Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gegužės 31 d.


MIGRANTAI
Irakas nuo ketvirtadienio pradės Baltarusijoje įstrigusių savo piliečių repatriaciją
BNS
Scanpix
„Iraqi Airways“ lėktuvas.

Irako vyriausybė pranešė ketvirtadienį organizuosianti repatriacijos skrydį savo piliečiams, įstrigusiems Baltarusijoje prie sienos su Lenkija ir pageidaujantiems „savanoriškai“ grįžti į savo šalį.

„Irakas [lapkričio] 18-ąją surengs pirmąjį skrydį pageidaujantiems savanoriškai būti grąžintiems“ iš Baltarusijos, naktį iš sekmadienio į pirmadienį irakiečių televizijai sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Ahmedas al Sahafas.

Jis nenurodė, kiek žmonių galės išskristi šiuo lėktuvu iš Minsko į Bagdadą, bet sakė, kad Irako vyriausybei žinoma apie 571 šalies pilietį, kurie yra įstrigę prie sienos ir kurie yra išreiškę norą sugrįžti namo.

Tūkstančiai migrantų iš Vidurinių Rytų, įskaitant daug Irako autonominio Kurdistano regiono gyventojų, yra įstrigę stovykloje prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos. Jų pastangos neteisėtai patekti į Europos Sąjungos teritoriją kursto įtampą tarp Vakarų šalių ir Baltarusijos bei ją remiančios Rusijos.

Vakarų šalys kaltina Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos vyriausybę dirbtinai kurstant šią krizę ir organizuojant migrantų srautus. Šie Minsko veiksmai smerkiami kaip hibridinė agresija, keršijant už ES sankcijas Baltarusijai dėl represijų prieš opoziciją.

Reguliarus oro susisiekimas tarp Bagdado ir Minsko yra sustabdytas nuo rugpjūčio. Be to, Baltarusija jau ilgiau kaip savaitę laiko uždariusi savo diplomatines atstovybes Bagdade ir Arbilyje, Kurdistano regiono sostinėje.

Šios priemonės „sumažino irakiečių kelionių [į Baltarusiją], bet problema ta, jog kai kurie dabar renkasi netiesioginius skrydžius, keliaudami per Turkiją, Katarą, Jungtinius Arabų Emyratus ir Egiptą“, aiškino A. al Sahafas.

Penktadienį Turkija uždraudė Sirijos, Irako ir Jemeno piliečiams skristi iš savo oro uostų į Baltarusiją. Privati Sirijos oro bendrovė „Cham Wings Airlines“ šeštadienį irgi sustabdė skrydžius į Minską.

Baltarusijos valstybinė oro bendrovė pirmadienį paskelbė, kad sirai, irakiečiai, jemeniečiai ir afganistaniečiai nebegalės skristi į Baltarusiją iš Jungtinių Arabų Emyratų. Šis draudimas įvestas Dubajaus prašymu.

Irako Kurdistano regionas pabrėžia esantis stabilumo oazė regione, bet dažnai yra kritikuojamas dėl žodžio laisvės varžymo. Šiam regionui jau dešimtmečius vadovauja dvi partijos – Kurdistano patriotų sąjunga ir Kurdistano demokratų partija.

Keli Irako kurdai naujienų agentūrai AFP sakė, kad žmonių troškimą emigruoti kursto menkos ekonomikos perspektyvos ir nestabili saugumo padėtis.

Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Margaritis Schinas pirmadienį vyks į Bagdadą aptarti migracijos krizės.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 11 15 10:57
Spausdinti