Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, birželio 13 d.


MOKESČIŲ REFORMA
P. Saudargas: laukia dar ilgas kelias, bet akivaizdu, kad dėl mokesčių reformos bus susitarta
ELTA
Marius Morkevičius/ELTA
P. Saudargas.

Praėjusią savaitę Seimui pritarus mokesčių reformos paketui, vicepirmininkas Paulius Saudargas mano, kad parlamentui pavyks susitarti ir priimti šią reformą. Anot jo, nors dar negalima spėti dėl galutinės reformos apimties, svarbu, kad visuose aspektuose išliktų progresyvumo ir socialinio teisingumo elementas.

„Reikia kalbėti apie mokesčių reformą, kur yra padarytas pateikimas ir yra pakankamai normaliai subalsuota ir iš esmės turėsime rimtą diskusiją, nes įstatymas yra Seime ir visi supranta, koks tai rimtumas. Kad koalicija, braškėdama, bet juda į priekį (...) Politika visgi yra kompromisų menas ir aš džiaugiuosi, kad ir dabar reforma buvo atnešta vienokia, bet po diskusijų ir po pasiūlymų buvo padarytos korekcijos, kurios Seimo daugumai tiko. Nenoriu spekuliuoti, kas čia bus suderėta ar atsitraukta, nes tai dar yra ilgas kelias. Bet akivaizdu, kad bus susitarta dėl vienos ar kitos apimties reformos“, – trečiadienį „Žinių radijui“ teigė P. Saudargas.

„Mokesčių reformos yra du motyvatoriai, tai socialinis teisingumas didesnis per mokestinę sistemą. Kitas dalykas yra RFF lėšos, kurios irgi yra sukabintos ir Europos Komisijos aiškios rekomendacijos ir namų darbai. Ir čia mes negalime visiškai per pirštus žiūrėti“, – pridūrė jis.

Seimo vicepirmininkas taip pat paminėjo, kad vienu iš aštriausių reformos klausimų turbūt išliks individualios veiklos apmokestinimas. Anot jo, diskutuojant reformą reikės nuspręsti nuo kokio dydžio pajamų bus taikomi papildomi mokesčiai, ar šie turės ribas ar lubas.

„Vienas iš karščiausių taškų – pagal individualią veiklą veikiančių mokestis. Siūlymas iki 20 proc. didinti (Gyventojų pajamų mokestį – ELTA), ne visiems patinka, bet dėl minimumo, nuo kurio didės mokestis, taip pat yra kalbama. Bet mokesčiai absoliučiai daugumai dirbančių pagal individualią veiklą nepadidės. Žinoma, stambus ir daug uždirbantis verslas mato savo interesą pakovoti ir pasiderėti, tai visiškai natūralu, nes niekas nenori didesnių mokesčių. Bet jeigu norime socialiai teisingesnių mokesčių, kažką koreguoti reikia. Tai klausimas progresyvumo yra numatytas, bet klausimas yra, kokie koeficientai, kokios ribos, kokios lubos ir kol šie nėra priimti, aš nenoriu spekuliuoti“, – aiškino jis.

ELTA primena, kad birželio pabaigoje Seimas po pateikimo pritarė daug diskusijų sukėlusiam mokesčių reformos paketui.

Už Finansų ministerijos pristatytą mokesčių reformos dalį balsavo 72, prieš 31, susilaikė 22 Seimo nariai. Pagrindiniu komitetu svarstysiančiu įstatymo projektus patvirtintas Biudžeto ir finansų komitetas, papildomais – Ekonomikos, Kaimo reikalų ir Socialinių reikalų ir darbo – komitetai. Pataisos į parlamento posėdžių salę grįš rudens sesijos metu.

Vyriausybės teikiamoje mokesčių reformoje numatomi keturi Finansų ministerijos inicijuojami įstatymų pakeitimai bei trys – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Juose – pokyčiai individualia veikla užsiimantiems žmonėms, lengvatų reguliavimas, Nekilnojamo turto mokesčio įstatymo pakeitimai bei minimalios nedarbo socialinio draudimo išmokos nustatymas.

2023 07 05 09:25
Spausdinti