S. Skvernelis: mokesčių pertvarkos šaltiniai – ekonomikos augimas, „šešėlio“ mažinimas
BNS
S. Skvernelis: mokesčių pertvarkos šaltiniai – ekonomikos augimas, „šešėlio“ mažinimas. (Julius Kalinskas nuotr.).
0,5 mlrd. eurų – tiek Vyriausybė planuoja išleisti kitąmet pensijoms, skurdo mažinimui ir paramai šeimoms. Tikimasi, kad šie pinigai bus surinkti iš ekonomikos augimo, „šešėlio“ mažinimo ir atsisakius neperspektyvių investicijų projektų.
„Lėšas paimsime atsisakant tam tikrų, mūsų manymu socialiai neteisingų lengvatų. Dalis šaltinių susiję su mokestinio režimo pakeitimu, tikintis didesnių įmokų, taip pat geresnio mokesčio administravimo, matome, kad tai yra realu. Dalis susiję su „Sodros“ biudžetu, kai žmonės bus skatinami išeiti iš šešėlio“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė S.Skvernelis. „Suprantame, kad visas biudžetas nėra pinigų spausdinimo mašina, yra perskirstymas ir turime aiškiai pasakyti, nuo ko imame“, – pridūrė premjeras.Suprantame, kad visas biudžetas nėra pinigų spausdinimo mašina, yra perskirstymas ir turime aiškiai pasakyti, nuo ko imame.Finansų ministras Vilius Šapoka pridūrė, kad dalis lėšų bus paimta atsisakius neperspektyvių investicinių projektų. „Pasiūlymų projektas pagrįstas skaičiavimais, fiskalinės drausmės apribojimų, jokių taisyklių nepažeisime ir šitie pasiūlymai pagrįsti realiais skaičiais. (...) Finansavimas yra pagrįstas tuo, kad yra ekonomikos augimas, sukuriamos paskatos išlįsti iš šešėlio, yra priemonės dėl geresnio mokesčių surinkimo, neišlaidaujame ten, kur nereikia. Tai bus pagrindiniai šaltiniai“, – spaudos konferencijoje sakė V.Šapoka.
Priemonės skurdui mažinti
Penktadienį Vyriausybė pristatė numatomas mokestines permainas, kuriomis siekiama mažinti pajamų nelygybę ir socialinę atskirtį. Pensijoms, vaikams ir skurdo mažinimui kitų metų biudžete siūloma papildomai beveik 0,5 mlrd. eurų, o bendra suma tam viršys 4 mlrd. eurų. Siekiant sumažinti mažiausiai uždirbančiųjų apmokestinimą, Vyriausybė siūlo NPD padidinti iki minimalios mėnesio algos (MMA) dydžio – tai yra nuo 310 iki 380 eurų. Dabar taikomo papildomo 200 eurų NPD už vaikus siūloma atsisakyti, jį keičiant tiesiogiai mokamomis išmokomis už vaikus – už pirmą ir antrą vaiką būtų mokama po 30 eurų per mėnesį, o už trečią ir daugiau vaikų – po 75 eurus.Ketinama nustatyti MMA dydžio „grindis“ darbdavio mokamoms „Sodros“ įmokoms.Vyriausybė taip pat siūlo taikyti neapmokestinamųjų pajamų dydį ir „Sodros“ įmokoms – 100 eurų, uždirbantiems iki 380 eurų (MMA), ir proporcingai mažesnį dydį, uždirbantiems iki 480 eurų gyventojams. Taip pat ketinama nustatyti MMA dydžio „grindis“ darbdavio mokamoms „Sodros“ įmokoms – tikimasi, kad tai mažintų šešėlį ir didintų socialines garantijas. Finansų ministerijos skaičiavimais, siūlomi pakeitimai minimalią algą uždirbančių ir vaikų neauginančių žmonių pajamas padidintų 20 eurų, o gaunančių vidutinį darbo užmokestį – 11 eurų per mėnesį. Vieną vaiką auginančios šeimos, kurioje abu tėvai uždirba MMA, mėnesio pajamos didėtų 48 eurais, 2 vaikus – 78 eurais, 3 vaikus – 108 eurais. Jei vaikus auginantys sutuoktiniai gauna vidutinį darbo užmokestį, jų pajamos didėtų 21 euru, nepriklausomai nuo vaikų skaičiaus.
Vieną vaiką auginančios šeimos, kurioje abu tėvai uždirba MMA, mėnesio pajamos didėtų 48 eurais, 2 vaikus – 78 eurais, 3 vaikus – 108 eurais.Vyriausybė siūlo, kad individualios veiklos apmokestinimas priklausytų nuo metinio pelno, o ne veiklos rūšies. Pelnas, neviršijantis 10 tūkst. eurų per metus, būtų apmokestinamas 5 proc. GPM tarifu. Didėjant pelnui, didėtų ir mokestis – tarkime, pelnui pasiekus 30 tūkst. eurų, mokestis būtų 15 procentų. Siūloma naikinti verslo liudijimus statybos ir automobilių remonto paslaugoms, skatinant jų teikėjus pereiti prie mokesčio mokėjimo nuo realaus pelno, taip sumažinant šešėlinės ekonomikos dalį. Mokesčių sistemos pakeitimus Seimas turėtų svarstyti rudens sesijoje. Dėl jų turėtų būti balsuojama kartu su 2018 metų biudžeto projektu, kad pakeitimai įsigaliotų nuo 2018-ųjų pradžios. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.