Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 13 d.


RUSIJOS AGRESIJA
„Havanos sindromas“ Vilniuje: VSD nekomentuoja, Pentagonas patvirtino
ELTA
Scanpix

Nors kiek anksčiau Pentagonas patvirtino informaciją dėl galimo „Havanos sindromą“ sukeliančio ginklo panaudojimo prieš JAV pareigūną Vilniuje, tačiau Valstybės saugumo departamentas (VSD) teigia šiuo metu neturintis komentarų.

„Šiuo metu komentarų dėl straipsnyje minimos informacijos neturime“, – Eltai raštu perduotame komentare teigė VSD Strateginės komunikacijos skyrius.

Krašto apsaugos ministerija (KAM) taip pat paskelbė neturinti duomenų apie pernai Vilniaus NATO viršūnių susitikimo metu fiksuotą incidentą, kai galimai buvo panaudotas „Havanos sindromą“ sukeliantį ginklas. Todėl ministerija negali nei patvirtinti, nei paneigti spaudoje pasirodžiusios informacijos.

„Šia tema žiniasklaidoje rašoma daug, tačiau detaliau pakomentuoti, patvirtinti ar paneigti tokių vertinimų negalime. Apie NATO viršūnių susitikimo Vilniuje metu vykusį įvykį duomenų neturime“, – teigiama KAM komentare, kurį Eltai raštu perdavė Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus vedėja Asta Galdikaitė.

Visgi, ministerija atkreipė dėmesį, jog „ Rusijos saugumo ir žvalgybų tarnybų metodikoje gali būti taikomos ir naudojamos įvairiausios priemonės, (...) kad būtų paveiktas ir įbaugintas oponentas“.

ELTA primena, kad pirmadienį publikuotame jungtiniame „The Insider“, „Der Spiegel“ ir laidos „60 Minutes“ tyrime atskleista, jog „Havanos sindromą“ sukeliančiu ginklu buvo užpultas Jungtinių Valstijų gynybos departamento pareigūnas. Tai, pasak publikacijos, įvyko praėjusių metų liepą Vilniuje vykusio NATO viršūnių susitikimo metu. Tyrime taip pat nurodoma, kad su „Havanos sindromas“ yra siejamas su Rusijos karinės žvalgybos padalinio 29155 naudojamais ginklais.

Pentagonas patvirtino šią informaciją – atstovė Sabrina Singh nurodė, kad per Aljanso lyderių susitikimą vienam gynybos departamento pareigūnui pasireiškė simptomai, panašūs į „Havanos sindromo“ simptomus.

„Havanos sindromu“ apibendrintai vadinami tokie simptomai, kaip galvos skausmas, klausos sutrikimai, svaigulys ir pykinimas – dėl jų skundėsi daug Kubos sostinėje Havanoje gyvenusių JAV diplomatų ir jų artimųjų. Apie panašus nusiskundimus pranešta ir iš kitų pasaulio vietų. Minėti asmenys nurodė, kad simptomai jiems prasidėjo po keisto triukšmo ar pajutus didelį spaudimą galvoje.

2024 04 02 12:09
Spausdinti