Meniu
Prenumerata

pirmadienis, rugsėjo 25 d.


MIGRANTAI
Ministrės sprendimas leido pasieniečiams naudoti psichinę ir fizinę prievartą
BNS
BNS
VSAT.

Pirmadienio vakarą vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pasirašytas sprendimas leido valstybės sieną saugantiems pareigūnams naudoti psichinę ir fizinę prievartą prieš neteisėtus migrantus.

Trečiadienį įsigaliosiančiame dokumente nurodyta institucijoms, užtikrinančioms ir padedančioms užtikrinti Lietuvos valstybės sienos su Baltarusija apsaugą, pasirūpinti, kad asmenys išorės sieną sausumoje kirstų tik per pasienio kontrolės punktus.

Tai darantieji kitose vietose turi būti neįleidžiami į šalies teritoriją ir nukreipiami į artimiausią veikiantį tarptautinį pasienio kontrolės punktą.

Sprendime nurodyta, kad prieš asmenis, neatsižvelgiančius į teisėtus pareigūnų reikalavimus, prireikus turi būti naudojami atgrasantys įstatyme numatyti veiksmai.

Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo straipsniai, nurodyti A. Bilotaitės sprendime, kalba apie psichinės ir fizinės prievartos taikymą.

Pagal įstatymą, prievarta gali būti naudojama asmenims vengiant vykdyti pareigūnų reikalavimus ar nurodymus ir siekiant priversti juos paklusti, taip pat sulaikant asmenis, jeigu šie priešinasi, užkertant kelią nusikalstamoms veikoms ar administraciniams nusižengimams.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas antradienį BNS sakė, kad dėl minėtų priemonių taikymo galioja proporcingumo principas.

„Atsižvelgiama į tai, kaip elgiamasi iš nelegalių migrantų pusės, ar paklūsta jie nurodymams, ar nepaklūsta, ar yra pasipriešinimas, ar nėra. Nuo to priklauso ir pareigūnų naudojamos priemonės“, – teigė parlamentaras.

Jis tvirtino, kad minėtas priemones buvo galima leisti naudoti ir anksčiau, tačiau dabar jos jau tapo neišvengiamos.

„Geriau vėliau negu niekada“, – sakė politikas.

„Pirmas dalykas, mūsų absorbavimo pajėgumai limituoti. Kitaip tariant, tai, ką matome stovyklose, jau reikalavo stipresnių priemonių. Antras dalykas, manau, kad ir Lukašenkos užuominos apie ginkluotus džihadistus, kad tokie žmonės gali eiti į Lietuvą, irgi yra vienas iš veiksnių taikyti tokias priemones“, – teigė L. Kasčiūnas.

Jis pabrėžė, kad per Baltarusiją į Lietuvą einantys neteisėti migrantai yra Aliaksandro Lukašenkos režimo hibridinio spaudimo dalis, dėl to ir atsakymai į tai turėtų būti lankstesni.

Buvęs vidaus reikalų ministras, Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis BNS sakė, kad taikyti minėtas įstatymo normas buvo galima anksčiau, kai pradėtas fiksuoti didesnis neteisėtų migrantus srautas.

„Kodėl to nebuvo daroma, irgi klausimas yra“, – sakė jis.

„Įstatymas numato Valstybės sienos apsaugos tarnybai galimybę naudoti tam tikrą psichinę ir fizinę prievartą, esant tam tikromis aplinkybėmis, bet ar tų pasieniečių pakaks, čia jau kitas klausimas yra. O norint pasitelkti kitus, reikia ypatingo teisinio režimo prie sienos“, – tvirtino politikas.

Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet pateko rekordiškai daug, daugiau kaip 4 tūkst., neteisėtų migrantų. 

Lietuvos pareigūnai išaugusius migracijos srautus vadina Baltarusijos režimo hibridine agresija. Dėl to šalyje paskelbta ekstremali situacija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 08 03 12:50
Spausdinti