Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 30 d.


PROTESTAS DĖL PVM MAŽINIMO
Po Vyriausybės langais – maitinimo sektoriaus atstovų protestas dėl PVM tarifo mažinimo
ELTA
Dainius Labutis/ELTA
Maitinimo sektoriaus atstovų protestas Kudirkos aikštėje.

Kudirkos aikštėje susirinkę maitinimo sektoriaus atstovai teigia, kad nuo naujųjų metų grąžintas 21 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM) jų verslams tapo nepakeliama našta. Todėl pastarieji protestuoja ir reikalauja Vyriausybės vėl pereiti prie 9 proc. tarifo.

Susirinkusieji prie Vyriausybės rankose laikė plakatus su užrašais: „1 cento pietūs mokyklose – tai metų afera“, „Naikinkit PVM vaikų maitinimui. Mokyklų valgyklos – tai ugdymo proceso dalis!“, „Bankrotas = nesurinkti mokesčiai“, „Norime PVM kaip Europoje!“, „Cepelino kainoje – 27 proc. mokesčių“, „Norime skleisti šviesą. Ne šešėlį“, „21 proc. PVM spardo gulintį“, „Low taxes high performance (Maži mokesčiai, didelis našumas – liet.)“, „No business no cry (Jokio verslo, jokio verksmo – liet.)“.

Kaip Eltai protesto išvakarėse teigė Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė Eurika Turonienė, pagrindinis protesto tikslas – paprašyti Vyriausybės sumažinti PVM tarifą maitinimo sektoriui.

„Pagrindinis protesto tikslas – dar kartą paprašyti Vyriausybės, Seimo narių sumažinti PVM maitinimo paslaugoms. Ypatingai akcentuoju socialiai jautriausią sektorių, t.y. mokyklų valgyklas, darželius, senelių globos namus, kuriems galutinė kaina už maitinimą dabar yra pakilusi nenormaliai“, – kalbėjo E. Turonienė.

„Norėtume sugėdinti Vyriausybę, kad nebuvo atsižvelgta į analitikų prognozes, kai prašėme nedaryti to, ką sumąstė. (...) PVM yra surenkama mažiau, nei prognozuota, o biudžetas pagal mūsų prognozes metų pabaigoje patirs didesnį nuostolį negu būtų patyręs, jeigu nebūtų sumažinęs PVM“, – pažymėjo ji.

E. Turonienės teigimu, Vyriausybei bus įteiktas raštas nuo visų maitinimo sektoriaus asociacijų dėl mažesnio PVM dydžio. Anot jos, protestas vyks tarp Kudirkos ir Katedros aikščių sostinėje, o susirinkti galės iki 300 žmonių.

„Protestas vyks nuo 11 iki 13 val. tarp Kudirkos ir Katedros aikščių. Gavome leidimą susirinkti iki 300 žmonių, taip pat atvažiuos maisto furgonėliai. Turėsime šakučių, tai ne ūkininkų šakės, bet tikimės, kad į jas taip pat bus atkreiptas dėmesys ir išgirstas žmogus, smulkusis verslas ir nebus žlugdoma Lietuva“, – sakė Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos vadovė.

Primename, kad nuo naujųjų metų nustojo galioti lengvatinis 9 proc. PVM tarifas restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms ir išsinešti teikiamam maistui. Finansų ministerijos atstovas Irmantas Mikulėnas yra tvirtinęs, kad nustosianti galioti PVM lengvata maitinimo sektoriui valstybės ir savivaldybių biudžetams atneš papildomus 140 mln. eurų.

Tuo tarpu Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) vadovė Evalda Šiškauskienė teigia, kad nuo šių metų minimaliai mėnesinei algai (MMA) pakilus iki 924 eurų, ir sektoriui pritaikius standartinį PVM, kainos galėtų augti 22 proc.

2022 m. Vyriausybė siūlė PVM lengvatą maitinimo įstaigoms taikyti iki 2023 m. vidurio, tačiau Seimas nusprendė, kad ji galios visus metus. Dėl šio klausimo kilo ginčas valdančiojoje konservatorių partijoje, kadangi Vyriausybės pozicijai tuomet nepritarė tuometis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. Galiausiai, jis buvo pašalintas iš partijos, paliko frakciją, galiausiai – ir Seimą.

Praeitais metais parlamento Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai siūlė lengvatinį 9 proc. PVM tarifą restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms taikyti neterminuotai. Seimui atmetus pasiūlymą, „valstiečiai“ inicijavo alternatyvą – lengvatinį 9 proc. PVM tarifą taikyti dar trejus metus – 2024–2026 m. Vis dėlto parlamentas tam nepritarė.

2024 04 19 12:05
Spausdinti