Žinia, ES institucijose egzistuoja tam tikros šalių narių piliečių įdarbinimo kvotos, kad būtų išlaikyta geografinė pusiausvyra. Jos nėra privalomos, tačiau suteikia didesnę galimybę įsidarbinti vienoje ar kitoje institucijoje. Lietuvių kol kas mažoka Europos Parlamente ir ES Taryboje.
„2004 m. plėtros karta jau yra įsitvirtinusi: ir daug svarbesnis balsas, ir daug stipresnės pozicijos ne tik ES Taryboje, bet ir kitose institucijose. Žinoma, dar ne visur išlaikyta geografinė pusiausvyra“, – IQ teigė Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius, nuolatinis atstovas ES Arnoldas Pranckevičius.
Pasak jo, Lietuva vienose institucijose atrodo stipriau nei kitose: „Pavyzdžiui, Europos Komisijoje mūsų tautiečių yra daugiau, nei būtų mūsų kvota, – 771 asmuo, jei neklystu. Pagal einamas aukštas pareigas esame virš vidurkio, bet atsiliekame kalbant apie vidutinio rango pareigas, t. y. skyrių vedėjų ar pavaduotojų lygmenyje. Tai iššūkis ir galimybė kolegoms, kurie jau sukaupę nemažą patirtį institucijose, bandyti pretenduoti į vadovaujamas pareigas. Dabar yra puikus laikas.“
Ambasadorius taip pat teigė, kad ES diplomatinėje tarnyboje – Europos išorės veiksmų tarnyboje (EIVT) – lietuviai yra „visiški lyderiai, nes turime net 6 ES delegacijų vadovus ir vieną civilinės misijos vadovą, taip pat keletą labai aukšto rango pareigūnų pačioje būstinėje. Taigi EIVT Lietuva, sakyčiau, jau yra sunkiasvorė ne pagal savo valstybės dydį.“
Vis dėlto A. Pranckevičius pabrėžė, kad Europos Parlamente ir ES Taryboje vadovaujamas pareigas einančių lietuvių yra labai nedaug.
„Per savo kadenciją čia ne kartą buvau susitikęs su šių institucijų vadovais ir kalbėjau apie galimybes skatinti lietuvius pretenduoti į aukštesnes pareigas ir dalyvauti atrankose“, – pasakojo jis ir pridūrė, kad apie lietuvius ES koridoriuose atsiliepia labai pozityviai: – Labai darbštūs, labai pareigingi ir proeuropietiški žmonės. Ką ir kalbėti apie mūsų politinį atstovavimą, kuris matomas ypač Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste, mūsų tarnautojų buvimas čia įneša, manyčiau, labai pozityvų vaidmenį.“