Meniu
Prenumerata

antradienis, gegužės 28 d.


ATOVEIKSMIS NESANTAIKOS KURSTYMUI
KT pripažino – R. Žemaitaitis sulaužė priesaiką ir pažeidė Konstituciją PAPILDYTA
BNS
Dainius Labutis/ELTA
Remigijus Žemaitaitis.

Konstitucinis Teismas (KT) patvirtino, kad Remigijus Žemaitaitis savo pasisakymais apie žydų tautą sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Parlamentaras teigia, kad žada trauktis iš Seimo ir KT sprendimą skųsti Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT).

„Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio veiksmai (...) prieštarauja Konstitucijai. Šiais veiksmais Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją“, – paskelbė KT pirmininkas Gintaras Goda.

KT priėmus šį sprendimą, parlamentas turėtų balsuoti dėl R. Žemaitaičio mandato panaikinimo, jei Seimo narys savo noru neatsisakys mandato.

Nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo būtų laikomas priimtu, jei už jį balsuotų ne mažiau kaip trys penktadaliai arba ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Pats politikas teigia planuojantis atsisakyti Seimo nario mandato. „Teismas nusišalina nuo klausimo dėl neteisėtos komisijos sudarymo, faktas, kad reikia dėti pareiškimą ir nėra ko be reikalo žaisti. Antras dalykas, aš dalyvauju prezidento rinkimuose ir pagal įstatymus, pagal Konstituciją prezidentas negali dalyvauti rinkimuose, jeigu yra apkaltos būdu pašalintas iš Seimo“, –sprendimą atsisakyti mandato žurnalistams argumentavo R. Žemaitaitis.

Pernai lapkričio 21 dieną Seimas nusprendė pradėti apkaltą Mišrios Seimo narių grupės nariui R. Žemaitaičiui dėl jo antisemitinių pasisakymų ir kreipėsi į KT, kad šis įvertintų, ar parlamentaro teiginiai prieštarauja Konstitucijai.

Seimo nuomone, R. Žemaitaitis praėjusių metų gegužės 8, gegužės 9, birželio 13 ir birželio 14 dienomis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse ir tokiais savo veiksmais galimai sulaužė Seimo nario priesaiką bei šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Seimo patvirtintoje specialios komisijos išvadoje nurodoma, kad R. Žemaitaitis nepaisė iš Seimo nario priesaikos, jos konstitucinio statuso, atsakingo valdymo principo, Konstitucijos kylančių, reikalavimų, jog tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymas, šmeižtas ir dezinformacija yra nesuderinami su laisve reikšti informaciją.

R. Žemaitaitis Seimo apkaltos komisiją vadino neteisėta, o jam metamus kaltinimus – absurdiškais.

Generalinė prokuratūra savo ruožtu atlieka ikiteisminį tyrimą dėl viešo niekinimo ir neapykantos kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę. Parlamentas vasarį panaikino R. Žemaitaičio teisinį imunitetą, kad prokurorai jam galėtų pateikti įtarimus.

Šiuo metu R. Žemaitaitis kandidatuoja į prezidentus.

2024 04 25 15:15
Spausdinti