Meniu
Prenumerata

sekmadienis, birželio 16 d.


Šaudynės bažnyčioje Teksase: 26 žuvę, 20 sužeistų
BNS
(AP nuotr.).

Nepraėjus nė savaitei po teroro akto Niujorke, Jungtines Valstijas sukrėtė dar vienas išpuolis šalies pietuose. Netoli San Antonijaus esančio Saderland Springso miestelio 1-ojoje baptistų bažnyčioje jaunas vyras atidengė ugnį į susirinkusius į tikinčiuosius – žuvo 26 žmonės, 20 sužeistų.

Per spaudos konferenciją po šio išpuolio pareigūnai užpuoliko neįvardijo, tik sakė, jog jis buvo „jaunas baltasis vyras, galbūt nedaug vyresnis negu 20 metų“. Užpuolikas, vilkėjęs neperšaunamą liemenę, buvo rastas negyvas savo automobilyje po susidūrimo su vienu vietos gyventoju. Praėjus lygiai penkioms savaitėms po didžiausių šaudynių per JAV naujausių laikų istoriją šalį sukrėtusi nauja tragedija išprovokavo užuojautos pareiškimų srautą. Tarp pasisakiusiųjų buvo ir Azijoje viešintis JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Juodai apsirengęs užpuolikas sekmadienį pradėjo šaudyti iš pusiau automatinio šautuvo į tikinčiuosius per rytines pamaldas Saderland Springse, turinčiame apie 400 gyventojų ir esančiame maždaug už 50 km į pietryčius nuo San Antonijaus. Aukų amžius – nuo penkerių iki 72 metų Užpuolikas pradėjo šaudyti šalia bažnyčios, tuomet įžengė į pastatą ir toliau žėrė kulkas, sakė Teksaso visuomenės saugumo departamento regioninio padalinio direktorius Freemanas Martinas. „Jam einant iš bažnyčios vienas vietos gyventojas čiupo savo šautuvą ir pastojo kelią įtariamajam. Įtariamasis metė savo šautuvą – „Ruger AR“ automato tipo šautuvą – ir pabėgo iš bažnyčios. Mūsų vietos gyventojas tuo metu persekiojo įtariamąjį“, – aiškino F. Martinas. Teisėsaugos pareigūnai vėliau rado šaulį negyvą savo automobilyje, sudužusiame ties Vilsono ir Gvadalupės apygardų riba. Kol kas neaišku, ar vyras nusižudė, ar buvo nušautas su juo susirėmusio gyventojo. Automobilyje rasti keli šaunamieji ginklai. Mašiną apžiūrėjo sprogmenų ekspertai. „Yra kelios nusikaltimo vietos. Bažnyčia, (teritorija) prie bažnyčios. Vieta, kur buvo rastas įtariamojo automobilis. Aiškinamės, kas yra šis įtariamasis ir iš kur jis. Esame pasiuntę į visas ligonines Teksaso reindžerius – jie aiškinasi sužeistųjų buvimo vietą ir juos apklausia“, – sakė F. Martinas. Amerikiečių žiniasklaidos kanalai šaulį įvardijo kaip 26 metų buvusį karį, nuteistą karinio tribunolo ir 2014 metais negarbingai pašalintą iš JAV Karinių oro pajėgų. Pasak Karinių oro pajėgų atstovės Ann Stefanek, įtariamasis užpuolikas Devinas Kelley 2012 metais buvo nuteistas karo tribunolo už numanomą savo žmonos ir vaiko užpuolimą ir atliko 12 mėnesių įkalinimo bausmę. Galiausiai jis buvo pašalintas iš kariuomenės už blogą elgesį, taip pat buvo pažemintas jo laipsnis. Atstovė nurodė, kad D. Kelley nuo 2010 metų tarnavo Naujojoje Meksikoje veikiančios Hollomano oro pajėgų bazės logistikos padalinyje iki pat jo pašalinimo 2014-aisiais. Jis buvo atsakingas už keleivių, krovinių ir asmeninių daiktų gabenimą kariuomenės transporto sistema.

Aukos

„Daugybė šeimų neteko artimųjų – tėvų, motinų, sūnų ir dukrų. Žinoma, tragediją didina faktas, kad tai įvyko bažnyčioje, maldos namuose, kur buvo sušaudyti nekalti žmonės. Gedime jų netekties, bet palaikome jų šeimų narius“, – sakė valstijos gubernatorius Gregas Abbottas ir perspėjo, kad aukų dar gali padaugėti. Sužeistieji buvo išvežti į keletą ligoninių; kai kurie išskraidinti sraigtasparniu. Jų sužalojimai – nuo „lengvų iki labai sunkių“, pažymėjo F. Martinas. Tarp žuvusiųjų buvo vietos pastoriaus Franko Pomeroy 14-metė dukra, bažnyčios vadovas sakė televizijai „ABC News“. Annabelle Renee Pomeroy buvo „labai gražus, nepaprastas vaikas“, sakė jos tėvas. Šaudynių metu Frankas Pomeroy buvo kaimyninėje Oklahomos valstijoje, bet sužinojęs apie ištikusią tragediją parvažiavo į Teksasą. Tarp sužeistųjų yra šešiametis Rylanas – į jį pataikė keturios kulkos, berniuko dėdė sakė televizijai „CBS News“. Dienraštis „The Dallas Morning News“ pranešė, kad tarp pašautųjų yra vienas dvimetis. Netoli Floresvilio miesto esančio Connally memorialinio medicinos centro atstovė sakė, kad ši ligoninė priėmė aštuonis pacientus su šautinėmis žaizdomis. Keturi buvo išvežti į San Antonijų.

Trumpas žada „visišką palaikymą“

Policija atitvėrė nusikaltimo vietą. Apsiašaroję artimieji ir kaimynai stovėjo šalimais, neramiai laukdami naujienų iš tradicinio balto bažnyčios pastato. Į Saderland Springsą išvyko Federalinio tyrimų biuro ir Alkoholio, tabako, šaunamųjų ginklų ir sprogmenų biuro pareigūnai, nurodė agentūros. Prezidentas D. Trumpas sakė, kad „mūsų širdys sudaužytos“. „Šis blogio aktas įvyko, kai aukos ir jų artimieji buvo savo maldos namuose, – jis sakė Tokijuje. – Susitelkiame, susikabiname rankomis ir per ašaras bei per liūdesį liekame stiprūs.“ Prezidentas pažadėjo savo administracijos „visišką palaikymą“ tyrimui.
Kaip ir po daugelio ankstesnių masinių šaudynių, demokratai nepraleido progos dar kartą paraginti sugriežtinti šaunamųjų ginklų kontrolę.
Kaip ir po daugelio ankstesnių masinių šaudynių, demokratai nepraleido progos dar kartą paraginti sugriežtinti šaunamųjų ginklų kontrolę. Šis klausimas itin opus šalyje, teisę turėti ginklų laikančioje beveik šventa. D. Trumpo pirmtakas Barackas Obama irgi pasmerkė šį „neapykantos aktą“. „Tegul Dievas suteikia mums visiems išminties klausti, kokių konkrečių žingsnių galim imtis, kad sumažintume tarp mūsų smurtą ir ginklų kiekį“, – sakė buvęs prezidentas. Prieš penkias savaites Las Vegase kitas šaulys pro savo viešbučio kambario langus paleido ugnį į koncerto po atviru dangumi dalyvius. Jis nužudė 58 žmones, dar šimtus sužeidė. Šis išpuolis buvo pražūtingiausios masinės šaudynės per JAV naujausių laikų istoriją. Taip pat praėjo kiek daugiau nei dveji metai nuo dienos, kai baltųjų viršenybės šalininkas Dylannas Roofas įžengė į istorinę juodaodžių bažnyčią Čarlstono mieste Šiaurės Karolinoje ir nušovė devynis žmones. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 11 06 12:56
Spausdinti