Meniu
Prenumerata

sekmadienis, birželio 4 d.


Teismas nusprendė nepalenginti H.Daktaro kalėjimo sąlygų
BNS
(BNS nuotr.).

Už nužudymą ir kitus sunkius nusikaltimus Lukiškių kalėjime bausmę atliekantis Henrikas Daktaras čia liks ir toliau, į pataisos namus jis dar negali būti perkeliamas, paskelbė šiandien teismas. Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų kolegijos penktadienį paskelbta nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

„Bausmę atlieka už itin žiaurus, ciniškumu, smurtu pasižymėjusius nusikaltimus, sukėlusius neatstatomas pasekmes“, – paskelbė teisėja Ainora Kornelija Macevičienė, paaiškindama, kodėl nuspręsta, jog sušvelninti H.Daktaro režimo sąlygas nėra tikslinga. Visuomenės interesą gynęs Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Marius Zupkauskas paprieštaravo iki gyvos galvos nuteisto Henriko Daktaro perkėlimui iš Lukiškių kalėjimo į pataisos namus teigdamas, kad pirmiausia turi būti paisoma visuomenės interesų. „Visuomenės interesas bus pažeistas, jei Henrikas Daktaras bus perkeltas į pataisos namus“, – teismo posėdyje prieš priimant galutinį sprendimą kalbėjo prokuroras. Teismo trijų teisėjų kolegija penktadienį išnagrinėjo prokuratūros skundą, kuriuo siekiama panaikinti žemesnės instancijos teismo sprendimą perkelti H.Daktarą į pataisos namus. Nutartis bus skelbiama 14 valandą. Šio teismo sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas. Į teismo posėdį buvo atvežtas nuteistasis, jam atstovavo du advokatai – Kristupas Ašmys ir Vytautas Sirvydis. Jie savo kalboje kritikavo nenuoseklią prokuratūros poziciją dėl H.Daktaro perkėlimo. Advokatai teismui taip pat pateikė kitų teismų sprendimus, kuriais pripažinta, kad jų kliento kalinimas Lukiškėse prilygsta kankinimui, o nesuteikiant ilgalaikių pasimatymų su šeima pažeidžiamos teisės. „Pirmos instancijos teismo sprendimas ne tik formalus, bet ir individualus. Prokuroro samprotavimai prieštarauja prokuratūros pozicijai ir išeina už jos kompetencijos ribų“, – sakė advokatas V.Sirvydis. Jis prašo palikti galioti apylinkės teismo nutartį. Vėliau po posėdžio teisininkas žurnalistams sakė, kad jis pirmą kartą susidūrė su situacija, kad prokuratūra, pritarusi nuteistojo perkėlimui į pataisos namus, vėliau būtų persigalvojusi ir parašiusi skundą. „Nė viena prokuratūra, nė vienas prokuroras anksčiau nėra to darę. Bet čia – Henrikas Daktaras“, – sakė advokatas V.Sirvydis. Jis prokuroro kalboje sakė pasigedęs teisinių argumentų. Vilniaus miesto apylinkės teismas liepos 7 dieną priėmė nutartį, kuria nuteistąjį tolesniam bausmės atlikimui nusprendė perkelti į Pravieniškių pataisos namus, čia bausmę atlieka ir daugiau nuteistųjų iki gyvos galvos. Prokuratūra iš pradžių neprieštaravo H.Daktaro perkėlimui į Pravieniškes, tačiau vėliau apsigalvojo ir parašė apeliacinį skundą aukštesnės instancijos teismui. „Kada aš pasitaisysiu? Gal kitame pasaulyje? Man jau ne 20 metų, aš jau senelis. Jei žmogus suklydo, jam reikia padėti,“ – išklausęs prokuroro kalbos sakė H.Daktaras. Prokuroras M.Zupkauskas pabrėžė, kad kaunietis nuteistas kaip vieno žiauriausio Lietuvos istorijoje nusikalstamo susivienijimo lyderis, teismo teisė, o ne pareiga jį perkelti į pataisos namus.
Prokuroras M.Zupkauskas pabrėžė, kad kaunietis nuteistas kaip vieno žiauriausio Lietuvos istorijoje nusikalstamo susivienijimo lyderis, teismo teisė, o ne pareiga jį perkelti į pataisos namus.
„Už itin sunkius nusikaltimus nuteistas, tik dešimt metų atliko. Įstaiga teigiamai charakterizuoja, tačiau jo veikla – jo paties tobulėjimui, nežiūrima į visuomenės ir nukentėjusiųjų interesus. Jis nežengė nė vieno žingsnio. Kokia bausmės paskirtis? Ar jis ėmėsi žingsnių dėl žalos atlyginimo? Sako, kad negali įsigyti kalėjime geresnių prekių – viskas į save nukreipta, jokio pasitaisymo – tik būdai sušvelninti savo padėtį. Taip negali būti teisinėje valstybėje. Per anksti perkelti į pataisos namus, jo elgesys dar nėra toks“, – sakė prokuroras. Jis pripažino, kad prieštarauja H.Daktaro ilgalaikius pasimatymams su žmona. „Laisvės atėmimo bausmė – ką tai reiškia? Tai reiškia, kad kad laisvė yra apribota. Jis negalės gyventi su žmona, vaikais, bausmė už tai, ką padarė, turi būti atlikta“, – sakė M.Zupkauskas. Iki gyvos galvos už nužudymą ir kitus sunkus nusikaltimus nuteistas 59 metų H.Daktaras dabar kali Lukiškių tardymo izoliatoriuje Vilniuje. Pagal nustatytą tvarką po 10 metų kalinimo nuteistieji gali būti iš Lukiškių perkeliami į pataisos namus. Net nepradėjo atlyginti žalos nukentėjusiesiems Vilniaus apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Eugenijus Papučka pabrėžia, kad iš turimų duomenų darytina išvada, jog nuteistasis savo kaltę pripažįsta tik iš dalies, nes jo prisipažinimas paremtas tik įsiteisėjusių teismų nuosprendžiais. Prokuroro vertinimu, toks nuteistojo prisipažinimas negali būti laikomas nuoširdžiu ir neleidžia manyti, kad nuteistasis iš tikrųjų pasikeitė, padarė išvadas dėl įvykdytų nusikalstamų veikų  ir gailisi. E.Papučka pažymi, kad nuteistasis neatlygino ir net nepradėjo atlyginti padarytą žalą. Apeliaciniame skunde taip pat akcentuojama, kad vertinant nuteistojo asmenybę, jo padarytų nusikalstamų veikų pobūdį bei pavojingumą, jo elgesį bausmės atlikimo kalėjime metu, santykius su kitais nuteistaisiais ir pataisos įstaigos darbuotojais, specialistų išvadas dėl  pakartotinio smurtinio elgesio rizikos ir jų pateiktas rekomendacijas, šiuo metu nuteistajam H.Daktarui paskirtos bausmės atlikimas pataisos namuose gali būti nesaugus tiek jam pačiam, tiek kitiems nuteistiesiems. Aukščiausiasis Teismas savo nutartyje konstatavo, kad H.Daktaras  yra labai pavojingas visuomenei ir jo nusikalstamų polinkių pakeisti švelnesnės rūšies, t. y. terminuoto laisvės atėmimo, bausme yra neįmanoma. Pirmąsyk už grotų H.Daktaras atsidūrė būdamas 19 metų. 1996 metų vasario 3 dieną H.Daktaras buvo sulaikytas prevencine tvarka, o balandžio 1 dieną suimtas ir iš įkalinimo įstaigos paleistas 2001 metais, kai atliko bausmę kitoje byloje. Kitą kartą suėmimą H.Daktarui teismas skyrė 2008 metų gruodžio 24 dieną, tačiau tada „Henytė“ pasislėpė. Jis sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto 2009 metų rugsėjo 4 dieną. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 08 04 13:13
Spausdinti