
Nors savo gynybai europarlamentaras Petras Gražulis žadėjo pasitelkti Šventojo Rašto žodžius, jie jo kolegų Europos Parlamento (EP) Teisės reikalų komitete neįtikino. Antradienį visas EP balsuos dėl lietuvio politiko, priklausančio „Suverenių tautų Europos“ frakcijai, neliečiamybės panaikinimo.
Balandžio pabaigoje EP Teisės reikalų komitete (JURI) baigėsi P. Gražulio imuniteto panaikinimo klausimo svarstymas. 23 jo nariai (vienas susilaikė) palaikė rekomendaciją, kad politikui būtų panaikinta teisinė neliečiamybė, kaip prašė Lietuvos generalinė prokurorė.
„Kadangi prašyme nurodoma, kad P. Gražulis kaltinamas tuo, kad 2022 m. gegužės 26 d., po Seimo posėdžio dėl civilinių sąjungų registravimo, būdamas Lietuvos Respublikos Seimo (toliau – Seimas) koridoriuose, po Seimo posėdžio, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl civilinių sąjungų registravimo, viešai išsakė pasisakymus, kuriais išjuokė, paniekino ir pažemino žmonių grupę bei išreiškė nepagarbą jiems dėl jų seksualinės orientacijos, diskusijoje su operatoriumi, kurią nufilmavo ir transliavo žiniasklaida; kadangi įtariama nusikalstama veika, priskiriama tuometiniam Seimo nariui P. Gražuliui, buvo padaryta 2022 m., ikiteisminis tyrimas vyko 2022 m. ir 2023 m., o byla Vilniaus apygardos teismui perduota 2024 m. sausio mėn., nes P. Gražulis tuo metu naudojosi Seimo nario imunitetu, tačiau 2023 m. lapkričio 16 d. Seimas davė sutikimą, kad jam būtų iškelta baudžiamoji byla“, – JURI dokumente aiškinama, kodėl politikui reikia naikinti imunitetą.
Toks sprendimas priimtas po JURI komiteto svarstymų, kuriuose žadėjo pasisakyti ir pats P. Gražulis. Vasario mėnesį politikas teigė, kad jo argumentas bus vienintelis – Šventasis Raštas.
„Aš pasiruošiau Šventąjį Raštą. Čia, Briuselyje, parodysiu aš jį jiems, atversiu: žiūrėkite! Ir kelias vietas aš jiems paskaitysiu“, – su IQ planais tuomet dalijosi P. Gražulis.
„Kaip žmogus džiaugiuosi, kad už krikščioniškas vertybes, Šventąjį Raštą esu persekiojamas. Kristus buvo persekiojamas ir aš persekiojamas. Tik jei būčiau šventas, be nuodėmės, kaip Kristus, gal nukryžiuotų mane“, – pridūrė jis.
P. Gražulis toli gražu ne vienintelis, kurio neliečiamybės panaikinimas svarstomas EP. Šią kadenciją JURI – apie 16 tokių bylų. Pavyzdžiui, Čekijos europarlamentarė iš kraštutinės dešinės „patriotų“ frakcijos Jana Nagyová įtariama sukčiavimu su ES subsidijomis.
Dažniausia JURI pritaria tokiems prašymams naikinti imunitetą, o vėliau tai palaiko ir visi EP nariai. Todėl tikėtina, kad ir P. Gražulis sulauks sau nepalankaus sprendimo.
EP šioje kadencijoje jau panaikino neliečiamybę mažiausiai keturiems europarlamentarams. Vienas jų – P. Gražulio kolega „suverenų“ frakcijoje Petras Bystronas iš radikalios partijos „Alternatyva Vokietijai“. Vokiečių politikui imunitetas buvo panaikintas dėl jo paskelbtos suklastotos nuotraukos, kurioje aukštieji Vokietijos pareigūnai, įskaitant Angelą Merkel ir Olafą Scholzą, rodo nacistinį pasveikinimą. Vis dėlto tai ne vienintelė dėmė P. Bystrono biografijoje: teigiama, kad politikas dalyvavo prokremliškos propagandos platformos „Voice of Europe“ veikloje ir gavo pinigų per tinklą, susijusį su Viktoru Medvedčuku, prokremlišku Ukrainos oligarchu ir asmeniniu Vladimiro Putino draugu.