Meniu
Prenumerata

pirmadienis, spalio 2 d.


PAGALBA NEĮGALIESIEMS
Nuo šiol techninės pagalbos priemonės neįgaliesiems bus prieinamesnės
ELTA
Unsplash
Asociatyvi nuotrauka.

Nuo liepos 1 dienos įsigaliojo nauja aprūpinimo judėjimo techninėmis pagalbos priemonėmis tvarka, kurioje priemonių sąrašas papildytas naujomis, inovatyvesnėmis priemonėmis, taip pat išplėstas sąrašas priemonių, kurių įsigijimui judėjimo negalią turintys asmenys galės gauti kompensacijas, informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).

Anot ministerijos, numatomi ir tokie pokyčiai, kaip administracinės naštos mažinimas, kuris sudarys galimybę beveik visas priemones žmonėms su negalia įsigyti savarankiškai arba jas gauti Techninės pagalbos neįgaliesiems centre ar savivaldybėje.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienė teigimu, žmonėms, turintiems negalią, būtina sudaryti kuo daugiau galimybių, kad jie jaustųsi visaverčiais bendruomenės nariais bei galėtų gyventi savarankiškai.

„Labai svarbu, kad žmogus su negalia galėtų pats pasirinkti jo individualius poreikius atliepiančią judėjimo techninės pagalbos priemonę. Nauja tvarka, aiškesni ir lankstesni priemonių skirstymo kriterijai nukreipti būtent šia linkme. Tai dar vienas žingsnis geresnių galimybių žmonėms su negalia link: savarankiškai gyventi bendruomenėje, mokytis, dirbti“, – sakė ministrė.

Tuo metu sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad gerinant ir didinant specialių poreikių turinčių asmenų techninių pagalbos priemonių prieinamumą, svarbu buvo atsižvelgti tiek į pacientų, tiek į medikų bei gydymo įstaigų interesus, ir sustyguoti procesą taip, kad administracinė našta jiems mažėtų.

„Ne vienas gydytojas man asmeniškai minėjo, kad nemaža pacientų dalis, norėdama gauti vieną ar kitą priemonę, turi minti gydymo įstaigų slenkstį, taip ilginant eiles. Biurokratinė našta dažnai lemia aptarnavimo kokybę bei mažina galimybę pasinaudoti pagalba.

Dabar procesai skaitmenizuoti, atsisakoma medikų įsikišimo dalyje priemonių išdavimo, taip pat atsiranda didesnis paciento savarankiškumas. O tai gera žinia tiek medikams, tiek pacientams – tiek dėl darbo krūvių, tiek dėl didesnio medicinos paslaugų prieinamumo“, – teigė A. Dulkys.

Pokyčiai, įsigalioję nuo liepos 1-osios

Praplėstas judėjimo techninės pagalbos priemonių, kurias galima bus įsigyti su kompensacija, sąrašas. Nuo liepos mėnesio beveik visas, t. y. daugiau kaip 40 priemonių galima įsigyti savarankiškai ir gauti šių priemonių įsigijimo išlaidų kompensacijas. Anksčiau patiems galima buvo įsigyti tik 8 priemones, visas likusias galima buvo gauti iš Techninės pagalbos neįgaliesiems centro ar savivaldybės įstaigos.

Techninės pagalbos priemonių sąrašas papildytas naujomis priemonėmis, pavyzdžiui hibridiniu varytuvu, pagalbiniu ratu, mobiliu keltuvu su stacionare ar diržine sėdyne, sukamuoju disku ir kt.

Kai kurių judėjimo priemonių naudojimo laikas sutrumpintas. Pavyzdžiui, elektrinį varytuvą ar dušo kėdutę dabar bus galima gauti kas 6 metai (buvo kas 8 metai), visas vaikų techninės pagalbos priemones galima bus gauti kas 4 metai. Taip pat išlieka galimybė gauti kitą priemonę dėl pasikeitusių asmens individualių poreikių, nepasibaigus priemonės naudojimo terminui.

Keičiasi kompensacijų skaičiavimo tvarka. Judėjimo techninės pagalbos priemonių kompensacijos dydžiai bus apskaičiuojami pagal bazinių socialinių išmokų (BSI) dydžius. Tokiu būdu, didėjant BSI dydžiui, atitinkamai didės ir kompensacijos suma. Iki šiol buvo nurodoma konkreti priemonės suma eurais.

Mažinama administracinė našta. Asmuo galės nusipirkti jam reikalingą judėjimo techninės pagalbos priemonę ir iš karto pateikti Techninės pagalbos neįgaliesiems centrui šios priemonės įsigijimo dokumentus, t. y. atsisakoma reikalavimo iš pradžių gauti Techninės pagalbos neįgaliesiems centro sprendimą dėl įsigijimo išlaidų kompensacijos skyrimo ir tik paskui pirkti. Ši tvarka negalios įsigyjant daugiafunkcį elektrinį vežimėlį, individualiai gaminamą vežimėlį ir papildomas vežimėlio dalis ir detales.

Susiaurintas sąrašas judėjimo techninės pagalbos priemonių, kurioms reikia pateikti išrašus iš medicinos dokumentų ir sąlygų, kuomet juos reikia pateikti. Taip pat numatyta, kad Techninės pagalbos neįgaliesiems centras turės galimybę asmens medicinos dokumentus patikrinti prisijungęs prie e.sveikata sistemos ir jei juose yra užfiksuota, kad asmuo turi judėjimo sutrikimus, jam nereikės papildomai kreiptis į jį gydantį gydytoją dėl papildomo medicinos dokumento išrašymo.

2023 07 04 09:37
Spausdinti