Iš Seimo kanclerio posto verčiamas Modestas Gelbūda parlamentarų jam reiškiamus priekaištus vadina „smulkmeniškais“ ir teigia, kad jie nėra pagrįsti faktais.
„Kai aš sulaukiau tų priekaištų, aš pagalvojau – oho, kokie skirtingo lygio, kokie skirtingo mastelio smulkmeniškumo. Ir koks visgi to teikimo tikslas. Idėja paprasta – jeigu mes kaip į maišą sumesime daug skirtingų kaltinimų, tada Seimo nariai greitai pasirašys. Nes va, žiūrėkite – ir ten, problemos, ir ten problemos“, – posėdžio metu sakė jis.
„Galima bendromis frazėmis, bendrais žodžiais apmėtyti žmogų ir prikibti prie bet kokio darbo ar situacijos“, – pabrėžė jis.
Visgi kancleris įžvelgia ir teigiamą nepasitikėjimo procedūros pusę. Pasak jo, ši situacija sulauks didelio visuomenės dėmesio.
„Geroji šios nepasitikėjimo procedūros pusė, kad aš manau, kad tai tikrai pritrauks visuomenės dėmesį, tikai pritrauks ekspertų dėmesį ir tikrai manau, kad ši situacija paskatins tobulėjimą Seimo kaip institucijos“, – akcentavo Seimo kancleris.
M. Gelbūda viena iš savo pagrindinių klaidų įvardino tai, kad jam nepavyko suformuoti aiškesnę organizacinę struktūrą Seimo kanceliarijoje.
„Pagrindinis dalykas, kuris man nepavyko – tai padaryti struktūrinę permainą ir paversti iš visiškai neaiškios organizacinės struktūros, kurioje, jeigu būtų dirbęs vakarietis, jis jau būtų išprotėjęs po dviejų dienų“, – sakė kancleris.
„Tokioje struktūroje, su tokiu pavaldumu ir tokiomis atsakomybėmis, su tokiais lūkesčiais, kad jis atsakingas už viską... Tai silpnesnių nervų žmogui tikrai gali labai liūdnai baigti gyvenimą“, – teigė jis.
Savo ruožtu Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis teigė, kad kancleriui buvo duota laiko iki kovo mėnesio pradžios išspręsti kanceliarijoje kylančias problemas.
„Šitą klausimą šiandieną privalome svarstyti ir kaip galima greičiau ištaisyti netgi galbūt ne kanclerio, bet savo padarytą klaidą, kurią padarėme 2021 metais, kai tvirtinome kanclerį“, – Seimo posėdžio metu akcentavo A. Mazuronis.
Politikas kritikavo Seimo kanclerį dėl jo inicijuotų struktūrinių pokyčių
„Struktūros pokyčiai, kuriuos kancleris įgyvendino, mano nuomone, buvo kvestionuojami nuo pat pradžios, aš ir valdyboje balsavau prieš, tai yra Strateginio planavimo ir vystymo skyriaus įsteigimas, kurį etatai yra permesti kitų Seimo struktūrinių padalinių sąskaita. Tuose padaliniuose liekantiems žmonėms padidėjant krūviui“, – sakė A. Mazuronis.
Parlamentarai stebėjosi kanclerio arogancija ir savimyla
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Rima Baškienė stebėjosi Seimo kanclerio pasisakymais ir pavadino juos „savęs šlovinimosi himnu“.
„Gerbiamas kancleri, mes girdėjome šiandieną jūsų savęs šlovinimosi himną. Retai pavyksta girdėti Seime save taip mylintį žmogų. Ir kaltinimus, kad kiti buvę kancleriai ir Seimo nariai nei vakarietiški, nei išmintingi“, – sakė R. Baškienė.
„Kancleris yra atskaitingas ir atsakingas Seimui ir Seimas skiria kanclerį. Ne jis pats (skiria – ELTA) save, nors ir labai myli, bet Seimas“, – pridūrė ji.
M. Gelbūdos pasisakymai papiktino ir konservatorių frakcijos narį Kęstutį Masiulį.
„Aš nepasirašiau, bet dabar padėčiau tris parašus, jeigu galėčiau. Jūs taip save čia susidirbote, žodį „vakarietis“ pavertėte keiksmažodžiu. (..) Jūs sudirbote visas sąvokas, kokios tik gali būti. Absoliučiai mano akyse sužeminote viską, ką galima“, – sakė K. Masiulis.
„Jūs sakote, kad esate kuklus, bet tokios arogancijos aš nedaug kur matau“, – pridūrė jis, pabrėždamas, kad vadovaujant kanceliarijai reikia paprastų ūkinių sprendimų.
Konservatorių frakcijos narys Mindaugas Skritulskas Seimo kanclerio taip pat teiravosi apie puikybę.
„Gerbiamas kancleri, leiskite paklausti tokį filosofinį klausimą. Kaip jums atrodo, kodėl puikybė yra tarp septinių mirtinų nuodėmių yra pažymėta kaip pirmoji mirtina nuodėmė?“ – M. Gelbūdai klausimą uždavė M. Skritulskas.
Parlamentas ketvirtadienį slaptu balsavimu spręs, ar atleisti M. Gelbūdą iš Seimo kanclerio pareigų. Šią iniciatyvą pasirašė 75 ne tik opozicijai, bet ir valdantiesiems atstovaujantys parlamentarai.
Siūloma, kad nutarimas dėl M. Gelbūdos atleidimo įsigaliotų šių metų kovo 22 d.
ELTA primena, kad Seimo kanceliarijos vadovui priekaištaujama dėl neefektyvaus darbo organizavimo, parlamentarai teigia, kad yra gavę nusiskundimų dėl atlyginimo diferencijavimo komitetų biurų darbuotojams.
2021 metų balandžio 27 d. parlamentas slaptu balsavimu paskyrė Seimo kancleriu ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto profesorių, tarptautinio verslo ir vadybos ekspertą M. Gelbūdą.
Jo kandidatūrą Seimui pasiūlė Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.
Seimo statute įtvirtinta, kad parlamento kancleris yra parlamentui bei jo valdybai atsakingas ir atskaitingas valstybės tarnautojas – Seimo kanceliarijos vadovas. Seimo kanclerį įstatymų nustatyta tvarka 5 metams skiria ir iš pareigų atleidžia Seimas.
Sprendimas dėl Seimo pareigūno atleidimo dėl nepasitikėjimo priimamas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų parlamentarų balsų dauguma.