Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 30 d.


Hjustoną skandina uragano „Harvis“ sukelti potvyniai
BNS
(„Reuters“ nuotr.).

Hjustoną sekmadienį užplūdo smarkūs potvyniai, sukelti uragano „Harvis“: ketvirtame didžiausiame JAV mieste buvo uždaryti oro uostai bei greitkeliai, o gyventojai iš užlietų namų buvo evakuojami valtimis.

Du pagrindiniai miesto oro uostai buvo priversti atšaukti visus komercinius reisus, o iš dviejų ligoninių buvo evakuoti pacientai. Dėl potvynio transliacijų negalėjo tęsti ir viena vietos televizija. Audra jau nusinešė mažiausiai tris gyvybes; pranešimai apie kitas aukas kol kas nepatvirtinti. Sutemus vis dar vyko gyventojų evakuacija – dažnai jiems į pagalbą skubėjo savanoriai su nuosavomis valtimis, nes gelbėtojams valčių labai trūko. Nacionalinis uraganų centras pavadino šį potvynį beprecedenčiu ir nurodė, kad 4-os kategorijos audra, smogusi pakrantei vėlų penktadienį, nuslinko į įlanką. Vis dėlto vėliau šią savaitę audra tikriausiai sugrįš į sausumą ir atneš dar daugiau lietaus.
Vėliau šią savaitę audra tikriausiai sugrįš į sausumą ir atneš dar daugiau lietaus.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, anksčiau tvirtinęs, kad nenori savo vizitu trukdyti gelbėtojams dirbti savo darbą, pranešė planuojąs nelaimės zoną aplankyti antradienį, informavo Baltieji rūmai. „Harvio“ atneštos liūtys užtvindė daugumą Hjustono apylinkių kelių, todėl tapo itin sunku evakuoti žmones į saugias vietas. Pagalbos tarnybos perspėjo gyventojus lipti ant kalvų ar namų stogų, kad juos galėtų išgelbėti sraigtasparniai. Jau buvo įvykdyta per 2 tūkst. tokių gelbėjimo operacijų. Per 15 valandų į pagalbos tarnybas buvo kreiptasi 56 tūkst. kartų – septyniskart daugiau nei įprastą dieną. „Harvey“ nešami vėjai plėšė namų stogus, vartė mobiliuosius namelius, o tūkstančiai žmonių Meksikos įlankos pakrantėje liko be elektros. Hjustono George‘o Busho tarpžemyninis bei Williamo P.Hobby tarptautinis oro uostai atšaukė visus savo komercinius skrydžius. Tūkstančiai nacionalinės gvardijos karių prisijungė prie vietos policijos ir gelbėtojų, padedančių gelbėti žmones iš užtvindytų miesto teritorijų. Hjustone buvo atidaryti bendruomenės centrai, kuriuose gali prisiglausti žmonės, priversti palikti savo namus, tačiau miesto meras kreipėsi į gyventojus ir paprašė nesikreipti į gelbėtojus, jei jų gyvybėms negresia pavojus. „Šios liūties plotis ir intensyvumas yra toks, kokio niekada nesame patyrę“, – tviteryje parašė Nacionalinė meteorologijos tarnyba (NWS). Tarnyba informavo, kad per parą Hjustone ir gretimame Galvestone iškrito daugiau kaip 60 cm lietaus. Prognozuojama, kad dar turėtų iškristi apie 50 cm lietaus. Teksaso gubernatorius Gregas Abbottas perspėjo, kad, atsižvelgus į orų prognozes, gelbėjimo operacija dar tikrai nesibaigė. „Evakuotųjų skaičius vis auga. Nuostolių skaičius taip pat dar augs, nes prognozuojama dar daugiau lietaus“, – sakė jis ir pridūrė, kad audros padaryti nuostoliai jau dabar vertinami keliais milijardais dolerių.
Audros padaryti nuostoliai jau dabar vertinami keliais milijardais dolerių.
Hjustono meras Sylvesteris Turneris savo ruožtu neigė, kad evakuacija turėjo būti paskelbta anksčiau. „Paskelbiate evakuacijos įsakymą ir atvedate visus ant greitkelio – tikrai prašote didelės nelaimės“, – replikavo jis žurnalistams. Pačiame Hjustone yra apie 2,3 mln. gyventojų, tačiau visame metropolitene gyvena daugiau kaip 6 mln. žmonių.     Veiklą stabdė ir naftos kompanijos Federalinė nepaprastųjų situacijų valdymo agentūra (FEMA) pareiškė, kad dėl ilgalaikio audros poveikio nereikėtų turėti iliuzijų. „Ši nelaimė bus svarbus įvykis“, – pareiškė FEMA direktorius Brockas Longas televizijai CNN. Jo teigimu, atsitiesti po šios nelaimės prireiks daugybės metų. Teksaso pakrantėje yra įsikūrę daug naftos perdirbimo kompanijų bei didelių uostų. Sekmadienį „ExxonMobil“ sakė, kad dėl audros uždarė savo naftos perdirbimo kompleksą Beitaune. Tai yra antras didžiausias šalies naftos perdirbimo kompleksas. JAV pareigūnai nurodė, kad dėl to Meksikos įlankoje naftos perdirbimo pajėgumai sumažėjo 22 procentais. Paprastai regione kasdien išgaunama apie 375 tūkst. barelių naftos. Visgi G.Abbottas sakė, kad naftos pramonė tam yra puikiai pasiruošusi. „Jie sugeba greitai atsitiesti“, – sakė jis „Fox News Sunday“. G.Abbotto manymu, nuosmukis truks 1–2 savaites.  
2017 08 28 13:22
Spausdinti