Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, rugsėjo 28 d.


Musulmonai Saudo Arabijoje pradeda hadžą
AFP-BNS
Pradėdami hadžą musulmonai meldžiasi prie Mekos Didžiosios mečetės. („Reuters“ nuotr.).

Daugiau nei 2 mln. musulmonų iš viso pasaulio trečiadienį pradės metinį hadžą – piligriminę kelionę po švenčiausias islamo vietas, kuri yra tikinčiojo pareiga ir didelė, daugelio etapų kelionė.

Po pertraukos, kurią išprovokavo diplomatinis ginčas tarp šiitiško Irano ir sunitiškos jo varžovės Saudo Arabijos, šiemet hadže dalyvauja ir iraniečių maldininkai. Hadžas vyksta Persijos įlankos regionui įklimpus į politinę krizę, o džihadistų grupuotei „Islamo valstybė“ (IS) patiriant spaudimą Irake ir Sirijoje. Saudo Arabijos pareigūnai mobilizavo didžiulius resursus ir tikisi išvengti tokių kruvinų incidentų kaip 2015 metų spūstis, kai žuvo beveik 2,3 tūkst. žmonių, tarp jų – 464 iraniečiai.
Saudo Arabijos pareigūnai mobilizavo didžiulius resursus ir tikisi išvengti tokių kruvinų incidentų kaip 2015 metų spūstis, kai žuvo beveik 2,3 tūkst. žmonių, tarp jų – 464 iraniečiai.
Keliais mėnesiais vėliau, Rijadui įvykdžius vienam šiitų dvasininkui mirties nuosprendį, išprovokavusį Saudo Arabijos diplomatinių misijų Irane užpuolimus, abi šalys nutraukė ryšius. Šiemet hadžas vyksta tęsiantis diplomatinei krizei tarp Saudo Arabijos vadovaujamo arabų šalių bloko ir Kataro, kaltinamo parama ekstremistų grupėms ir pernelyg glaudžiais santykiais su Teheranu. Birželio 5 dieną Katarui buvo paskelbta blokada, buvo nutrauktas šios šalies susisiekimas jūra ir oru, tad daug katariečių šiemet negalėjo dalyvauti hadže, nors Rijadas prieš dvi savaites sušvelnino apribojimus įvažiavimui per sausumos sieną su šiuo emyratu. Didžiulis religinis susibūrimas prasideda tuo metu, kai IS prarado daug kontroliuotų teritorijų Irake ir Sirijoje, bet toliau prisiima atsakomybę už atakas Artimuosiuose Rytuose ir Europoje. Saudo Arabijos pareigūnai sako, kad yra pasirengę bet kokiems galimiems atvejams. Vidaus reikalų ministerijos atstovas generolas Mansouras al Turki sakė, jog įvairiose vietose palei hadžo maršrutą dislokuota daugiau kaip 100 tūkst. saugumo pajėgų karių. Nekintantys ritualai Hadže, kuris yra laikomas vienu iš islamo stulpų, bent kartą gyvenime turi dalyvauti visi pajėgiantys ir išgalintys musulmonai.
Hadže, kuris yra laikomas vienu iš islamo stulpų, bent kartą gyvenime turi dalyvauti visi pajėgiantys ir išgalintys musulmonai.
Apsirengę paprastais maldininko drabužiais tikintieji susirenka septynis minaretus turinčios Mekos Didžiosios mečetės esplanadoje. Tada maldininkai rituališkai septynis kartus apeina aplink Kaabą – iš granito sumūrytą juodą kubą, uždengtą sunkiais šilkais su auksu išsiuvinėtais Korano posmais. Į šios šventovės pusę melsdamiesi atsisuka viso pasaulio musulmonai. Vėliau maldininkai vyksta į Miną, esančią už penkių kilometrų į rytus. Ten susirinkę šimtai tūkstančių žmonių ketvirtadienį auštant patrauks prie Arafato kalno – svarbiausio šios piligriminės kelionės taško. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 08 30 15:59
Spausdinti