Meniu
Prenumerata

pirmadienis, birželio 24 d.


Į UNESCO „Pasaulio atminties“ registrą įtrauktas Lietuvių trėmimą liudijantis dokumentas
BNS
(Pixabay nuotr.).

Masinio gyventojų trėmimo operacijos „Priboj“ žemėlapis įrašytas į UNESCO Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“. Šis dokumentas buvo pasirašytas 1949 metais ir yra saugomas Lietuvos ypatingajame archyve.

Kaip pirmadienį pranešė Lietuvos ypatingasis archyvas, saugantis šį dokumentą, Pajėgų ir priemonių, vykdant masinio trėmimo operaciją „Priboj“, išdėstymo schemos pripažinimas nacionalinės reikšmės dokumentinio paveldo objektu yra svarbus žingsnis saugant istorinę atmintį ir pagerbiant sovietines represijas patyrusių žmonių atminimą. Lietuvos SSR valstybės saugumo ministerijos (MGB) 1949 metų kovo 17 dieną sudaryta išdėstymo schema yra originalus dokumentas, kurio turinys atskleidžia detalų pasirengimą brutaliai sovietinių represinių struktūrų ir karinių pajėgų akcijai prieš civilius gyventojus. Schema tušu ir spalvotais pieštukais nubraižyta ant spaustuviniu būdu pagaminto Lietuvos žemėlapio.
1949 metų kovo‒balandžio mėnesiais sovietinių represinių struktūrų ir karinių pajėgų įvykdyta masinio gyventojų trėmimo operacija „Priboj“ buvo didžiausia pokario sovietinio genocido akcija SSRS okupuotose Baltijos šalyse.
1949 metų kovo‒balandžio mėnesiais sovietinių represinių struktūrų ir karinių pajėgų įvykdyta masinio gyventojų trėmimo operacija „Priboj“ buvo didžiausia pokario sovietinio genocido akcija SSRS okupuotose Baltijos šalyse, kurios metu ištremta apie 95 tūkst. gyventojų: apie 32 tūkst. iš Lietuvos, apie 42 tūkst. iš Latvijos ir apie 21 tūkst. iš Estijos. Didelę dalį šios operacijos metu ištremtų gyventojų sudarė moterys ir vaikai iki 16 metų amžiaus. Nuo ankstesnių pokario metais vykdytų gyventojų trėmimų ši operacija skyrėsi tuo, kad į Krasnojarsko kraštą, Novosibirsko, Omsko, Tomsko ir Irkutsko sritis okupuotų Baltijos šalių gyventojai pirmą kartą buvo tremiami neterminuotam laikotarpiui, tai yra, visam likusiam gyvenimui.
Tremtinių pervežimams buvo numatyta panaudoti 1716 automobilių, miestų ir apskričių centrų stotyse iš 1302 vagonų planuota suformuoti 21 ešeloną.
Operacijos „Priboj“ metu Lietuvos gyventojų trėmimą vykdė didelės karinės pajėgos: suformuotos 2835 operatyvinės-kovinės grupės, kurias sudarė 30 452 sovietinių represinių struktūrų pareigūnai, sovietų armijos pasienio kariuomenės kariškiai, stribai ir sovietinio-partinio aktyvo nariai. Tremtinių pervežimams buvo numatyta panaudoti 1716 automobilių, miestų ir apskričių centrų stotyse iš 1302 vagonų planuota suformuoti 21 ešeloną. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 06 05 19:56
Spausdinti