Meniu
Prenumerata

šeštadienis, birželio 3 d.


NETEISĖTI VEIKSMAI
Institucijos įspėja apie „kompleksinę kibernetinę ataką“ platinant melagingas naujienas
BNS
Fotobankas
Užsienio reikalų ministerija.

Užsienio reikalų (URM), Krašto apsaugos (KAM) ministerijos bei Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) ketvirtadienį pranešė apie jų vardu platinamas melagingas naujienas dėl neva sulaikyto Lenkijos diplomato ir šaukimų atlikti karo prievolę.

URM tai įvardija kaip „kompleksinę kibernetinę-informacinę ataką“ prieš šalies institucijas. „Pranešimas apie neva Lietuvos užsienio reikalų ministerijos įteiktą notą Lenkijos ambasadai Lietuvoje dėl šio klausimo neatitinka tikrovės. Koordinuodamiesi su kitomis atsakingomis Lietuvos institucijomis, darome išvadą, kad  tai yra kompleksinė kibernetinė-informacinė ataka“, – teigia URM.

Ministerija teigia pastebinti pastaruoju metu suintensyvėjusias kibernetines-informacines atakas, kuriomis „siekiama pakenkti draugiškiems Lietuvos-Lenkijos santykiams ir kiršinti lietuvių ir lenkų tautas“.

Melaginga žinutė trečiadienio vakarą paskelbta ir VSAT tinklalapyje, neteisėtai prisijungus prie sistemos, ji išimta ketvirtadienio ryte, BNS informavo tarnybos atstovas Giedrius Mišutis. Žinutėje buvo melagingai skelbiama apie neva Lietuvos-Lenkijos pasienyje sulaikytą Lenkijos ambasados Lietuvoje diplomatą, gabenusį narkotikus, ginklus ir pinigus ir įteiktą notą Lenkijos ambasadai.

„Buvo neteisėtas prisijungimas, paskelbta jokio pagrindo neturinti informacija. Mes ją pašalinome, kreipėmės į Kertinį valstybės komunikacijų centrą, kur valstybės įstaigos laiko savo duomenis, tarp jų – ir mes, informavome, ką matome, kaip administratoriai, su aplinkybėmis ir paprašėme pagalbos bei tolesnio situacijos išsiaiškinimo. Melaginga žinia buvo apie lenkų diplomato sulaikymą“, – teigė G. Mišutis.

Savo ruožtu KAM taip pat paneigė melagingus pranešimus su nurodymais atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius. „Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba (KPKT) nesiuntė nei savivaldybėms, švietimo ar kitoms įstaigoms, nei karo prievolininkams nurodymų 2020 m. gruodžio 10 dieną vykdyti šaukimo procedūras ir atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius bei poskyrius“, – nurodo ministerija.

KAM pabrėžė, kad šiuometinių šauktinių kvietimas užbaigtas gruodžio 7-ąją, be to, dėl koronaviruso plitimo, jaunuoliai jau mėnesį buvo kviečiami pateikti duomenis nuotoliniu būdu. Ministerija ragina sekti oficialią informaciją tinklalapiuose karys.lt ir kam.lt bei informuoti ją ir kitas tarnybas apie panašius melagingus pranešimus.

Valstybinės institucijos ne pirmą karta patiria panašių incidentų, URM rugsėjį jau yra įspėjusi apie jos vardu paskleistą melagingą informaciją, neva ministras Linas Linkevičius ragina siųsti „taikos palaikymo pajėgas“ į Baltarusiją.

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai pastaruoju metu tvirtina pastebintys suaktyvėjusį neigiamos ir klaidinančios informacijos skleidimą viešojoje erdvėje, socialiniuose tinkluose. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 10 12:18
Spausdinti