Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 4 d.


RUSIJOS SULAIKYMAS
NATO: artimiausiomis dienomis Ukrainoje – tik blogiau, bet neskraidymo zonos nebus
Evaldas Labanauskas, specialiai iš Briuselio
NATO
Jensas Stoltenbergas.

„Apginkite mūsų dangų! Apginkite mūsų dangų! NATO veik dabar! NATO veik dabar! Mums reikia naikintuvų! Mums reikia naikintuvų!..“ – šių ukrainiečių ir juos remiančių protestuotojų prašymų, kurie penktadienį skambėjo prie NATO būstinės Briuselyje, Aljanso ministrai, regis, neišgirdo.

Kaip žinoma, nuo eilinio ukrainiečio iki šalies prezidento Volodymyro Zelenskio turi vieną pagrindinį prašymą NATO – kad Aljansas ir sąjungininkai užtikrintų neskraidymo zoną virš Ukrainos, nes ten vyraujančios Rusijos oro pajėgos apsunkina šalies gynybą ir atakuoja civilinius objektus. Tačiau po penktadienio neeilinio NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo Aljansas ir toliau nesiruošia to daryti.

Šiandien yra daroma tai, dėl ko 30 valstybių gali susitarti, kad gali daryti. Tai pasakyti turi kiekvienos valstybės atstovas.

„Mūsų atsakomybė, kaip NATO sąjungininkų, užkirsti šio karo eskalacijai peržengiant Ukrainos ribas, nes tai bus dar pavojingiau, pražūtingiau ir suteiks daugiau kančių žmonėms. Todėl mes deklaravome, kad neįsitrauksime į Ukrainą nei ant žemės, nei per oro erdvę, – per spaudos konferenciją po ministrų susitikimo kalbėjo NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas. – Vienintelis būdas įgyvendinti neskraidymo zoną, tai nusiųsti NATO karinius lėktuvus į Ukrainos oro erdvę ir įtvirtinti neskraidymo zoną numušant Rusijos lėktuvus. (...) Mes manome, kad jei taip pasielgsime, tai gali baigtis visa apimančiu karu Europoje, kuris įtrauks daug daugiau valstybių ir atneš dar daugiau kančių. Tai priežastis, kodėl mes priėmėme šį sunkų sprendimą…“

Pasak NATO vadovo, sąjungininkai ir toliau rems Ukrainą, bet konkrečių priemonių, ginklų jis neįvardijo. Kartu J. Stoltenbergas pareiškė, kad artimiausiu metu situacija Ukrainoje tik blogės.

„Tikėtina, kad ateinančiomis dienomis bus dar blogiau. Daugiau mirčių, kančių ir destrukcijos, nes Rusijos ginkluotosios pajėgos pasitelkia sunkesnę ginkluotę ir tęsia išpuolius visoje šalyje“, – kalbėjo jis bei eilinį kartą paragino Vladimirą Putiną išvesti kariuomenę iš Ukrainos.

Po spaudos konferencijos į spaudos centrą grįžę ukrainiečių žurnalistai sunkiai valdė pyktį.

„Jie bijo dėl savo šiknų…“ – apibendrino neeilinį NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą viena ukrainietė.

Paklausus, ką jis galėtų pasakyti ukrainiečiams, NATO susitikime dalyvavęs Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis nelinksmai atsakė:

„Šiandien yra daroma tai, dėl ko 30 valstybių gali susitarti, kad gali daryti. Tai pasakyti turi kiekvienos valstybės atstovas. Individualiai mes galime šiek tiek daugiau daryti ir tai darome tiek politiškai, tiek ir kitaip bei tai skatiname daryti kitus.“

2022 03 04 16:25
Spausdinti