Meniu
Prenumerata

antradienis, balandžio 16 d.


GYNYBA IR ŽMOGAUS TEISĖS
Nevyriausybinės organizacijos stoja prieš L. Kasčiūno kandidatūrą: gali nesiskaityti su žmogaus teisėmis?
ELTA
Alfa.lt
Laurynas Kasčiūnas.

Daugiau kaip 20 nevyriausybinių organizacijų kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašant neskirti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Lauryno Kasčiūno į krašto apsaugos ministrus. Pasak kreipimosi autorių, šio politiko vertybės prieštarauja žmogaus teisėms.

„Kandidatai į prezidentus, kurie pritaria Stambulo konvencijos ratifikavimui ir partnerystės įstatymui, neturėtų siūlyti Lauryno Kasčiūno į vieną svarbiausių valstybės postų, ypač šiuo metu,“ – išplatintame pranešime pabrėžė Atviros Lietuvos Fondo direktorė Sandra Adomavičiūtė.

Nevyriausybininkų teigimu, L. Kasčiūno veikla skleidžia radikalias, prieš tautines mažumas, pilietinę visuomenę ir migrantus nukreiptas idėjas.

„Kraštutinės politiko pažiūros prasimuša visoje jo (L. Kasčiūno – ELTA) biografijoje. (...) Paskirti jį ministru reikštų normalizuoti tokias pažiūras ir idėjas,“ – teigė vienas iš kreipimosi autorių, socialinių mokslų daktaras Karolis Dambrauskas.

„Laurynas Kasčiūnas buvo vienas iš apgręžimo politikos, dėl kurios nežinomas skaičius migrantų mirė arba buvo negrįžtamai sužaloti Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, iniciatorių,“ – nurodoma pranešime.

Taip pat kreipimosi autoriai pabrėžė, kad L. Kasčiūno skyrimas į krašto apsaugos ministro postą kelią grėsmę ir karo prieš Ukrainą akivaizdoje. Pasak jų, konservatoriaus praeitis būtų naudinga priešiškoms valstybėms.

Iniciatorių teigimu, jei prezidentas patvirtins L. Kasčiūno kandidatūrą, organizacijos sieks, kad Seime būtų inicijuojama nepasitikėjimo politiku procedūra.

Kreipimąsi pasirašė Atviros Lietuvos fondas, Lietuvos žmogaus teisių centras, Sienos Grupė, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Lygių galimybių plėtros centras, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga, Vilniaus moterų namai, NVO vystomojo bendradarbiavimo platforma ir kitos asociacijos.

Portalas primena, kad penktadienio popietę socialiniuose tinkluose pasirodė žinia apie netikėtą dabartinio ministro A. Anušausko atsistatydinimą. Politikui nei patvirtinant, nei paneigiant tokios informacijos, penktadienio vakarą Vyriausybės spaudos tarnyba patvirtino, kad premjerė Ingrida Šimonytė gavo A. Anušausko prašymą trauktis iš Ministrų kabineto.

Netrukus po to A. Anušauskas pateikė daugiau detalių apie savo sprendimą trauktis. Politikas pripažino iš premjerės sulaukęs netikėto pasiūlymo užleisti krašto apsaugos ministro pareigas kitam politikui, o pačiam užimti jo, komiteto pirmininko vietą Seime. A. Anušauskas tikino, kad atsisakė tokios rokiruotės.

Šeštadienio rytą daugiau informacijos apie pokyčius Vyriausybėje pateikė ir ministrė pirmininkė. Pasak jos, A. Anušausko atsistatydinimas yra susijęs su lūkesčiu per likusią Vyriausybės kadenciją padaryti „dar daugiau ir greičiau“.

Antradienį premjerė Ingrida Šimonytė prezidentui G. Nausėdai pateikė L. Kasčiūno kandidatūrą į krašto apsaugos ministrus. Prezidentas dėl politiko apsispręsti žada šią savaitę.

2024 03 21 08:50
Spausdinti