Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 27 d.


PREZIDENTO RINKIMAI
Kandidatų porinkiminė giesmė: nuo kaltinimų iki džiaugsmo
IQ BNS ELTA
Orestas Gurevičius/ELTA
Kandidatai į prezidentus.

Pateikiame visų aštuonių kandidatų į prezidentus sekmadienį įvykusio pirmojo rinkimų turo vertinimus ir ateities planus:

Gitanas Nausėda (1 vieta):

„Manau, kad rezultatas yra tikrai labai geras. Todėl, kaip sakoma, nevarykim Dievo į medį, rezultatas yra geras. Atsispyrus nuo jo reikia eiti toliau, reikia rimtai dalyvauti ir pasiekti pergalę antrajame rinkimų ture. Na, o tada prasidės tikrai naujų darbų metas.“

„Pirmajame rinkimų ture 2019 metais mano dabartinė konkurentė surinko šiek tiek daugiau negu 31 procentą balsų, aš surinkau 31 procentą balsų. Tai šį kartą mes turime keliolikos procentinių punktų skirtumą ir į vieną, ir į kitą pusę, kitaip tariant, mano atotrūkis yra dvidešimt keli procentiniai punktai.“

„Nematau, kad ši Vyriausybė galėtų išlikti tokios pačios sudėties. Apie konkrečius ministrus kol kas nenorėčiau kalbėti. Vėlgi ir dėl tos priežasties, kad neperšokus griovio negalima sakyti op. Antrasis rinkimų ratas – po dviejų savaičių.“

Ingrida Šimonytė (2 vieta):

„Po netrumpos kadencijos Vyriausybės vadovės poste ir turint minty, kokia ta kadencija buvo, kiek visokiausių iššūkių kliuvo ir kiek visokiausių problemų teko spręsti, manau, kad galiu ramia širdim pasakyti, kad didelė dalis žmonių, kurie pasitikėjo manimi 2020 m. kandidatuojant į Seimą ir vedant partijos sąrašą, vis dar to pasitikėjimo nenustojo ir man pavyko jo turbūt neišbarstyti.“

„Šitie rezultatai verčia ne tik premjerą susimąstyti papildomai apie šiuos regionus, bet ir prezidentą, kad ir kas jis būtų. (...) Tai reikia įvertinti rimtai, įsivertinti iš naujo ir imtis tų priemonių, kurių reikia imtis.“

„Ponas Žemaitaitis yra ne tik Konstitucinio Teismo pripažintas kaip sulaužęs priesaiką, bet ir jo programa yra toks gana tipinis populizmo kratinys. Toks kratinys kartais daliai rinkėjų atrodo patrauklus, nes atrodo, kad labai paprastais būdais galima išspręsti labai sudėtingas problemas.“

Ignas Vėgėlė (3 vieta):

„Rezultatus vertinu gerai, esu vienintelis Lietuvoje atėjęs ne iš sistemos ir neruoštas sistemos kandidatas, surinkęs beveik 175 tūkst. Lietuvos žmonių balsų. Esu labai dėkingas kiekvienam žmogui už kiekvieną jo balsą, tas balsas įpareigojo mane ir veikiau, atidaviau savo jėgas, dariau viską, kad pavyktų, tačiau tas stebuklas neįvyko. Stebuklas būtų buvęs, jei būčiau patekęs į antrą turą.“

„(Lėmė – ELTA) tai, kad prastai pasirodė Dainius Žalimas, leidęs surinkti didesnį balsų skaičių Ingridai Šimonytei. Iš kitos pusės, reikia suprasti, kad bandant patekti į politinę sistemą, nebūnant joje yra ribotas elektoratas. Deja, bet tarp mūsų, žmonių, kurie norėjo pokyčio sistemoje, išsisklaidė balsai. Politinė sistema liks tokia, kokia buvo. Tiek Gitanui Nausėdai, tiek Ingridai Šimonytei ši situacija yra patogi.“

„Akivaizdu, kad dabartinė valdančioji dauguma patiria vis didesnį fiasko. I. Šimonytės surinkti balsai rodo, kad ji surinko gerokai mažiau nei 2019 m. Akivaizdus nusivylimas valdančiąja dauguma.“

„ESBO (Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos) tarptautinių stebėtojų nebuvimas. VRK (Vyriausiosios rinkimų komisijos) veikla yra nesuvokiama. Ji nesugebėjo per 2 mėnesius išspręsti vienų kandidatų skundų prieš kitus. Taip pat VRK netinkamai prižiūrėjo rinkimus – eilinį kartą trūko biuletenių.“

Remigijus Žemaitaitis (4 vieta):

„Iš tikrųjų mes padarėme, kaip sakant, sunkiai vertinamą dalyką, nes mes per keletą mėnesių sugebėjome įkurti politinę partiją „Nemuno aušra“, suformuoti skyrius, toliau juos formuoti. Tas didelis pasitikėjimas dar kartą rodo, kad mes galime Lietuvos politiniame žemėlapyje dalyvauti, kad mūsų idėjos, mūsų ideologija, kurios mes laikėmės, yra priimtina didžiajai daliai visuomenės. Kitas svarbus dalykas – tai buvo signalas mums, kad mes turime rinkėją visoje Lietuvoje. (...) Kaip politiko pradžiai, tai labai didelis rezultatas.“

„Aš tikrai balsuosiu „prieš“ Ingridą Šimonytę, nes šitas žmogus valstybėje negali užimti jokio vadovaujamo posto, ypač, kai nuo galinės sėdynės jai vadovauja Andrius Kubilius ir kiti asmenys, kurie 2009 m. padarė valstybei žalos tiek, kad iki dabar turime srėbti.“

Eduardas Vaitkus (5 vieta):

„Noriu padėkoti visiems Lietuvos žmonėms už palaikymą ir už mūsų pergalę, nes, manau, niekas iš šios supuvusios ir išdavikų valdžios negalėjo pagalvoti, kad atsiras daugiau kaip 100 tūkst. žmonių, kurie suvokia, kad dukart du yra keturi ir kad negalima kovoti tiesiogiai mūšio lauke su Rusija, nes tai yra beprotystė.“

Dainius Žalimas (6 vieta):

„Deja, ko gero, galima pasakyti, kad jau galime iš anksto pasveikinti būsimą šių rinkimų nugalėtoją, tai yra dabartinį mūsų Lietuvos Respublikos prezidentą. Tai buvo iš anksto nuspėjama.“

„Yra šiuose rinkimuose ir neraminančių tendencijų, pavyzdžiui, 7 procentai, surinkti pono Vaitkaus, kuris atvirai transliavo visą laiką maskvietišką propagandą, jau ten praktiškai pažodžiui sutampa ir su Rusijos istorijos ir teisės vadovėliais. Yra pono Vėgėlės fenomenas, kuris, mano pažiūriu, šiuose rinkimuose labiausiai įmanomu būdu diskreditavo teisininko profesiją, nes tokių nusikalbėjimų teisiniais klausimais, kaip ir apskritai tokių pažadų atsakingas teisininkas tikrai negali sau leisti visuomenei dalinti. Gaila, kad nemaža visuomenės dalis patiki akademiniais vardais, nepaisydami to, kas slypi už jų turinio.“

„Jei 50 tūkst. rinkėjų ateis balsuoti į EP rinkimus, žinant, kad į juos tikrai neateis 60 proc. apskritai, čia atsiveria neblogos perspektyvos. (...) Manau, kad galima tikėtis sėkmingai pasirodyti, kaip bus – pamatysime po 4 savaičių.“

Andrius Mazuronis (7 vieta):

„Ką čia sakyti, kai septinta vieta ir 1,3 proc. yra? Akivaizdu, kad tikėjomės šiek tiek geresnio rezultato. Turime ką turime, akivaizdu, kad kažkokių klaidų padarėme, dabar reikės susirinkti visus duomenis, išanalizuoti, per savivaldybes pažiūrėti su specialistais pasitarti, kur klaidos padarytos ir kaip šiame procese judame toliau.“

„Galbūt reikia daugiau radikalumo ar dar kažkokių dalykų, iš rezultatų atrodo, kad visuomenė mėgsta radikalius, pasisakymus „ant ribos“, gal reikia suaštrinti politinę retoriką.“

Giedrimas Jeglinskas (8 vieta):

„Aš išlikau savimi, netapau populistu, neprižadėjau to, ko negalima išpildyti. Mano vizija visada buvo aiški – saugi Lietuva, nes padaryti Lietuvą saugią yra ir mano gyvenimo misija. Likau su savo vertybėmis, ir tai vienas didžiausių laimėjimų, kokius galime pasiekti šiuose rinkimuose.“

„Mano svajonė – kad kita Lietuvos Vyriausybė būtų kompetentingiausia visoje Lietuvos istorijoje. Jeigu man teks garbė joje būti per „Vardan Lietuvos“ sąrašą – man tik garbė.“

Preliminariais VRK duomenimis, suskaičiavus biuletenius iš visų 1895 rinkimų apylinkių, pirmajame rinkimų ture nugalėtoju tapo antros kadencijos siekiantis G. Nausėda, surinkęs 44,19 proc. rinkėjų balsų. Antroje vietoje likusi premjerė ir konservatorių kandidatė I. Šimonytė sulaukė 19,78 proc. rinkėjų palaikymo. Teisininkas I. Vėgėlė surinko 12, 37 proc. proc. rinkėjų balsų. Už eksparlamentarą R. Žemaitaitį balsavo 9,27 proc.rinkėjų, gydytojas E. Vaitkus pelnė 7,32 proc. balsų. Buvusį Konstitucinio Teismo pirmininką D. Žalimą palaikė 3,54 proc. rinkėjų, už Darbo partijos lyderį A. Mazuronį balsavo 1,38 proc. rinkėjų. Paskutinis rinkimų rezultatų lentelėje yra Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatas G. Jeglinskas, už kurį balsavo 1,36 rinkėjų.

Sekmadienį atiduoti savo balsą šalies vadovo rinkimuose prie balsadėžių atėjo 59, 48 proc. piliečių ir tai buvo rekordinis aktyvumas per pastaruosius du dešimtmečius.

2024 05 13 10:32
Spausdinti