Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 20 d.


NELIEČIAMIEJI
Seimas panaikino R. Žemaitaičio teisinę neliečiamybę
ELTA
Dainius Labutis/ELTA
Remigijus Žemaitaitis.

Neeilinės sesijos metu Seimas apsisprendė tenkinti generalinės prokurorės prašymą naikinti antisemitizmu kaltinamo parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio teisinę neliečiamybę ir leisti jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Už tai balsavo 77 Seimo nariai, prieš balsavusių ir susilaikiusių nebuvo.

Specialioji komisija antradienį vienbalsiai nusprendė siūlyti Seimui tenkinti generalinės prokurorės prašymą ir antisemitizmu kaltinamą Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

„Mes šiuo balsavimu nesprendžiame, ar Žemaitaitis yra kaltas ar nekaltas. Mes tik sprendžiame, ar galime leisti prokuratūrai tęsti tyrimą ir nustatyti tiesą“, – posėdžio metu balsuoti už neliečiamybės naikinimą ragino komisijos pirmininkas Bronislovas Matelis.

Visgi B. Matelio vadovaujamos komisijos išvada papiktino R. Žemaitaitį. Parlamentaras kėlė klausimus, kodėl komisijos nariams nebuvo pateikta Vilniaus universiteto Kalbos katedros instituto pateikta išvada, kurią pats parlamentaras tikina gavęs.

„Galite paaiškinti, kodėl jūs neteikėte komisijos nariams susipažinti su visa išvada, kuri yra 6 lapų ir aiškiai pasako, kad mano kalboje nebuvo jokios neapykantos, jokio kurstymo ir kitų dalykų“, – Seimo posėdžio metu piktinosi R. Žemaitaitis.

Antisemitizmu kaltinamas parlamentaras ne tik piktinosi, komisijos išvada, bet ir deklamavo Užgavėnėms skirtą eilėraštį, kuriame yra referuojama į žydų tautybės asmenis.

Visgi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narė Dovilė Šakalienė atkreipė dėmesį, kad komisija nevertino R. Žemaitaičio pasisakymų turinio.

„Ši komisija neturėjo mandato vertinti mūsų kolegos R. Žemaitaičio pasisakymų turinį. (...) Ir toliau mes spręsime visiškai procedūrinį klausimą, ar kliudyti teisėsaugos institucijoms toliau atlikti tyrimą ir atlikti reikalingus procesinius veiksmus, ar tokios kliūties nesudaryti“, – posėdžio metu sakė komisijos narė D. Šakalienė.

Savo ruožtu konservatorių frakcijos atstovas Andrius Vyšniauskas akcentavo, kad sprendimas dėl R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės naikinimo yra labai svarbus morališkai.

„Šiandieną mes svarstome ganėtinai paprastą, procedūrinį klausimą, kuris, mano nuomone, turi labai didelę moralinę ir vertybinę reikšmę. Kalbame apie Seimo narį, kuris savo aktyviais veiksmais niekino žydų tautą, skleidė antisemitines nuostatas. Aš asmeniškai neturiu abejonės, kad taip ir buvo ir kad šie faktai tikrai bus įrodyti“, – sakė A. Vyšniauskas.

Todėl politikas kvietė parlamentarus turėti moralinės drąsos ir balsuoti už generalinės prokurorės prašymą leisti sudaryti galimybę R. Žemaitaitį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

ELTA primena, kad sausio viduryje generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimą dėl parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimo.

Generalinės prokurorės prašymas leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narį pateiktas įvertinus 2023 metų gegužės 8 dieną pradėtame ikiteisminiame tyrime surinktų duomenų visumą dėl įtariamo viešo tyčiojimosi, žmonių grupės niekinimo ir neapykantos skatinimo prieš žydų tautybės žmones.

R. Žemaitaitis savo antisemitiniais pareiškimais ne kartą papiktino tarptautinę bendruomenę. Politikas apkaltino žydus esą vykdžius „lietuvių holokaustą“, viešai dalijosi antisemitiniais pareiškimais. Generalinė prokuratūra dėl parlamentaro antisemitinių pareiškimų yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą.

Dar praėjusių metų lapkritį parlamentarams nutarus, kad yra pagrindas politiko apkaltai, Seimas kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis įvertintų, ar buvo pažeista Konstitucija bei sulaužyta duota priesaika. Jei KT konstatuotų, kad priesaika buvo sulaužyta, Seimo nario mandatas gali būti panaikintas 85 Seimo nariams balsavus už.

2024 02 14 12:14
Spausdinti