Meniu
Prenumerata

antradienis, gruodžio 10 d.


Šeduvoje iškils unikalus litvakų muziejus
Šeduva apie 1930 m. (lostshtetl.com / Sue Benatar asmeninės kolekcijos nuotr.).

Žymiausi pasaulio muziejininkai ir architektai Lietuvoje kuria analogų pasaulyje neturintį projektą.

Tai – moderniausiomis technologijomis paremtas litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejus „Dingęs Štetlas“ („The Lost Shtetl“). Muziejaus architektūrinis projektas jau pateiktas deriniti.

Atkurtas gyvenimas

Pasak projekto vadovo Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjo Sergejaus Kanovičiaus, muziejus „Dingęs Štetlas“ bus atidarytas iki 2019 m. vidurio Šeduvoje, Radviliškio rajone.

Čia bus atkurtas kažkada vienos didžiausių Europoje žydų diasporos miestelių gyvenimas.

Tikrų Šeduvoje gyvenusių žydų gyvenimo istorijų pavyzdžiu bus pristatytas tipinės Lietuvos žydų šeimos gyvenimas ir tradicijos, litvakų mokslo reikšmė, kultūriniai, socialiniai ir politiniai judėjimai, jų plėtojami verslai bei užsiėmimai. Muziejaus lankytojai susipažins ir su tragiška Lietuvos ir Šeduvos istorijos dalimi, kai Antrojo pasaulinio karo metais štetlo gyventojų gyvybės buvo nutrauktos netoliese esančiose trijose Holokausto vietose.

Pasak S. Kanovičiaus, tarptautinė muziejų kurianti komanda „Dingusiame Štetle“ atkuriamą istoriją pateiks suprantamai ir įtaigiai, naudojantis šiuolaikinėmis pažangiausiomis technologijomis. Siekiama, kad muziejus taptų traukos centru ne tik viso pasaulio žydams, bet ir visai Europai.

Apsilankymas čia prilygs istorijos pamokoms, papildytoms moderniomis inovatyviomis priemonėmis.

„Apsilankymas čia prilygs istorijos pamokoms, papildytoms moderniomis inovatyviomis priemonėmis. Čia vyks aktyvus kultūrinis ir visuomeninis gyvenimas, kuris supažindins Lietuvos ir užsienio lankytojus su prarasta miestelių žydų istorija ir kultūra“,– sakė S. Kanovičius.

„Dingęs Štetlas“ jau įtrauktas į prestižinį Europos memorialinių vietų sąrašą, kurį pildo Berlyne esančio Holokausto memorialo informacinis centras.

Bendras numatomas muziejaus plotas – 2,7 tūkst. kv. metrų.

Kuria pasaulinio lygio profesionalai

„Dingusio Štetlo“ muziejaus Šeduvoje įrengimu rūpinasi daugybės apdovanojimų už geriausius muziejus, memorialus ir programas apie nacionalinį paveldą laimėtoja kompanija „Ralph Appelbaum Associates“. Jos specialistai visame pasaulyje yra apipavidalinę beveik 700 muziejų ir kitų kultūrinės paskirties objektų, tarp jų – Holokausto atminimo muziejų Vašingtone, Holokausto muziejų Hiustone, Karališkąjį Alberto memorialinį muziejų Londone.

„Dingęs Štetlas“ bus įkurtas šalia restauruotų senųjų Šeduvos žydų kapinių.

Projekto architektūrinį sprendimą sukūrė Suomijos kompanija „Lahdelma & Mahlamäki Architects“, kurianti muziejus ir parodų centrus visame pasaulyje. Šios kompanijos suprojektuotas ir Varšuvoje pastatytas Lenkijos žydų muziejus POLIN gavo „Muziejų forumo“ „Europos muziejaus apdovanojimą 2016“.

Projekto vadovaujantis architektas Suomijos Oulu universiteto Šiuolaikinės architektūros profesorius ir Architektūros mokyklos dekanas Rainer Mahlamäkis teigė, kad „Dingusio Štetlo“ pastatų architektūrą įkvėpė Lietuvos senoji architektūra ir kaimynystėje esančios žydų kapinės, kurias supa kalvos ir laukai.

„Architektūrinę dramą apibendrina paprastos formos, šviesa, erdvė ir iš pastatų atsiveriantys vaizdai“,– sakė R. Mahlamäkis.

Statybų projektui vadovauja Šveicarijos įmonė „Ecas AG“, kurios darbą reguliuoja Karališkoji privilegijuotų ekspertų institucija RICS – pirmaujanti pasaulyje nekilnojamojo turto ir statybų profesionalų organizacija, žinoma dėl ypač aukštų veiklos ir etikos standartų.

Architektų partneris Lietuvoje – nuo 1994 m. veikianti „Studija 2A“, kurios įkūrėjas ir vadovas architektas Jonas Audėjaitis taip pat yra Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dekanas, Architektūros katedros profesorius. Suomių architektams talkina Augusto Audėjaičio vadovaujama komanda.

Muziejaus pagrindinės parodos kuratorė – Milda Jakulytė, kuri praeityje buvo viena Lietuvos Holokausto atlaso sudarytojų. Jai talkina 12 pagalbininkų iš Lietuvos, JAV, Lenkijos, Izraelio ir Vokietijos. Viena iš konsultantų – POLIN muziejaus pagrindinės parodos kuratorė Barbara Kirshenblatt-Gimblett.

Litvakai – mūsų pasaulio dalis

Litvakai – iš buvusios Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės teritorijos kilę žydai, kurių palikuonys išsibarstę po visą pasaulį ir praturtinę daugelio pasaulio šalių istorijas.

Šeduvos žydų kapinėse amžinojo poilsio atgulė keli Vilniaus Gaono palikuonys, žinomi rabinai, kantoriai. Iš Šeduvos yra kilę ir buvusio Izraelio prezidento Haimo Herzog’o seneliai bei dabartinio Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu senelė.

Iš Šeduvos yra kilę ir buvusio Izraelio prezidento Haimo Herzog’o seneliai bei dabartinio Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu senelė.

„Dingęs Štetlas“ – viena iš VšĮ Šeduvos žydų memorialinis fondas nuo 2012 m. vykdomo Lietuvos žydų kultūros ir paveldo projekto dalių.

Projekto pagrindą sudaro jau restauruotos senosios Šeduvos žydų kapinės, trys paminklai masinių žudynių vietose ir paminklas Šeduvos miestelio centre, bei planuojami elementai – muziejus „Dingęs Štetlas“, istorinė monografija apie Šeduvos žydus ir dokumentinis Sauliaus Beržinio filmas „Suakmenėjęs laikas“.

2017 02 12 16:57
Spausdinti