Meniu
Prenumerata

trečiadienis, balandžio 24 d.


ŪKININKŲ PROTESTAS
Prezidentas palaiko siūlymus uždrausti rusiškų grūdų importą
BNS
ELTA
ELTA
Gitanas Nausėda.

Lietuva gali eiti Latvijos keliu ir uždrausti rusiškų grūdų importą? Prezidentas Gitanas Nausėda teigia palaikantis pasiūlymus uždrausti rusiškų grūdų importą į Lietuvą, tačiau jis dar nėra susipažinęs su konkrečiu jų turiniu.

„Galiu tik pasakyti, kad tai tikrai yra problema, kad mūsų žemdirbiai tą problemą mato – rusiški grūdai patenka į Lietuvos teritoriją, tame tarpe ir vadinamieji juodieji grūdai, kurie neapskaitomi, kurie tiesiog patenka kontrabanda. Be abejo, mes turime su tuo kovoti ir tai visiškai logiška atsižvelgiant į tai, kokį vaidmenį šita valstybė vaidina destabilizuodama geopolitinę situaciją Europoje“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė prezidentas.

„Todėl tokius pasiūlymus sveikinčiau (uždrausti importą – BNS), aišku, reikėtų susipažinti su jų konkrečiu turiniu“, – pridūrė jis.

Dalis Seimo narių siūlo laikinai visiškai uždrausti į Lietuvą importuoti rusiškus arba baltarusiškus žemės ūkio produktus ir pašarus. Žemės ūkio ministerija praėjusią savaitę pranešė nuo kovo vidurio griežtinsianti iš Rusijos bei kitų padidintos rizikos šalių įvežamų grūdų kontrolę, tačiau visiškai uždrausti jų įvežimo nesieks.

Vėliau Lenkijos ir Lietuvos premjerai Donaldas Tuskas ir Ingrida Šimonytė pareiškė, kad ES turėtų priimti bendrus sprendimus dėl rusiškų ir baltarusiškų grūdų importo draudimo.

Vilniuje viešintis D. Tuskas pabrėžį, kad ES bendras sprendimas būtų efektyvesnis nei pavienių valstybių.

„Esu įsitikinęs, kad bendras Europos sprendimas bus daug efektyvesnis nei atskirų šalių sprendimai. (...) Norėčiau, kad kartu kaip ES priimtume sprendimus dėl sankcijų Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produkcijai“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė Lenkijos Vyriausybės vadovas.

Jis žadėjo jau pirmadienį prašyti Lenkijos Seimo vadovo inicijuoti sprendimą dėl sankcijų šių šalių žemės ūkio produkcijai.

„Šiandien kreipsiuosi į Lenkijos Seimo maršalką dėl Lenkijos Seimo sprendimo dėl sankcijų taikymo Rusijos žemės ūkio ir Baltarusijos žemės ūkio produkcijai“, – pridūrė D. Tuskas.

I. Šimonytė taip pat teigė, kad Lietuva palaikytų bendrus ES sprendimus.

„Kai tai daro atskiros šalys, visada ieškoma, kur galima surasti kažkokią kitą skylę ir per ją įvežti pasienio ruože – tuo esame įsitikinę iš ankstesnių įvairių precedentų. Mes visada pasisakom už kuo daugiau sankcijų Rusijai ir Baltarusijai ir kuo mažiau joms galimybių gauti kokius nors pinigus iš Europos Sąjungos, tai palaikytume ir tokią europinę iniciatyvą, nes ji yra vienintelė, kuri iš tikrųjų veikia“, – spaudos konferencijoje sakė premjerė.

D. Tusko teigimu, sankcijų griežtinimas svarbus ne tik dėl karo Ukrainoje, bet ir dėl saugesnės Lenkijos bei visos Europos žemės ūkio rinkos.

„Tikrai tos rinkos jaučia didelį spaudimą dėl karo, ir jokios abejonės, kad viena iš pagrindinių užduočių – eksporto galimybės blokavimas iš Rusijos ir Baltarusijos į trečiąsias valstybes, kurios tradiciškai buvo tų žemės ūkio produktų gavėjos“, – sakė D. Tuskas.

Riboti rusiškų grūdų tranzitą ragino sausį protestus surengę Lietuvos ūkininkai..

Komentuodamas Lenkijos ūkininkų protestus prie Lietuvos ir Lenkijos sienos, G . Nausėda sakė besitikintis didesnio Europos Sąjungos įsitraukimo.

„Kai kurie dalykai negali būti sprendžiami tik nacionaliniu mastu, o tik Europos Komisijos, Europos Sąjungos intervencijai esant ir tikrai mes šiandien matome tą Europos Komisijos lankstumą“, – sakė G. Nausėda.

„Pats kalbėjausi mūsų žemdirbių reikalavimų klausimu su Europos Komisijos prezidente Ursula von der Leyen, ji patikino, kad Europos Komisija bus lanksti įgyvendinant žaliąją dienotvarkę ir įgyvendina pokyčius, kurie numatyti taip, kad žemdirbių fundamentalūs interesai nebūtų pažeisti. Niekas nėra suinteresuotas matyti besitęsiančius ir nekaip nesibaigiančius žemdirbių streikus visoje Europoje. Jeigu kažkas ir gali tuo džiaugtis, tai tik Kremliaus režimas“, – teigė jis.

Lenkijos ūkininkai praėjusį penktadienį pradėjo savaitės protestą, iš dalies blokuodami kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, ties buvusiu Kalvarijos ir Budzisko pasienio punktu.

2024 03 04 12:21
Spausdinti