
Europos Parlamento (EP) narys Petras Gražulis turėtų vėl stoti prieš teismą dėl LGBT+ atstovų niekinimo. Jo kolegos europarlamentarai antradienį panaikino skandalingo politiko teisinę neliečiamybę.
Maždaug pusmetį trukęs P. Gražulio imuniteto panaikinimo procesas antradienį buvo baigtas Strasbūre. EP plenarinės sesijos metu jo kolegos balsavimo metu pritarė rekomendacijai atšaukti lietuvio neliečiamybę, kurią jis įgijo tapęs europarlamentu pernai ir kurią prašė panaikinti Lietuvos prokuratūra.
P. Gražulis kaltinamas, kad dar 2022 m. gegužės 26 d. po Seimo plenarinio posėdžio, kuriame svarstytas Civilinės sąjungos įstatymo projektas, viešai išsakė teiginius, kurie vertintini kaip žmonių grupės niekinimas dėl jų seksualinės orientacijos. Tą dieną Seimui po pateikimo pritarus Civilinės sąjungos įstatymo projektui, numatančiam tos pačios lyties asmenų partnerystę, P. Gražulis, išėjęs iš plenarinių posėdžių salės, sutiko kelis LGBT+ bendruomenės atstovus ir juos iškeikė, išvadino išsigimėliais, platinančiais venerines ligas, siūlė gydytis. Prokurorų teigimu, tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad P. Gražulis tai darė veikdamas tiesiogine tyčia, suvokdamas, kad jo pasisakymai yra filmuojami, transliuojami bei skelbiami žiniasklaidoje.
P. Gražulis – ne vienintelis, kuriam EP panaikino neliečiamybę antradienį (anksčiau jos neteko ir keturi kiti šios kadencijos europarlamentarai). Jam antradienį „kompaniją palaikė“ dar du europarlamentarai – taip pat spalvingos personos.
Pernai birželį, P. Gražuliui iškovojus EP mandatą, Vilniaus apygardos teismas padarė pertrauką jo bylos svarstyme, bet vėliau įpareigojo generalinę prokurorę kreiptis į EP pirmininkę Robertą Metsolą dėl politiko neliečiamybės panaikinimo. Rugsėjį generalinė prokurorė Nida Grunskienė pranešė, kad taip ir padarė, tačiau šis prašymas kažkur mistiškai pasiklydo ir tik po IQ straipsnio spalio pabaigoje EP pradėta P. Gražulio apkaltos procedūra.
Ją vykdė EP Teisės reikalų (JURI) komitetas, kuris, išklausęs vertinimų ir paties P. Gražulio kalbų apie Šventąjį Raštą, balandžio pabaigoje sutarė visam EP rekomenduoti balsuoti už lietuvių politiko imuniteto panaikinimą. Po EP antradienio balsavimo EP pirmininkė R. Metsola turės oficialiai informuoti Lietuvos prokuratūrą bei patį P. Gražulį apie rezultatus.
P. Gražulis – ne vienintelis, kuriam EP panaikino neliečiamybę antradienį (anksčiau jos neteko ir keturi kiti šios kadencijos europarlamentarai). Jam antradienį „kompaniją palaikė“ dar du europarlamentarai – taip pat spalvingos personos: P. Gražulio EP „suverenų“ grupės kolega iš „Alternatyvos Vokietijai“ Petras Bystronas, kuris įtariamas kyšininkavimu, pinigų plovimu ir sukčiavimu bei pinigų gavimu iš prokremliškų struktūrų. Kitas P. Gražulio bendražygis – nepriklausomas lenkų europarlamentaras Grzegorzas Braunas, išgarsėjęs, kai gesintuvu užgesino menorą Lenkijos Seime, o šiemet sutrikdė EP tylos minutę Holokausto minėjimo metu. Jo bylos pranešėjas EP narys yra Dainius Žalimas, o lenkas kaltinamas išpuoliu prieš Lenkijos Nacionalinio kardiologijos instituto direktorių ir turto sugadinimu.
P. Gražulis nėra ir pirmasis EP narys iš Lietuvos, kuriam buvo panaikintas europarlamentaro imunitetas. Tuo savo biografijoje gali „pasigirti“ buvę EP nariai Viktoras Uspaskichas ir Rolandas Paksas.