinių kariuomenės poreikių. Tai didžiausi per pastaruosius 30 metų įgyvendinti Lietuvos kariuomenės infrastruktūros projektai.

2024 02 05 14:53
Spausdinti