Meniu
Prenumerata

sekmadienis, vasario 5 d.


NELEGELIO CIGARETĖS
Neišmintinga politika didina kontrabandą
IQ
Ramūnas Terleckas
Fotobankas

Didėjantys nelegalių cigarečių kontrabandos mastai yra skubotos ir neišmintingos valstybės akcizų politikos pasekmė, konstatuoja rinkos dalyviai bei ekspertai.

Muitinės kriminalinė tarnyba paskelbė, kad praėjusiais metais muitininkai sulaikė cigarečių kontrabandos už 26,6 mln. eurų ir viršijo pastarųjų metų rekordus.

Preliminariais duomenimis, sulaikyta daugiau nei 8 mln. pakelių rūkalų. 2018 ir 2017 metais buvo sulaikoma po 6 mln. pakelių cigarečių.

Aisbergo viršūnė

„Galima būtų pasidžiaugti pareigūnų darbu, bet derėtų atkreipti dėmesį į kontekstą, o jis rodo, kad kontrabandos mastai tik didėja“, – pastebi Kęstutis Kupšys, organizacijos „Lietuva be šešėlio“ vadovas.

Pasak jo, 8 mln. pakelių telpa į aštuonių vilkikų priekabas. Paskutinio rinkos tyrimų bendrovės „Nielsen” atlikto tuščių pakelių tyrimo duomenimis, nelegalios tabako gaminių rinkos mastas Lietuvoje 2019 m. paaugo dar 2 proc. ir  IV ketvirtį pasiekė 21,3 proc.

„Apie 37 mln. nelegalių cigarečių pakelių surūkomi Lietuvoje. Nuo vieno pakelio kontrabandininkai gauna mažiausiai eurą grynojo pelno“, – skaičiuoja K. Kupšys ir pastebi, kad tranzitu į Europą iškeliauja daug didesni kiekiai, o ten ir uždarbis kelis kartus didesnis.

„Įvairiais skaičiavimais, kasdien sieną kertą apie vieną kontrabandinėmis cigaretėmis pakrautų vilkiką. Reikia suvokti, kokio dydžio yra nusikalstama grandinė, todėl šnekos apie nedidelės vertės pasienio kontrabandą yra akių dūmimas“, –  sako K. Kupšys ir teigia, kad kalbos apie nesąžiningų pareigūnų ir kontrabandos karalių simbiozę nėra iš piršto laužtos, nes taip sugyventi visoms pusėms yra patogu ir pelninga.

Liudas Zakarevičius , UAB “Philip Morris Baltic” išorinių reikalų vadovas Baltijos šalims, atsiųstame komentare apgailestauja, kad tada, kai kaimyninėse ES šalyse kontrabandos lygis traukiasi, Lietuvoje jis ne tik nemažėja, bet priešingai – drastiškai auga. Pinigai, kurie galėjo atsidurti Lietuvos biudžete, nugula kontrabandininkų kišenėse.

„Tai – akivaizdi skubotos ir neapgalvotos akcizų politikos pasekmė. 2016 m. keliant tabako akcizą buvo teigiama, kad tai padės papildomai surinkti 23 mln. eurų. Deja, pavyko surinkti viso labo 11 mln. 2017 m. iš akcizo Finansų ministerija ketino surinkti 11 mln., bet biudžetą papildė tik 6 mln. Šiemet, siekiant surinkti papildomus 6 mln. eurų į valstybės biudžetą, buvo nuspręsta kaitinamajam tabakui akcizą pakelti net 65 proc., todėl neabejojama, kad ši kontrabandos augimo tendencija ir toliau išliks“, – rašo L. Zakarevičius.

Anot jo, džiugu, kad Muitinės kriminalinė tarnyba veikia efektyviai ir gerina kovą su kontrabanda, tačiau galima tik apgailestauti, kad žmonės, užuot pirkdami legalius produktus Lietuvoje, verčiau ieško gerokai pigesnių gaminių „juodojoje“ rinkoje.

Daugiau sulaiko pasienyje

Muitinė pranešime pastebi, kad per pastaruosius kelerius metus dauguma tabako gaminių paprastai būdavo sulaikoma šalies viduje, tačiau užpernai situacija pakito – daugiausia cigarečių (33 proc.) jau buvo sulaikyta pasienyje su Baltarusija. 2019 m.  ši tendencija dar labiau išryškėjo: pasienyje su Baltarusija sulaikyta 53 proc. visų nelegalių cigarečių.

Būtent baltarusiškos cigaretės sudaro didžiausią dalį – 85 proc. viso muitinės sulaikytų cigarečių kiekio.

Vis daugiau rūkalų bandoma pervežti pasienyje su Rusija, 2017 metais čia buvo sulaikomas 1 proc. visų nelegalių cigarečių, o 2019 – 28 proc.

2020 01 03 16:25
Spausdinti