Kodėl D.Trumpas išvengė D.Grybauskaitės akibrokšto B.Obamai?
Kotryna Tamkutė
(Reuters nuotr.).
Aukščiausio lygio valstybių vadovų susitikimai – tai ne arbatėlė puošniose salėse. Tai simboliniai aktai, galintys virsti reikšmingais ėjimais šachmatų lentoje. Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei šis žaidimas nesvetimas.
Lietuvos užsienio politikos strategijoje labai dažnai būtent saugumas yra pirmas ir svarbiausias prioritetas. Jei ekonominiai interesai, bendradarbiavimas mokslo ar kultūros srityse – tik rikiai, statomi į priešakines linijas, saugumas ir nacionalinis interesas išlikti – karalius ir karalienė. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė yra įsitikinusi, jog jie savo karūnos perleisti negali. Net ir už didžiausią kainą. 2010 m. šalies vadovei nusprendus nevykti į susitikimą su tuometiniu JAV prezidentu Baracku Obama, kilo pasipiktinimo banga. Esą vardinį kvietimą gavusi D.Grybauskaitė, tačiau vietoje savęs išsiuntusi ministrą pirmininką Andrių Kubilių, parodė nepasitikėjimą viena didžiausių pasaulio galybių, o strateginį partnerį iškeitė į susitikimą su visų nurašytu Baltarusijos lyderiu Aliaksandru Lukašenka. 2017 m. dėl galimybės dalyvauti Rytų ir Vidurio Europos šalių vadovų susitikime Varšuvoje, į kurį atvyksta ir Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas, ji paankstino valstybės apdovanojimų įteikimo ir vėliavų pakėlimo ceremonijas, skirtas Valstybės dienai paminėti. Atliko pareigą ir „išlėkė“, sakytų ne vienas Prezidentūros kritikas. Kita vertus, panašu, kad tarptautinė padėtis ir Lietuvos, kaip mažos valstybės, užsienio politikos strategija bei saugumo problematika jai nepaliko kitos išeities.„Į sveikatą!“
2010-ieji dažnai laikomi JAV ir Rusijos santykių „perkrovimo“ laikotarpiu, kai nuo viešų deklaracijų buvo pereita prie konkrečių darbų. Tuometinio Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo vizito į Baltuosius rūmus metu apžvalgininkai suskaičiavo devynis rankų paspaudimus. Šaltojo karo oponenčių lyderiai tada susitarė net dėl kovinės ginkluotės arsenalo mažinimo: abi šalys savo branduolinio ginklo arsenalus tikėjosi sumažinti trečdaliu. Lietuvai ir kitoms Baltijos valstybėms toks susitarimas reiškė ne žingsnį taikos ir stabilaus pasaulio link. Tai reiškė žingsnį atgal. Saugumo mažėjimo ir JAV dėmesio nukreipimo į kitus karštuosius taškus link. Prisimindama neseną Gruzijos praeitį, prezidentė D, Grybauskaitė negalėjo sau leisti rizikuoti. Jos tikslas buvo išlaikyti principingos ir kietos politikos įvaizdį užsienio reikaluose. Taikos ir nusiginklavimo negalima siekti kitų šalių sąskaita. Tuo labiau už tai gerti šampaną susitikimo Prahoje metu.Retorikos „pamokos“
Šiandien JAV retorika Rusijos atžvilgiu gerokai pasikeitusi. Nemažai baimės Rusijos politikos kritikams įvaręs D.Trumpas, jau pirmosios dienomis poste paneigė lūkesčius normalizuoti santykius su Rusija. Galbūt šiek tiek vaikiškai, galbūt šiek tiek perspaustai, jis nepraleidžia progos sukritikuoti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, nevienareikšmiškai teigia Rusijos kaltę dėl kibernetinių atakų ir kišimąsi į JAV prezidento rinkimus. D.Trumpas nebrėžia ir „raudonų linijų“. Jis aiškiai ir kietai reaguoja. Net ir Sirijos režimui panaudojus cheminį ginklą. Rusija, nors ir vetuodama Jungtinių Tautų Organizacijos rezoliucijas, lieka nuošalyje.JAV retorikos aštrėjimas Rusijos atžvilgiu leidžia nacionalinio saugumo klausimus padaryti tarptautinės bendruomenės kasdienės darbotvarkės klausimais.JAV retorikos aštrėjimas Rusijos atžvilgiu leidžia nacionalinio saugumo klausimus padaryti tarptautinės bendruomenės kasdienės darbotvarkės klausimais. Kai D.Trumpas nepatenkintas Rusijos kišimusi į regiono politiką, kai jo kritika sąjungininkėms dėl mažo biudžeto saugumui atsveriama realiais pasižadėjimais, valstybių saugumo naratyvą pakreipti Lietuvai tinkama linkme pasidaro žymiai paprasčiau. O jį sustiprinus poreikiu plėsti ir modernizuoti energetikos ir prekybos sektorius bei mažinti regiono priklausomybę nuo rusiškos energijos, dalykų, kuriuos reikia įrodinėti lieka vis mažiau.