Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 2 d.


Per protestus prie Makedonijos parlamento sužeisti per 100 žmonių
BNS
(AP nuotr.).

Daug žmonių buvo sužeisti prasiveržus smurtui prie Makedonijos parlamento, kai nacionalistai protestuotojai šturmavo pastatą, įtūžę dėl naujo jo pirmininko rinkimų, penktadienį pranešė vidaus reikalų ministras.

Ketvirtadienio vakarą sostinės Skopjės centre kilo didelė sumaištis: dešimtys demonstrantų, tarp kurių buvo grupė kaukėtų vyrų, prasiveržė per parlamentą apsupusius policininkus ir įžengė į pastatą, kur mojavo Makedonijos vėliavomis, šūkavo ir giedojo nacionalinį himną. Parlamento spaudos konferencijų salėje įsiplieskė muštynės; kaip matyti filmuotoje medžiagoje, ten buvo svaidomos kėdės ir į darbą paleisti kumščiai. Pagrindinės opozicinės Socialdemokratų partijos vadovui Zoranui Zajevui buvo sukruvintas veidas. Viena SDSM deputatė buvo tampoma už plaukų, o kita moteris gelbėdamasi nuo smurto nulipo iš balkono. Penktadienį paskelbtame Vidaus ministerijos pranešime sakoma, kad miesto ligoninėse gydomi 102 per šį smurtą nukentėję žmonės; tarp jų esama deputatų ir policininkų. Vidaus reikalų ministras Agimas Nuhiu anksčiau žiniasklaidai sakė, kad buvo sužeista 10 deputatų, keli policininkai ir žurnalistai. Dauguma sužeistų deputatų – SDSM nariai, bet albanas Ziadinas Sela buvo tarp sunkiausiai nukentėjusių. Ministerija nurodė, kad penktadienio rytą padėtis „normalizavosi“, bet buvo imtasi „papildomų priemonių ir veiksmų piliečių saugumui užtikrinti“. Vaikant protestuotojus buvo sprogdinamos kurtinamosios granatos. Prezidentas Gjorge Ivanovas (Giorgė Ivanovas) ketvirtadienį vakare pasakė trumpą kalbą per televiziją ir paragino išsaugoti ramybę, taip pat pakvietė partijų vadovus penktadienį susitikti ir aptarti padėtį. Šį smurtą pasmerkė Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos.

Brendo dvejus metus

Šią Balkanų šalį politinė krizė krėtė pastaruosius dvejus metus. Po gruodį įvykusių rinkimų, neišaiškėjus tvirtų nugalėtojų, nacionalistai demonstrantai, palaikantys konservatyviąją partiją VMRO-DPMNE, kiekvieną vakarą rengdavo demonstracijas. Jie nepritaria Z.Zajevo Socialdemokratų partijos (SDSM) koalicijai su etniniais albanais, anot protestuotojų, keliančiai grėsmę nacionalinei vienybei. VMRO-DPMNE lyderis Nikola Gruevskis dešimtmetį vadovavo Makedonijos vyriausybei, bet pernai turėjo palikti postą. Pasak vietos žiniasklaidos, ketvirtadienio incidentas kilo SDSM ir albanų partijoms nubalsavus už naują parlamento pirmininką, nors buvęs pirmininkas jau buvo užbaigęs posėdį. Jų pasirinktas pirmininkas Talatas Xhaferi yra etninis albanas. ES vėliau sakė, kad teigiamai įvertino T.Xhaferi išrinkimą. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.  
2017 04 28 15:59
Spausdinti