Meniu
Prenumerata

trečiadienis, balandžio 24 d.


NAUJAS ALJANSO VADAS
Rumunijos prezidentas metė pirštinę didžiosioms NATO šalims
ELTA
Scanpix
Klausas Iohannisas.

Nors didžiosios NATO šalys palaiko Nyderlandų premjero Marko Rutte’s kandidatūrą į Aljanso vadovus, tai Rumunijos prezidento neišgąsdino. Klausas Iohannisas paskelbė sieksiantis pakeisti Jensą Stoltenbergą NATO generalinio sekretoriaus pareigose.

„Nusprendžiau dalyvauti varžybose dėl NATO generalinio sekretoriaus pareigų“, – žurnalistams sakė K. Iohannisas ir pridūrė, kad „prisiima šį kandidatavimą Rumunijos vardu su visa atsakomybe“ bei žadėjo „atnaujinti perspektyvą“ Aljansui svarbiu metu.

Pastaruosius dvejus metus Vakarų gynybos Aljansas išgyvena sudėtingą saugumo aplinką Rusijos invazijos į Ukrainą akivaizdoje.

Manoma, kad Nyderlandų ministras pirmininkas M. Rutte yra pirmaujantis kandidatas vadovauti Aljansui ir pakeisti J. Stoltenbergą, jo galimą kandidatavimą parėmė Jungtinės Amerikos Valstijos, Didžioji Britanija ir Vokietija. Tačiau Budapeštas pareiškė, kad nepalaikys Vengrijos vyriausybę kritikavusio M. Rutte’s.

Tikimasi, kad dešimtmetį vadovavusio buvusio Norvegijos ministro pirmininko J. Stoltenbergo įpėdinis bus paskelbtas iki liepos mėnesio NATO viršūnių susitikimo Vašingtone.

„Atsižvelgdamas į dabartinį saugumo kontekstą, esu įsitikinęs, kad atėjo laikas mūsų šaliai prisiimti dar didesnę atsakomybę euroatlantinėje lyderystėje“, – sakoma K. Iohanniso, kurio šalis ribojasi su Ukraina, pareiškime.

Pasak prezidento, Rumunija „labai gerai supranta, taip pat iš istorinių iššūkių mūsų regionui perspektyvos, dabartinę saugumo padėtį, kurią sukūrė Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą“. K. Iohannisas pridūrė, kad „NATO taip pat reikia atnaujinti savo misijos perspektyvą“.

Pagal NATO taisykles visos narės turi paremti vieną kandidatą, kad būtų priimtas sprendimas.

2024 03 13 09:31
Spausdinti