Kovą vyksiančiuose savivaldos rinkimuose kandidatuoja beveik penktadalis parlamentarų, o perrinkimo siekia dauguma – 49 – pareigas einantys merai.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, 26 Seimo nariai siekia mero posto ir vienintelis Valdemaras Valkiūnas kandidatuoja tik į Biržų rajono savivaldybės tarybą.
Šiemet savivaldos rinkimuose dalyvauja beveik dvigubai daugiau Seimo narių nei prieš ketverius metus. Tuomet kandidatavo 14 parlamentarų, du Seimo nariai buvo išrinkti merais.
Daugiau kaip pusė – 15 – dabar kandidatuojančių parlamentarų mandatus yra iškovoję vienmandatėse apygardose, tad jeigu jie būtų išrinkti merais ar tarybos nariais ir nuspręstų dirbti savivaldoje, reikėtų rengti naujus Seimo nario rinkimus.
„Įvertinus ankstesnių rinkimų patirtį ir padidėjusias paslaugų kainas, pirminiais skaičiavimais, nauji Seimo nario rinkimai vienoje apygardoje galėtų kainuoti iki 700 tūkst. eurų. Jei tuo pat metu būtų organizuojami dveji ar treji rinkimai, vienų rinkimų kaina santykinai būtų mažesnė“, – BNS atsiųstame komentare nurodė VRK.
Šiemet savivaldos rinkimuose tarp kandidatų galima pamatyti socialdemokratės Rasos Budbergytės, „darbiečių“ Valentino Bukausko, Viktoro Fiodorovo, Vaidos Giraitytės-Juškevičienės, Ievos Kačinskaitės-Urbonienės, V. Valkiūno, „valstiečių“ Ligitos Girskienės, Deivido Labanavičiaus, Arvydo Nekrošiaus, Roberto Šarknicko, Juozo Varžgalio, Aurelijaus Verygos, konservatorių Jono Gudausko, Vytauto Juozapaičio, Bronislovo Matelio, Audriaus Petrošiaus, Jurgitos Sejonienės, Justino Urbanavičiaus, demokratų Silvos Lengvinienės, Kęstučio Mažeikos, Luko Savicko, liberalo Viktoro Pranckiečio, Laisvės partijos atstovo Tomo Vytauto Raskevičiaus, Regionų frakcijos narių Petro Gražulio ir Remigijaus Žemaitaičio, Mišriai Seimo narių grupei priklausančių Aido Gedvilo bei Mykolo Majausko pavardes.
Mykolo Romerio universiteto politologės Rimos Urbonaitės teigimu, įtraukdamos Seimo narius į savivaldos kandidatų sąrašus partijos užsiima nesąžingomis manipuliacijomis.
„Man atrodo, turime gana rimtą situaciją ir gana liūdnas tendencijas. Akivaizdu, kad ta situacija politikai piktnaudžiauja. Net sakyčiau, tai tam tikras politinės nebrandos rodiklis arba signalas“, – BNS sakė ji.
Politologė neatmetė, kad dalis parlamentarų iš tiesų nori tapti merais, tačiau dauguma jų tiesiog apgaudinėja rinkėjus.
„Paimkime Viktoro Pranckiečio pavyzdį, jis ir į Kauno rajono merus kandidatuoja, ir veda sąrašą. Jeigu jis mero rinkimų nelaimi, bet jo sąrašas patenka į tarybą, ar jis iškeis Seimo nario kėdę į tarybos nario kėdę? Man atrodo, klausimas yra tik retorinis, nes atsakymas akivaizdus“, – teigė R. Urbonaitė.
„Iš esmės V. Pranckiečio pavarde manipuliuojama visais frontais, nors puikiai žinome, kad jis sąraše bus kaip masalas rinkėjams – žinoma pavardė, ryškesnė asmenybė – o realybėje mes žinome, kad jis tikrai tos tarybos nario kėdės kaip ir nesiekia“, – pridūrė ji.
Politologė atkreipė dėmesį, kad tie parlamentarai, kuri nori tapti merais, nepaaiškina, kodėl jie staiga sugalvojo atsisakyti Seimo nario mandato.
„Kitaip tariant, jie davė priesaiką ir pasižadėjo dirbti ketverius metus, jie rinkėjų mandatą gauna būtent ketveriems metams. Tačiau dabar matome, kad tas principas truputį Seimo narys, truputį meras, įsigali“, – tvirtino ji.
Pasak R. Urbonaitės, per kitus Seimo rinkimus politikų jau reikės klausti, ar jie tikrai ketina dirbti parlamente visą kadenciją.
„Jeigu, tarkime, visi šitie Seimo nariai (kurie kandidatuoja į savivaldą – BNS) iš Seimo išeina, puikiai suprantame, kaip tai gali keisti Seimo veidą. Dėl to kyla klausimas, ar čia rimtai kandidatuoja, ar tik paspekuliuojama. Kad partijos nebeturi kadrų savivaldos lygmeniu, man atrodo, irgi aiškiai identifikuojame matydami šitą skaičių. Jeigu būtų lyderių vietos valdžioje, turbūt nereikėtų deleguoti jų iš Seimo“, – BNS sakė politologė.
Šiemet naujos kadencijos nesiekia 11 merų iš 60: Biržų rajono meras Vytas Jareckas, Elektrėnų – Kęstutis Vaitukaitis, Mažeikių rajono – Vidmantas Macevičius, Panevėžio rajono – Povilas Žagunis, Radviliškio rajono – Vytautas Simelis, Skuodo rajono – Petras Pušinskas, Šiaulių rajono – Antanas Bezaras, Šilalės rajono – Algirdas Meiženis, Telšių rajono – Kęstutis Gusarovas, Vilniaus miesto – Remigijus Šimašius ir Vilniaus rajono – Marija Rekst.
Tačiau praktiškai visi jie, išskyrus rinkimuose išvis nebedalyvaujantį V. Macevičių, įrašyti kandidatų į tarybos narius sąrašus.
Prieš ketverius metus merais buvo perrinkti beveik du trečdaliai pareigas ėjusių savivaldybių vadovų.
Tiesioginiai merų ir savivaldybių tarybų narių rinkimai vyks kovo 5 dieną.