Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 30 d.


DARBO RINKA
„Sodra“: kasdien atleidžiama daugiau, nei priimama į darbą
BNS

Lietuvoje dėl plintančio koronaviruso paskelbus karantiną ir uždraudus kai kurių įmonių veiklą, nuo antros karantino savaitės kasdien atleidžiama daugiau darbuotojų, negu priimama naujų, teigia „Sodra“. 

Karantino pradžioje išleidžiamų nemokamų atostogų skaičius buvo išaugęs, tačiau, valdžiai paskelbus apie paramą įmonėms, išsaugojusioms darbo vietas, darbdaviai suskubo juos atšaukti. Per dvi karantino savaites tokių atostogų išleista maždaug tiek pat žmonių, kaip ir pernai tuo pat metu. 

Biuletenių – dukart daugiau nei pernai kovą 

Nuo kovo 16-osios uždarius visas ugdymo įstaigas ir leidus mažamečių tėvams bei saviizoliacijoje esantiems žmonėms imti nedarbingumo pažymėjimus, jų skaičius per dvi savaites, palyginti su visu kovu pernai, išaugo dukart.

„Kovą buvo tik dvi karantino savaitės, bet nedarbingumo pažymų išduota dukart daugiau nei pernai per tą patį mėnesį“, – BNS sakė „Sodros“ direktorė Julita Varanauskienė. 

Per paskutines dvi kovo savaites išduota 293 tūkst. pažymų, iš jų 116 tūkst. – dėl saviizoliacijos arba vaikų priežiūros.

Iš viso kovą pažymas apie nedarbingumą gavo beveik 406 tūkst. gyventojų – maždaug dukart daugiau nei pernai kovą (211 tūkst.). 

Nemokamų atostogų išleistų darbuotojų – tiek pat, kiek pernai 

Preliminariais „Sodros“ duomenimis, nuo karantino pradžios nemokamų atostogų pasiėmė arba nevyko į darbą su darbdavio leidimu daugiau negu 17 tūkst. žmonių – maždaug tiek, kiek ir pernai tuo pat metu. 

„Palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, bendras nemokamų atostogų išleistų darbuotojų skaičius yra panašus. Esminių pokyčių nėra. Neapmokestinamos atostogos yra tas variantas, kai finansinė karantino našta perkeliama darbuotojui, nes jis negauna pajamų“, – sakė „Sodros“ vadovė.  

*****susije*****

Daugiausia tokių atostogų žmones išleido restoranai, parduotuvės, krovinių ir keleivių vežimo, statybos, baldų gamybos, nekilnojamojo turto priežiūros, augalininkystės įmonės, automobilių servisai.  

J. Varanauskienės teigimu, nemokamų atostogų išleistų darbuotojų ir sektoriuje dirbančių žmonių santykis mažmeninėje prekyboje yra 1 proc., statybose – 5 proc.   

„Nedidelis poveikis“, – reziumavo J. Varanauskienė. 

Daugėja atleidimų

„Sodros“ vadovė sako, kad nuo antros karantino savaitės kasdien atleidžiama daugiau darbuotojų nei priimama į darbą. Vien pirmadienį gauti pranešimai apie 2,9 tūkst. atleidimų ir apie 1,1 tūkst.  priėmimų į darbą. 

„Kovo 20–30 dienomis skirtumas buvo 6 tūkstančiai. Pirmadienį balansas jau pasiekė minus 1,8 tūkst. – didžiausias neigiamas dienos skirtumas nuo karantino pradžios. Vadinasi, tas vadinamasis įspėjimo ir laukimo laikas baigėsi“, – BNS nurodė „Sodros“ vadovė. 

Karantino metu daugiau darbuotojų atleido, nei priėmė, restoranai, barai ir kavinės, maisto tiekimo įmonės, viešbučiai, statybų bendrovės, batų ir aprangos parduotuvės, siuvyklos, automobilių  priežiūros ir remonto, baldų gamybos įmonės. 

Tačiau daugiau darbuotojų priimta, negu atleista, miškininkystėje, e. prekybos ir kurjerių, kelių tiesimo, krovinių vežėjų įmonėse, ligoninėse, informacinių paslaugų centruose, laikinojo įdarbinimo agentūrose, apsaugos įmonėse. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 03 31 14:20
Spausdinti