Meniu
Prenumerata

pirmadienis, sausio 30 d.


LIETUVA IR TAIVANAS
Taivano parlamento vadovas žadą spausti savo Vyriausybę dėl investicijų Lietuvoje
BNS
Lukas Balandis/BNS
Taivano parlamento pirmininko You, Si-Kun susitikimas su Seimo nariais.

Taivano parlamento vadovas You Si-Kunas žada spausti savo Vyriausybę dėl Taibėjaus pažadėtų investicijų Lietuvoje.

„Iš esmės parlamentas spaus vykdomąją valdžią įgyvendinti šias investicijas ir prekybos iniciatyvas“, – žurnalistams penktadienį Seime sakė You Si-Kunas.

Jis taip pat pridūrė, kad pernai tarp Lietuvos ir Taivano atstovų pasirašyti šeši memorandumai yra įgyvendinami.

Taibėjus anksčiau šiais metais pažadėjo pasiūlyti 1 mlrd. JAV dolerių paskolų fondą bendriems Lietuvos ir Taivano verslo projektams bei įsteigti 200 mln. JAV dolerių fondą, skirtą investicijoms į Lietuvos pramonę.

Gegužės pradžioje paskelbta, kad šis fondas skirtas Vidurio ir Rytų Europos šalims.

Taivano parlamento vadovas penktadienį Seime sakė padėkojęs parlamentarams už šiltą priėmimą Vilniuje ir pabrėžė, jog tai reiškia, kad santykiai tarp Taivano ir Lietuvos „juda į priekį“.

Vilnius ir Taibėjus teigia plėtojantis ekonominius, kultūrinius ryšius ir oficialiai diplomatinių santykių nepalaiko.

Vis dėlto paklaustas, ar judėjimas į priekį apima tik ekonominius ir kultūrinius ryšius, ar ir politinius, You Si-Kunas teigė, jog tai – „visapusiška“.

Kinijos kritika

Prieš atvykdamas į Lietuvą You Si-Kunas lankėsi Čekijoje. Jo vizito metu Pekinas pareiškė, kad susitikimais pažeidžiama „vienos Kinijos“ politika.

Kinijos ambasada Prahoje pavadino You Si-kuną „uoliu separatistu“ ir apkaltino Prahą „rimtai pažeidus Kinijos valstybės suverenitetą ir teritorinį vientisumą“.

Dar vykstant Taivano parlamento vadovo susitikimui su Seimo nariais, Kinijos diplomatinė atstovybė išplatino savo komentarą, kuriame tais pačiais žodžiais apibūdino You Si-kuną.

Pranešime taip pat nurodoma, kad vizitu „šiurkščiai pažeidžiamas Kinijos nacionalinis suverenitetas ir teritorinis vientisumas, kišamasi į Kinijos vidaus reikalus ir beatodairiškai paminama tarptautinė teisė bei pagrindinės tarptautinius santykius reglamentuojančios normos“.

„Kinija reiškia griežtą protestą ir ryžtingai tam prieštarauja“, – nurodo atstovybė.

Pekinas teigia raginantis Lietuvą „laikytis politinio įsipareigojimo dėl „vienos Kinijos“ principo, nesiųsti klaidingo signalo Taivano nepriklausomybės separatistinėms jėgoms ir nebekelti naujų sunkumų ir kliūčių dvišaliams Kinijos ir Lietuvos santykiams“.

„Taivano nepriklausomybės siekis veda į niekur, kaip ir jos rėmimas“, – rašoma pranešime.

Susitikimas – Taivano iniciatyva

Po susitikimo su Taivano delegacija Seimo vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, jog abi pusės išreiškė bendradarbiavimo svarbą „tarp demokratijų, tarp tų, kurie vadovaujasi demokratinėmis vertybėmis šiame neramiame pasaulyje“.

„Iš esmės kalbėjome apie galimybes gilinti ekonominius ir kultūrinius santykius ir bendradarbiavimą“, – sakė parlamentarė.

Ji teigė besitikinti, kad aptartos temos „atras kūną artimiausiu metu“.

R. Morkūnaitės-Mikulėnienės teigimu, Pekino politika ir komentarai nestebina, tačiau ji pabrėžė, kad Lietuva gerbia „vienos Kinijos“ principą.

Paklausta, kieno iniciatyva surengtas delegacijų susitikimas, politikė teigė, jog jis įvyko „taivaniečių pusės iniciatyva“.

Pats You Si-kunas nurodė, kad Kinijos kritika jam yra įprasta ir labiau stebintų tai, jei jos nebūtų.

2022 07 22 12:33
Spausdinti