Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 13 d.


ŠVIETIMAS
Nepaisant kilusio nepasitenkinimo, tarpiniai vienuoliktokų patikrinimai turi vykti toliau
ELTA
Julius Kalinskas/ELTA
Gintautas Jakštas.

Nepaisant kilusio nepasitenkinimo dėl prastai parengtų vienuoliktokų tarpinių patikrinimų užduočių, švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas tikina – šie patikrinimai turi tęstis.

„Šiandien principinis mūsų siūlymas – kad tarpiniai (patikrinimai – ELTA) vyktų toliau ir kad jie vyktų taip, kad atitiktų tarpinių patikrinimų funkciją“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė G. Jakštas.

Ministras dar kartą pripažino, kad užduotys tarpiniams patikrinimams buvo parengtos netinkamai. Tačiau, pažymėjo jis, nesinori, jog po tokių patirčių dingtų pasitikėjimas švietimo sistema.

„Galbūt ne viską padarėme, kad užkirstume kelią užduotims, kuriuos yra parengtos nekorektiškai, galbūt per daug pasitikėjome mokytojais, kurie rengė užduotis“, – teigė ministras.

„Bet švietimo sistema yra pagrįsta pasitikėjimu, tad to pasitikėjimo net ir po šios patirties nesinori prarasti“, – pridūrė jis.

Klausiamas, ar ministerija nesvarstė atšaukti tarpinių patikrinimų rezultatų ar laikyti šios sesijos pilotine, G. Jakštas patikino – buvo svarstomi visi variantai.

„Svarstėme visus variantus, bet suprantame, kad dalis tarpinių (patikrinimų – ELTA) yra įvykę ir yra mokinių, kurie gavo maksimalius įvertinimus. Jų teisėtas lūkestis yra, kad tai nebūtų tiesiog kažkoks pasibandymas, kuris nieko nelemia“, – sakė G. Jakštas.

R. Skaudžius: kiekvieną užduotį vertins komisija

Viceministras Ramūnas Skaudžius detalizavo, kokių pokyčių, vykdant tarpinius patikrinimus, bus imamasi. Anot jo, visų patikrinimų užduotys bus įvertintos ekspertų komisijos. Taip pat, tęsė jis, bus peržiūrėtos ir artėjančių patikrinimų vertinimo instrukcijos.

„Kiekvieną tarpinio patikrinimo užduotį vertins komisija. Bus peržiūrėtos būsimų tarpinių patikrinimų vertinimo instrukcijos. Tą siekiame padaryti, kad būtų išvengta bet kokių netikslumų vertinimo instrukcijose ir kad tai nekeltų kažkokių papildomų karštų diskusijų“, – kalbėjo R. Skaudžius.

„Tai duoda pasižiūrėjimą, ar (užduotys – ELTA) atitinka programas. Tai – nešališkas vertinimas“, – nurodė jis.

Išlieka perlaikymo galimybė

Ministerijos teigimu, visiems vienuoliktų klasių mokiniams, laikiusiems ar dar laikysiantiems tarpinius patikrinimus, bus užtikrinama galimybė juos perlaikyti ir pasirinkti geresnį įvertinimą.

R. Skaudžius tikina, kad švietimo bendruomenė dar diskutuos dėl numatytų perlaikymų laikotarpio. Nors dabar numatyta, kad perlaikyti tarpinius patikrinimus moksleiviai galės kartu su būsimais vienuoliktokais kitais metais vyksiančios sesijos metu, pasak R. Skaudžiaus, dvejojama dėl tokio sprendimo optimalumo.

„Esame viduje apsitarę. Galbūt perlaikymas galėtų būti organizuojamas pagrindinės sesijos metu ir būsimas dvyliktokas, perlaikydamas užduotį, galėtų perlaikyti per pagrindinę egzaminų sesiją, gaudamas ne tik 60 taškų dalį, bet ir likusius 40 taškų“, – kalbėjo jis, pabrėždamas, kad ministerija nepriims skubotų sprendimų.

Jam antrindamas G. Jakštas teigė, kad tarpinių patikrinimų perlaikymas ir brandos egzaminų laikymas tuo pat metu papildomo streso kelti neturėtų. Be to, R. Skaudžius akcentavo, jog perlaikymo galimybė galėtų būti „antru šūviu“ dabartiniams vienuoliktokams.

„Dabartinėje sistemoje, jie neturi perlaikymo galimybės, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros (patikrinimą – ELTA). Pirmajai kartai yra suteikiama išskirtinė galimybė turėti du šūvius“, – sakė viceministras.

ELTA primena, kad prasidėjus vienuoliktokų tarpinių patikrinimų sesijai, kilo švietimo bendruomenės nepasitenkinimas dėl netinkamai parengtų užduočių.

Kaip skelbiama portale lrt.lt, po ketvirtadienį vykusio matematiko A lygio žinių patikrinimo, pedagogai gauna vis daugiau pranešimų apie galimus sukčiavimo atvejus. Anksčiau ministras patikino, kad situacija žinoma ir Nacionalinei švietimo agentūrai (NŠA), ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM), ji bus tiriama.

Pasipiktinimo banga kilo ir po trečiadienį vykusio matematikos B lygio žinių patikrinimo – suabejota dėl užduočių kokybės. Reaguodamas į nuogąstavimus, ministras G. Jakštas pavedė atlikti ekspertinį žinių patikrinimo vertinimą.

Tokia pat situacija įvyko ir dėl praėjusią savaitę vykusio fizikos tarpinio patikrinimo užduočių. Ministras ekspertų prašo įvertinti ir šio patikrinimo užduotis.

Tarpiniuose vienuoliktokų patikrinimuose šįmet dalyvaus daugiau nei 26 tūkst. moksleivių. Jie bus vykdomi nuo kovo 5 dienos iki balandžio 5 dienos, išskyrus chemijos ir istorijos atsiskaitymus, kurie vyks gegužės 6 ir 7 dienomis.

Tarpinio patikrinimo metu galima gauti iki 40 proc. galutinio egzamino vertinimo taškų, kurių užtenka tam, kad egzaminas būtų išlaikytas. Vienuoliktokai laikys po vieną dalyko tarpinį patikrinimą, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos, kurių bus po du.

2024 03 15 15:30
Spausdinti