Meniu
Prenumerata

antradienis, gegužės 28 d.


EUROPOS RINKIMAI
Seimas iki 5 proc. sumažino jungtiniams kandidatų sąrašams patekimo į EP kartelę
ELTA
EP
Europos Parlamentas.

Jungtiniam kandidatų sąrašui Seimas nuo 7 proc. iki 5 proc. sumažino patekimo į Europos Parlamentą (EP) kartelę.

Antradienį už tai numatančias Rinkimų kodekso pataisas balsavo 107 parlamentarai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 4.

Vienas iš Rinkimų kodekso rengėjų, Seimo narys konservatorius Andrius Vyšniauskas sakė, kad tai techninis pakeitimas, tačiau svarbus EP rinkimams.

„Šitas Rinkimų kodekso pataisymas yra labai techninis, tačiau be galo svarbus EP rinkimams. Visi sutarėme, kad tai reikia padaryti. Norėčiau pasidžiaugti, kad dėl Rinkimų kodekso taisymo ten, kur pasitaikė kažkokie nesklandumai, tikrai randame sutarimą Seime“, – sakė A. Vyšniauskas.

Pakoregavę rinkimų tvarką reglamentuojantį kodeksą parlamentarai atsižvelgė į Europos Sąjungos (ES) teisės aktus, numatančius, kad valstybės narės gali nustatyti minimalią vietų į EP paskirstymo ribą, tačiau ši riba negali viršyti 5 proc. atiduotų galiojančių balsų.

Dėl galimo prieštaravimo ES teisei pakeisti Rinkimų kodeksą valdančiuosius paragino Seimo opozicija, kuri kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir Seimo komitetus. Opozicija paprašė neatidėliotinai taisyti „Rinkimų kodekso klaidas, eliminuoti teisines dviprasmybes ir organizuoti Europos Parlamento (EP) rinkimus Lietuvoje pagal įgyvendinamuosius ES teisės aktus“.

Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį taip pat registravo 14 politinių partijų ir vieną politinę koaliciją dalyvauti birželį vyksiančiuose EP rinkimuose.

Balandžio pabaigoje politinės jėgos burtų keliu sužinojo numerius, kuriais bus įrašytos balsavimo biuleteniuose. Pirmasis numeris teko Laisvės partijai – ją į rinkimus EP ves šios partijos kandidatas į prezidentus Dainius Žalimas.

Antrieji biuletenyje – Lietuvos socialdemokratų partija. Kairiųjų sąrašą į EP veda partijos pirmininkė, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė.

Trečiuoju numeriu į EP keliasi „darbiečiai“ – jų sąrašo lyderis Seimo narys Valentinas Bukauskas.

Lietuvos regionų partiją, kuriai teko ketvirtas numeris biuletenyje, į rinkimus ves Širvintų merė Živilė Pinskuvienė.

Penktųjų – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašo lyderis buvęs sveikatos apsaugos ministras ir buvęs partijos kandidatas į prezidentus Aurelijus Veryga.

Tuo metu Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškosios šeimų sąjungos sąrašą veda šios politinės jėgos pirmininkas, EP narys Waldemar Tomaszewski. Partija biuletenyje bus įrašyta šeštu numeriu.

Septintoji biuletenyje – Lietuvos žaliųjų partija. Sąrašą į EP veda politinės jėgos vadovė Ieva Budraitė.

Apkaltos būdu iš parlamento pašalintas Petras Gražulis ves Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) sąrašą į rinkimus. Politinės jėgos numeris sąraše – 8.

Tuo metu valdantieji liberalai, įrašyti devintuoju numeriu, bus vedami ilgamečio parlamentaro Eugenijaus Gentvilo.

10-asis numeris biuletenyje teko Taikos koalicijai – Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijai bei Žemaičių partijai. Šios koalicijos sąrašą ves parlamentaras Mindaugas Puidokas.

11-ieji – partija „Laisvė ir teisingumas“. Šios politinės jėgos sąrašą į EP veda Artūras Paulauskas.

Krikščionių sąjungą, biuletenyje įrašytą 12 numeriu, ves Algimantas Rusteika.

Tuo metu Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, burtų keliu išsitraukusi 13-ąjį numerį, bus vedama dabartinio eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus.

Konservatoriai biuletenyje bus įrašyti 14-uoju numeriu. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąrašą į EP ves dabartinis europarlamentaras Andrius Kubilius.

Paskutiniai biuletenyje - 15-ieji – Nacionalinio susivienijimo atstovai. Politinės jėgos kandidatų sąrašą veda partijos pirmininkas Vytautas Radžvilas.

EP rinkimai Lietuvoje vyks šių metų birželio 9 dieną.

2024 05 07 12:12
Spausdinti