Meniu
Prenumerata

antradienis, gegužės 28 d.


ŠVIETIMO KĖDĖS
Rinkiminė migrena: premjerei būtina pradėti agituoti, bet G. Jakšto pasitraukimas vis dar aidi
ELTA
ELTA / Julius Kalinskas
Ingridos Šimonytės prezidentinės kampanijos programos pristatymo renginys.

Premjerei Ingridai Šimonytei išėjus atostogų prezidento rinkimų kampanijai, naujojo švietimo, mokslo ir sporto ministro klausimas liko neišspręstas – Vyriausybės vadovė kol kas nepateikė prezidentui naujos kandidatūros į šias pareigas. Tokia situacija netenkina nei koalicijos partnerių, nei opozicijos – parlamentarai pabrėžia, kad buvusiam ministrui neišsprendus kilusių problemų dėl tarpinių vienuoliktokų patikrinimų susidaro įspūdis, jog, kitaip nei deklaruota, švietimas nėra šios Vyriausybės prioritetas.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas tikina, jog susidariusi situacija nėra normali. Politiko teigimu, vykstanti prezidento rinkimų kampanija apsunkina procesus, nes atostogauti išėjusi premjerė dabar rūpinasi ne naujos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) vadovybės paieškomis.

„Kažkada, kai premjerė pasakė, kad kandidatuos į prezidentus, esu pasakęs, kad jai bus tikrai labai sudėtinga atriboti savo kaip premjerės veiklą nuo kandidatės į prezidentus veiklos. Čia ir atsitinka toks dalykas: kaip premjerė, ji turėtų užsiimti švietimo ministro paskyrimu ir ministerijos veikimo stabilizavimu, kaip kandidatė į prezidentus – turi imti pauzę ir kandidatuoti. Ir tada, taip sakant, ant dviejų kėdžių sėdint užpakalis būna per mažas dažnu atveju. Tai tikrai sudėtinga. Aš premjerei nepavydžiu ir nenoriu kaltinti. Bet situacijos aplinkybės tokios“, – Eltai sakė E. Gentvilas.

Seimo narys abejoja, ar iki prezidento rinkimų naujo kandidato pakeisti atsistatydinusį Gintautą Jakštą pavardė bus pateikta. Visgi jis pripažįsta, jog veikiausiai konservatoriai susiduria su kadrų trūkumu.

„Nenoriu sakyti, kad čia atrodo neatsakingai, bet, kita vertus, niekas ir nestovi prie starto linijos – kaip kad Kasčiūnas, kuris trypčiojo kojomis kaip eržilas, nekantraudamas. Čia to nėra. Ir paimti, greitai išspręsti nepavyksta“, – ankstesnius pokyčius Ministrų kabinete prisimindamas situaciją vertino liberalas.

Jam pritarė ir Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas. Seimo narys konstatuoja – delsimas pateikti kandidatą į ministrus rodo, kad kitaip, nei buvo deklaruota, švietimas nėra vienas svarbiausių šios Vyriausybės prioritetų.

„Situacija nenormali ir aiškiai parodo, kad švietimas nėra prioritetas tiems žmonėms, kurie bando parduoti, jog yra normalu neturėti ministro“, – apgailestavo jis.

Greičiau rasti pamainą G. Jakštui ragina ir Seimo opozicija.

„Labai blogai. Iš tikrųjų, situacija yra neapibrėžta, brandos egzaminai ant nosies. Suprantu, kad ministerijos žmonės dirba, bet dabar laikinai pavaduoja socialinės apsaugos ir darbo ministrė“, – Eltai komentavo valstiečių seniūnė Aušrinė Norkienė.

„Manau, kažkaip galėjo išspręsti situacija iki atostogų“, – pridūrė ji.

Parlamento socialdemokratų seniūnė Rasa Budbergytė tikina, jog naujas ministras, kad ir kada jis būtų paskirtas, neišspręs visų švietimo sistemos problemų. Nepaisant to, naujas ŠMSM vadovas, jos nuomone, galėtų nuraminti įsiaudrinusią mokytojų bei moksleivių bendruomenę.

„Ar naujo ministro pristatymas šią ar kitą savaitę gali išspręsti tikrai labai sudėtingą situaciją švietime? Mano atsakymas – tikrai ne. Bet, žinoma, norėtųsi ministro, kuris galėtų ateiti ir per pusę metų padaryti jeigu ne visus darbus, tai bent jau dalį darbų ir nuramintų tas aistras“, – svarstė socialdemokratė.

Nemano, jog M. Navickienė turėtų pavaduoti švietimo ministrą iki kadencijos pabaigos

Laikinai ŠMSM vadovauti prezidentas paskyrė socialinės apsaugos ir darbo ministrę Moniką Navickienę. Visgi Seimo kuluaruose diskutuojama, jog konservatorė gali šias pareigas eiti ne laikinai – kalbama, jog M. Navickienė pavaduos švietimo ministrą iki pat šios Vyriausybės kadencijos pabaigos.

E. Gentvilas sako taip pat girdėjęs tokių svarstymų. Tačiau toks planas, pripažįsta jis, nežavi.

„Neatmetu, kad taip gali ir atsitikti. Suprantu, kad konservatoriai turi tą savo kvotą švietimo, mokslo ir sporto ministro pozicijoje, bet Navickienės nuolatinis buvimas dar pusę metų tikrai nėra žavus“, – kalbėjo liberalų seniūnas.

Jis užsimena, jog Liberalų sąjūdis būtų pasirengęs pasiūlyti savo partijos atstovą į šias pareigas.

„Konservatoriai gal neranda kandidato iš savų tarpo – gali būti. Tada kalbėkitės su koalicijos partneriais. Mes, pavyzdžiui, turėtume pasiūlymą, vieną pavardę. Bet kai niekas nesikreipia – negi sakysi, kad siūlome liberalą ar liberalę“, – akcentavo E. Gentvilas.

Laisvės partija taip pat galėtų pasiūlyti atstovą į ministrus, sako V. Mitalas.

„Jeigu galvojame, kad švietimas yra prioritetas – (...) reikia tam ministro. Negali būti vienas ministras ant dviejų kėdžių“, – pabrėžė „laisvietis“.

Opozicijos manymu, tai reikštų premjerės pralaimėjimą

Tuo metu Seimo mažumos atstovai sako – jeigu M. Navickienė pavaduos švietimo ministrą iki pat kadencijos pabaigos, tai reikš premjerės ir konservatorių pralaimėjimą.

„Tai rodytų, jog pripažįstamas pralaimėjimas – nebeturiu nei tinkamų žmonių, nei politikų, galinčių prisiimti atsakomybę“, – kalbėjo R. Budbergytė.

„Tai būtų pripažinimas, kad švietimo srityje jiems nepavyko pasiekti to, ką jie žadėjo“, – pridūrė A. Norkienė.

Tęsiantis nesklandumams dėl tarpinių patikrinimų, iš pareigų pasitraukė švietimo, mokslo ir sporto ministras G. Jakštas. Laikinai jo pareigas pavesta eiti socialinės apsaugos ir darbo ministrei M. Navickienei.

Ministru G. Jakštas buvo paskirtas praėjusių metų vasarą, kai kilus skandalui dėl savivaldybių tarybos narių veiklai skirtų lėšų panaudojimo skaidrumo iš pareigų pasitraukė tuometė ministrė Jurgita Šiugždinienė.

I. Šimonytė buvo informavusi, jog neskubės prezidentui teikti naujo švietimo ministro kandidatūros. Savo ruožtu G. Nausėda pažymėjo, kad naujos kandidatūros neskubėtų tvirtinti naujo ŠMSM vadovo.

Pagal Konstituciją, Lietuvoje ministrus skiria ir atleidžia prezidentas premjero teikimu.

2024 04 24 11:40
Spausdinti