Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 13 d.


KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJA
I. Šimonytė atskleidė „rokiruotės“ priežastis: ne visi su dukart išaugusiu biudžetu gali elgtis „garbingai“ papildyta
ELTA
Julius Kalinskas/ELTA
I. Šimonytė ir G. Nausėda.

Pirmadienį su prezidentu Gitanu Nausėda susitikusi premjerė Ingrida Šimonytė aptarė tolesnius veiksmus, susijusius su krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko atsistatydinimu.

„Informavau prezidentą apie penktadienį gautą ministro atsistatydinimo pareiškimą ir aptarėme tolesnius veiksmus“, – po susitikimo su prezidentu sakė I. Šimonytė.

Aiškindama pokyčių Ministrų kabinete priežastis, Vyriausybės vadovė tikino pasigedusi A. Anušausko aktyvumo.

„Šaukimo reforma, kuri yra Seime, kuri yra šiai sesijai, sakyčiau, vienas iš pačių svarbiausių darbų. Ir ministerijos aktyvumas telkiant paramą šiam sprendimui yra kertinis. Aš to aktyvumo pasigendu“, – pripažino I. Šimonytė.

Premjerė taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Krašto apsaugos ministerijai (KAM) ir jos vadovui kyla naujų iššūkių.

„Su visa pagarba savo kolegai Arvydui, kaip ir visiems kitiems kolegoms, aš tiesiog atkreipčiau dėmesį į tai, kuo dabartinis laikas yra kitoks, negu buvo laikas iki šiol. Tai manau, kad pastaruosius kelerius metus pagrindinis uždavinys KAM buvo susidoroti garbingai su tuo, su kuo ne visiems pavyksta susidoroti garbingai – su dvigubai padidėjusiu biudžetu“, – sakė I. Šimonytė.

„Tai yra labai nepaprasta ir tai reikalauja tokio gana aktyvaus darbo permąstant ir skirtingas alternatyvas, priklausomai nuo to, kiek to papildomo finansavimo bus galima sutelkti artimiausiais metais, nes tai gali reikšti sprendimus, kur nebūtinai politikai bus greiti priimti“, – akcentavo ministrė pirmininkė.

L. Kasčiūnas yra vienas „natūraliausių“ kandidatų

Premjerė teigia, kad A. Anušausko minėti „mainai“ tarp jo ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininku Laurynu Kasčiūnu buvo aptarti. Pati I. Šimonytė tai vertina kaip „logišką dalyką“.

„Iš esmės tai būtų logiškas dalykas ir tokių dalykų Lietuvos politikoje yra buvę“, – svarstė I. Šimonytė.

„Komiteto pirmininkas yra vienas natūraliausių kandidatų pakeisti ministrą, kaip ir ministras yra vienas natūraliausių kandidatų pakeisti komiteto pirmininką tiesiog dėl žinojimo, patirties, buvimo toje srityje. Taip, apie tokį variantą aš su ministru kalbėjau“, – pridūrė ji.

Pasak premjerės, su šalies vadovu buvo aptartos ir kitos galimos kandidatūros, tačiau ministrė pirmininkė oficialiai jų dar neteikė. I. Šimonytė teigė per šią savaitę ketinanti pateikti prezidentui kandidatą į krašto apsaugos ministro postą.

Ministro pareiškimai apie galimus neskaidrumo atvejus nustebino

Paklausta apie A. Anušausko užuominas apie galimus neskaidrumo atvejus krašto apsaugos viešųjų pirkimų sistemoje, premjerė neslėpė, kad ją šie iš pareigų besitraukiančio ministro teiginiai nustebino.

„Galiu atvirai pasakyti – mane šiek tiek ministro pareiškimai nustebino ir suneramino“, – pabrėžė Vyriausybės vadovė.

Ji teigė visada palaikiusi antikorupcines iniciatyvas tiek Krašto apsaugos, tiek ir kitose ministerijose, visus politikus raginusi, pamačius galimai neskaidrios veiklos atvejį, kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

Anot I. Šimonytės, pats A. Anušauskas per vadovavimo ministerijai laikotarpį nėra kreipęsis į ją ir pranešęs apie galimą korupciją ar neskaidrius sandorius krašto apsaugos srityje, viešuosiuose pirkimuose.

„Per visą šitą kadenciją nė karto nebuvo taip, kad ministras mane informuotų, jog jam yra daromas koks nors spaudimas ar kažkas kažkokių neskaidrių sprendimų siekia, jį ar jo komandą kažkaip įtikinėdamas. Jei tokių dalykų ir buvo, tai jis gal ir neprivalėjo man pasakyti, turėjo tada kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą, nors turbūt būtų nenuostabu, jeigu būtų ir mane informavęs, ir kreipęsis į Specialiųjų tyrimų tarnybą. Tai tokios informacijos aš iš ministro neturėjau, bet ką Specialiųjų tyrimų tarnyba šeštadienį paviešino, tai, man atrodo, kažkuria prasme tarsi paneigė, ką ministras sakė, nes išskyrus vieną kažkokį kreipimąsi, kurį Specialiųjų tyrimų tarnyba yra gavusi, kažkokių kitų tyrimų ar kažkokių kreipimųsi iš ministerijos tarnyboje nebuvo“, – komentavo I. Šimonytė.

Pasak ministrės pirmininkės, jai apmaudu, kad būtent šiuo metu yra keliami klausimai apie galimą korupciją krašto apsaugos sistemoje.

„Tai man šiek tiek apmaudu, kad dabar šitas debatas vyksta ir jį plėtoja mūsų kolegos opozicijoje kaip faktą. Bet, man atrodo, Specialiųjų tyrimų tarnyba šeštadienį išsamiai pakomentavo, kad kažkokių tokių kreipimųsi nėra gavusi, nėra turėjusi ir todėl ir aš nelabai turiu, ką papildomai pasakyti, nes ministras manęs tikrai per šitą laiką apie kažką tokio, kas man keltų nerimą, nėra informavęs“, – dėstė premjerė.

Sureagavo į kritiką dėl to, kaip buvo paviešinta žinia: taip neturėjo atsitikti, bet atsitiko

Kaip pranešta anksčiau, spėlionės dėl to, ar A. Anušauskas palieka postą KAM vadovybė, kilo po to, kai penktadienio popietę žurnalistas Edmundas Jakilaitis savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo dviprasmišku įrašu.

Vėliau Vyriausybės spaudos tarnybai patvirtinus, kad A. Anušauskas įteikė atsistatydinimo prašymą, mažieji koalicijos partneriai negailėjo kritikos dėl to, kad nebuvo informuoti apie tokius sprendimus.

I. Šimonytė apgailestavo, jog visuomenė nebuvo tinkamai informuota apie pokyčius Ministrų kabinete ir nurodė matanti poreikį aptarti susiklosčiusią situaciją su kolegomis valdančiojoje koalicijoje.

„Situaciją, manau, galėsime aptarti – tikrai nematau dėl to problemos. Jeigu yra toks pageidavimas, tikrai bus aptarta. Bet noriu labai atsakingai pasakyti, kad informacija viešojoje erdvėje atsirado taip, kaip atsirado, tikrai ne mano iniciatyva. Tikrai nebūtų taip atsitikę – bent jau aš tikrai nebūčiau dariusi tokio žingsnio, dėl kurio susiformuotų toks informacinis fonas“, – patikino ji.

„Mano planas buvo pirmiausia aplankyti Respublikos prezidentą, informuoti prezidentą ir tada informuoti ir visus kitus. (...) Apgailestauju, kad taip įvyko. Apgailestauju, kad per tą laiką įvairiausių versijų priaugo – kai kurių tokių, kur tikrai ir ministrui buvo metami kaltinimai, kurie neturi jokio pagrindo. Tiesiog taip neturėjo atsitikti, bet atsitiko“, – apgailestavo ji.

ELTA primena, kad žinia apie netikėtą ministro atsistatydinimą pasirodė penktadienį. A. Anušauskui nei patvirtinant, nei paneigiant socialiniuose tinkluose pasklidusių kalbų apie atsistatydinimą, Vyriausybės spaudos tarnyba penktadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame nurodyta, jog premjerė gavo A. Anušausko prašymą trauktis iš Ministrų kabineto.

Šeštadienio ryte apie atsistatydinimą daugiau detalių pateikė ir pats A. Anušauskas. Po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda žurnalistams A. Anušauskas sakė, kad jis iš premjerės sulaukė pasiūlymo užleisti krašto apsaugos ministro pareigas kitam politikui, o pačiam užimti jo, komiteto pirmininko vietą Seime. Kaip teigė politikas, jis tokios „rokiruotės“ atsisakė.

Visgi, po susitikimo su prezidentu A. Anušauskas taip pat užsiminė apie galimą korupciją krašto apsaugos sistemoje – politikas tikino susidūręs su „grubaus kišimosi į viešuosius pirkimus atvejais“.

Savo ruožtu I. Šimonytė savo feisbuko paskyroje parašė, kad krašto apsaugos ministro A. Anušausko atsistatydinimas nėra susijęs su kaip nors staiga pakitusia Lietuvos nacionalinio saugumo būkle ar neigiamomis žiniomis apie ministerijos veiklą. Pasak jos, tai yra susiję su lūkesčiu per šią kadenciją padaryti „dar daugiau ir greičiau“.

Kad yra pasiruošęs sėsti į krašto apsaugos ministro postą šeštadienį sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Pasak jo, tą jis padarys jei tik sulauks pasiūlymo.

2024 03 18 09:20
Spausdinti