Meniu
Prenumerata

pirmadienis, sausio 30 d.


Sirijoje žuvo mažiausiai 58 civiliai, įtariamas cheminio ginklo panaudojimas
BNS
(Reuters nuotr.).

Mažiausiai 58 civiliai, tarp jų – 11 vaikų, žuvo antradienį per aviacijos smūgį ir numanomą cheminę ataką sukilėlių kontroliuojamame Sirijos šiaurės vakarų mieste Chan Šeichtūne, pranešė padėtį šalyje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Dar dešimtims žmonių pasireiškė tokie simptomai kaip kvėpavimo sutrikimas, alpimas, vėmimas ir iš burnos besiveržiančios putos, organizacijai pranešė medikai iš Chan Šeichtūno. Vienas naujienų agentūros AFP korespondentas informavo, kad taip pat buvo subombarduota miesto ligoninė, kurioje gydomos pastarosios nelaimės aukos. Raketa pataikė į pastato įėjimą, o griuvėsiai užvirto ant medikų, kurie anksčiau šiandien priiminėjo gausybę nukentėjusių nuo cheminės atakos žmonių. Šis išpuolis įvyko tuo metu, kai Briuselyje prasidėjo ES ir Jungtinių Tautų organizuojama konferencija dėl Sirijos ateities, o Vašingtono pozicija dėl Sirijos prezidento Basharo al Assado likimo kelia painiavą. SOHR informavo, kad ataka buvo surengta gyvenamajame Chan Šeichtūno rajone ankstyvosiomis antradienio valandomis, kai per aviacijos smūgį buvo paskleista „nuodingų dujų“. Organizacijos duomenimis, tarp žuvusiųjų buvo 11 vaikų, beveik 160 žmonių buvo sužeista; be to, nelaimės aukų vis daugėja, nes jie miršta net atvykę į medicinos įstaigas. Stebėtojai kol kas negali patvirtinti, kokios dujos buvo panaudotos, ir kieno – Sirijos ar vyriausybės sąjungininkės Rusijos – lėktuvai surengė aviacijos smūgius. SOHR gauna informaciją iš šaltinių tinklo Sirijoje ir nurodo, kad lėktuvų priklausomybę vienai ar kitai šaliai nustato pagal jų tipą, atakų vietą, skrydžių pobūdį ir panaudotą amuniciją.

Opozicija reikalauja tyrimo

Vienas AFP žurnalistas iš Chan Šeichtūno sakė prieš bombardavimą matęs ligoninėje negyvą mergaitę, moterį ir du pagyvenusius žmones. Pasak jo, aplink visų jų burnas buvo matyti putų. Ligoninės gydytojai, pasitelkę pačias paprasčiausias priemones, dažnai net nevilkėdami chalatų, stengėsi atgaivinti nebekvėpuojančius pacientus. Minėtas miestas yra Idlibo provincijoje, kurią daugiausia kontroliuoja sukilėlių aljansas, kuriam priklauso ir buvęs „al Qaeda“ padalinys „Fateh al Sham Front“. Režimas ir rusų pajėgos provincijoje nuolat rengia smūgius, be to, į džihadistus Idlibe taikėsi ir JAV vadovaujama koalicija, kovojanti su „Islamo valstybe“. Pagrindinė Sirijos opozicijos grupė – Nacionalinė koalicija – apkaltino „nusikaltėlio Basharo (al Assado) režimą“ surengus šią ataką. Opozicijos atstovai paragino JT Saugumo Tarybą sušaukti nepaprastąją sesiją, „nedelsiant pradėti tyrimą ir imtis visų reikalingų priemonių, kad pareigūnai, kaltininkai ir šalininkai už tai atsakytų“. „To nepadarius, tai bus suprasta kaip palaiminimo žinutė režimui už jo veiksmus“, – priduriama pranešime. Sirijos vyriausybė 2013 metais, pagal susitarimą, padėjusį išvengti JAV karinės intervencijos, oficialiai prisidėjo prie Cheminių ginklų konvencijos ir perdavė savo cheminį arsenalą. Tačiau ir vėliau ne kartą pasigirdo įtarimų, kad vyriausybė naudoja cheminius ginklus. JT vadovaujami tyrėjai režimą kaltino dėl mažiausiai trijų atakų panaudojant chlorą 2014 ir 2015 metais. Vyriausybė neigia naudojanti cheminius ginklus ir savo ruožtu kaltino sukilėlius naudojant uždraustus ginklus. Antradienio ataka buvo surengta kelios dienos po to, kai prezidentui B.al Assadui lojalios pajėgos buvo apkaltintos cheminių ginklų panaudojimu per kontrpuolimą kaimyninėje Hamos provincijoje. Nuo 2011 metų kovo, kai antivyriausybiniais protestais prasidėjo Sirijos konfliktas, jau žuvo daugiau kaip 320 tūkst. žmonių. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 04 04 18:20
Spausdinti