Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 26 d.


LĖKTUVO UŽGROBIMAS
„Ryanair“ vadovas: lėktuvo nutupdymas Minske buvo „valstybės remiamas užgrobimas“
BNS
Fotobankas
Michaelas O`Leary.

Baltarusijos pareigūnų sprendimas priverstinai Minske nutupdyti iš Atėnų į Vilnių skridusį airių oro bendrovės „Ryanair“ keleivinį lėktuvą ir  sulaikyti jame buvusį ieškomą baltarusių opozicijos aktyvistą buvo „valstybės remiamas užgrobimas“, pirmadienį pareiškė oro linijų vadovas Michaelas O'Leary.

Jį cituoja airių valstybinis transliuotojas RTE ir radijas „Newstalk“. „Tai buvo valstybės remiamo užgrobimo – valstybės remiamo piratavimo – atvejis“, – pareiškė M. O'Leary.

„Atrodo, kad pareigūnų tikslas buvo pašalinti žurnalistą ir jo kelionės draugę. Manome, kad oro uoste [iš lėktuvo] taip pat išlipo keli KGB (Baltarusijos valstybinio saugumo komiteto) agentai“, – sakė jis.

Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney kiek anksčiau pavadino šį sekmadienio incidentą „valstybės remiamu aviacijos piratavimu“.

„Negalime leisti, kad šis incidentas praeitų su įspėjimais ar griežtais pranešimais spaudai. Manau, kad čia turi būti pritaikytos realios sankcijos“, – sakė jis, pridūręs, kad Baltarusijos valdžia neturi demokratinio legitimumo.

„Jei šiuo atveju ES pademonstruos neryžtingumą arba silpnumą, tai sustiprins Baltarusijos sprendimų priėmėjų mintį, kad jie viską padarė gerai. Taigi, manau, kad atsakas turi būti aiškus, tvirtas, ir jis turi įvykti greitai“, – kalbėjo airių diplomatijos vadovas.

S. Coveney pabrėžė, kad pirmadienį rengiamo Europos Sąjungos viršūnių susitikimo dalyviai turės galimybę priimti aiškius sprendimus šiuo klausimu. Airijos URM vadovas sakė tiksliai nežinantis, ar teisingi pranešimai, kad „Ryanair“ lėktuve buvo KGB pareigūnų.

Jis sakė, kad penki ar šeši žmonės nesugrįžo į lėktuvą, prieš jam išskrendant iš Minsko į Vilnių. „Bet iš tikrųjų buvo areštuotas tik vienas ar du žmonės“, – sakė S. Coveney.

„Taigi, tai tikrai rodytų, kad keli kiti žmonės, kurie paliko lėktuvą, buvo iš slaptųjų tarnybų. Mes nežinome, iš kurios šalies, bet [jie] aiškiai susiję su Baltarusijos režimu“, – pridūrė jis.

„Ryanair“ lėktuvu sekmadienį skridęs Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas Ramanas Pratasevičius lėktuvui nusileidus Minske buvo sulaikytas. Taip pat buvo sulaikyta ir jo draugė. 

Lėktuvui nusileidus Minske, Lietuvos oro uostai teigė, kad laineris buvo priverstas keisti kursą dėl konflikto tarp įgulos ir keleivių, tuo metu Minsko oro uostas viešumoje buvo pateikęs kitokią versiją – laineris buvo nukreiptas dėl pranešimo apie sprogmenis. Nė viena iš šių versijų nepasitvirtino.

Civiliniam orlaiviui nutupdyti Baltarusija pasitelkė naikintuvą ir karinį sraigtasparnį.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį sakė kelsiąs klausimą, kad Baltarusijos oro erdvė būtų pripažinta nesaugia civilinei aviacijai erdve, o Baltarusijos aviakompanijos „Belavia“ lėktuvai netektų teisės leistis ES ir NATO valstybių oro uostuose.

Baltarusių URM atstovas savo ruožtu pirmadienį tvirtino, kad šalies pareigūnai tupdydami keleivinį lėktuvą elgėsi „teisėtai“, ir kaltino Vakarus „nepagrįstų“ pretenzijų reiškimu dėl politinių priežasčių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 05 24 12:22
Spausdinti