Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 13 d.


ŽEMDIRBIŲ PROTESTAI
Lenkų ūkininkai tikrins, ką iš Lietuvos į Lenkiją veža vilkikai
BNS
Scanpix
Lenkijos ūkininkų protestas (archyvinė iliustracija).

Lenkijos ūkininkams ketinant savaitę iš dalies blokuoti kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, ties buvusiu Kalvarijos ir Budzisko pasienio punktu, penktadienį ryte pagrindinis greitkelis į Varšuvą pasienyje yra užblokuotas policijos, tačiau pačių ūkininkų ar jų technikos kol kas nėra.

Vietoje esanti BNS žurnalistė sako, jog eismas nukreipiamas į aplinkkelį, vedantį į Budziską ir vėl susijungiantį su greitkeliu – šis kelias yra kur kas platesnis ir jame yra vietos sustoti automobiliams.

Iš Lietuvos pusės pasienyje stovi vienas muitinės automobilis, tuo metu Lenkijos pusėje – maždaug 8 policijos ir muitinės ekipažai.

Nepasiekę susitarimo su premjeru Donaldu Tusku, Lenkijos ūkininkai nuo penktadienio ketina iš dalies blokuoti kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje. Ties buvusiu Kalvarijos ir Budzisko pasienio punktu savaitę jie žada tikrinti, ką iš Lietuvos į Lenkiją veža vilkikai.

„Po ministro pirmininko susitikimo su ūkininkais kol kas nėra jokių susitarimų. Jų bus siekiama artimiausiomis dienomis. Todėl mūsų protestas gali būti dar labiau reikalingas nei anksčiau. Rytoj elgsimės kaip sutarta“, – BNS ketvirtadienio vakarą informavo protesto pasienyje su Lietuva organizatorius Karolis Pieczynskis.

Anot jo, tikrinti transportą planuojama savaitę visą parą, ūkininkai keisis „pamainomis“ kas 12 valandų, o patikrinimai bus atliekami kartu su įvairių tarnybų pareigūnais.

„Muitinės ir mokesčių inspekcija, policija ir kelių transporto inspekcija kartu su ūkininkais tikrins sunkiasvores krovinines transporto priemones, pavyzdžiui, užuolaidinius vilkikus, kubilus ir siloso priekabas“, – teigė K. Pieczynskis.

Protesto organizatoriaus teigimu, Lenkijos pusėje bus tikrinama, kiek į šalį įvežama Rusijos ir Ukrainos grūdų.

„Lenkijos ūkininkai nori patikrinti, kiek grūdų iš tikrųjų kerta sieną ir kokia jų kilmė, nes yra didelis pavojus, kad į šalį pateks grūdai ne tik iš Ukrainos, bet ir iš Rusijos“, – sakė jis.

Vis dėlto Lietuvos žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas mano, jog Lenkijos ūkininkai drastiškai kelių neblokuos, be to, jie neturėtų stabdyti ir tikrinti pravažiuojančių vilkikų.

Tuo metu Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) ir Lietuvos policijos atstovai protesto išvakarėse teigė, kad penktadienį bus pasiruošę įvairiems scenarijams ir stebės situaciją.

„Pagrindinė institucija bus policija – nukreipinėti srautus, reguliuoti eismą, užtikrinti viešą tvarką, tai yra šalies (Lietuvos – BNS) teritorijoje. Patikrinimo punkto ten nėra, tai pasieniečiai neatlieka nuolatinės tarnybos, bet jeigu policijai prireiks pagalbos, jeigu susidarys eilės, tai pasieniečių ekipažai ten bus keli“, – BNS sakė VSAT atstovas Giedrius Mišutis.

Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas ketvirtadienį teigė, jog penktadienį ryte su delegacija vyks į pasienį ir prasidėjus kelio blokadai bus įvykio vietoje.

Be V. Vitkausko, vietoje bus vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrejevas, Žemės ūkio ministerijos kancleris Aleknavičius, Susisiekimo ministerijos kancleris Ramūnas Dilba, Policijos departamento generalinis komisaras Renatas Požėla, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas, Muitinės departamento direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas, Lietuvos ambasados Lenkijoje atstovai.

Jie ketina išklausyti Lenkijos ūkininkų reikalavimų, pateikti jų turimą informaciją apie ukrainietiškų grūdų gabenimą į Lietuvą, patikrinti Lenkijos institucijų ar ūkininkų informaciją. Lietuva siūlo pagalbą Lenkijos institucijoms, kad nesusidarytų eilės pasienyje.

Lietuvos pareigūnai Lietuvos pasienyje užtikrins viešąją tvarką, reguliuos transporto srautus.

Protestuodami prieš, jų teigimu, nesąžiningą konkurenciją dėl prekių, įvežamų į Lenkijos rinką iš karo draskomos rytinės kaimynės Lenkijos ūkininkai taip pat blokuoja sienos su Ukraina perėjimo punktus ir greitkelius.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ketvirtadienį sakė, kad kaimyninės šalies žemdirbiai taip bando atkreipti į save valdžios dėmesį. Pasak jo, vienas būdų yra ypač svarbaus Baltijos šalims tarptautinio koridoriaus blokada.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis anksčiau šią savaitę pareiškė, kad tai primena „tam tikras hibridines operacijas, kurios intensyviai išnaudojamos Rusijos propagandos“. Anot jo, akcijos ties Suvalkų koridoriumi primena akcijas, nukreiptas prieš Lenkijos ir Lietuvos nacionalinį saugumą.

Užpuolusi Ukrainą, Rusija užblokavo svarbius Juodosios jūros prekybos kelius, kuriais ukrainiečiai eksportuodavo savo žemės ūkio produktus. Siekdama padėti Kyjivui ekonomiškai, 2022 metais Europos Sąjunga nusprendė panaikinti tarifus Ukrainos prekėms, tranzitu vežamoms 27 valstybių bloko keliais.

Tačiau dėl logistikos problemų didelė dalis Ukrainos eksportuojamų grūdų susikaupė Lenkijoje, o tai mažina vietos gamintojų kainas.

Dėl pasienio blokadų ir ginčo grūdų klausimu vis labiau didėja įtampa tarp Lenkijos ir Ukrainos. Buvo mažiausiai keturi incidentai, kai lenkų ūkininkai iš sunkvežimių ir prekinių traukinių išpylė ukrainietiškus grūdus.

2024 03 01 09:22
Spausdinti