Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 13 d.


NACIONALINIS STADIONAS
V. Benkunskas: iki 2026 m. pabaigos Nacionalinis stadionas turėtų būti pastatytas
ELTA
Andrius Ufartas/ELTA
Valdas Benkunskas.

Vilniaus savivaldybės tarybai pritarus pokyčiams, numatytiems sostinės daugiafunkciame projekte, sostinės meras Valdas Benkunskas sako, kad pilnas sutarties pakeitimo įsigaliojimas turėtų užtrukti kelius mėnesius, o stadionas turėtų pradėti funkcionuoti 2026 m. pabaigoje.

„Visas grafikas labai aiškus, mes turime sulaukti pirmiausia pilno sutarties pakeitimo įsigaliojimo, čia gali trukti kelius mėnesius, o tada statybos darbai ir papildomas 18 mėnesių terminas“, – trečiadienį sostinės savivaldybėje žurnalistams teigė V. Benkunskas.

„Prognozė, jeigu viskas tvarkoje, 2026 m. pabaiga. Kokia konkreti data, labai sunku pasakyti, žiūrėsime kaip seksis statybos, nusiteikimas iš būsimo koncesininko tvirtas ir bus daroma viskas, kad ne tik tilptų į terminus, bet pastatytų ir šiek tiek greičiau“, – kalbėjo jis.

V. Benkunskas tikino, kad savivaldybės sprendimas leidžia judėti pirmyn, o darbai statant kompleksą turėtų atsinaujinti greitai, kai įsigalios atnaujinta sutartis.

„Tai sprendimas, kuris su projektu leidžia judėti tolyn. Dabar turime sulaukti įsigaliojimų, susiderinti visas sąlygas, turime Viešųjų pirkimų tarnybos klausimą, su jais konsultacijos jau vyksta. Kiekvieną dieną dirbame ir darome tos dienos darbus“, – sakė Vilniaus meras.

„Iš pono Arvydo Avulio suprantu, kad po sutarties įsigaliojimo dienų ir savaičių klausimas, kada statybos galėtų atsinaujinti. Pasirengimo faktinio dabar nėra įvykę, bet planas visas sudėliotas“, – aiškino jis.

Prieš savivaldybės tarybos posėdį Vilniaus miesto opozicijos lyderis Artūras Zuokas kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą, prašydamas atlikti korupcijos rizikos analizę. Sostinės vadovo teigimu, tai yra politikavimas ir pasiruošimas Seimo rinkimams.

„Labai sunkiai įsivaizduoju bent vieną instituciją, kuri nėra gavusi kreipimosi dėl šio projekto, Prokuratūra, STT, FNTT ir t. t. Čia politiko žanras, kuris puikiai žinomas, jeigu kažkas nepatinka, apkaltink korupcija, neskaidrumais ir pan.“, – sakė konservatorius.

„Nepamirškime, kad Seimo rinkimai artėja, čia puiki terpė lipti ant bačkos ir šnekėti bet ką“, – akcentavo jis.

V. Benkunskas taip pat patvirtino, kad indeksacija numatoma vieną kartą pagal sutarties sąlygas, t. y. rizikos matricų ir nenumatytų aplinkybių punktus.

Aplinkinės infrastruktūros darbams – 30 mln. eurų

Galiausiai kalbėdamas apie infrastruktūrą, kuri bus aplink Nacionalinį stadioną, sostinės meras tikino, kad jai numatyta apie 30 mln. eurų. Pasak jo, planuojama platinti gatves, įrengti stoteles bei statyti pėsčiųjų viaduką.

„Apie 30 mln. dabar numatyta investuoti į aplinkinę infrastruktūrą, tos lėšos dar buvo pažadėtos ir skirtos Vyriausybės 2019 m., kai buvo atimtos europinės lėšos ir buvo sukonstruotas naujas finansavimo modelis, dalį per Švietimo ministeriją skiriant stadiono statybų kaštų padengimui ir sutvarkant infrastuktūrą“, – teigė V. Benkunskas.

„Mes dabar pasirengimo stadijoje, tie projektai rengiami, ruošiami, kai kompleksas bus išvystytas, tie darbai jau tuomet turėtų būti atlikti. (...) Ten yra gatvių platinimai, stotelių įrengimai, pėsčiųjų viaduko padarymas ir pan.“ – kalbėjo jis.

ELTA primena, kad trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė pokyčiams, numatytiems sostinės daugiafunkciame projekte. Komplekse turėtų atsirasti universali kultūros ir sporto renginiams tinkama arena, didėti Nacionalinio stadiono vietų skaičius, po indeksavimo sutarties vertė augs iki 157,2 mln. eurų.

Prieš statybų atnaujinimą savivaldybei dar reikės sulaukti teigiamų Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Europos Komisijos (EK) išvadų.

Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.

V. Benkunskas antradienį teigė, kad po indeksavimo Nacionalinis stadionas su visu daugiafunkciu kompleksu turėtų kainuoti maždaug 1,2 mln. eurų daugiau nei planuota anksčiau, t. y. 157,2 mln. eurų. Skaičiuojama, statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų, dar prisidėtų naujų darbų (3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universali arena), t. y. 13 mln. eurų. Tačiau teigiama, kad 38,1 mln. eurų būtų galima sutaupyti skolinantis tik 2 m., o ne 22 m., kaip planuota anksčiau.

Sostinės savivaldybės Kontrolės komitetas, kurio daugumą sudaro opozicijos nariai, praeitą savaitę kritiškai vertino pristatytus projekto pokyčius ir nusprendė kreiptis į VPT dėl teisinio įvertinimo.

Seimo Audito komitetas savo ruožtu nusprendė kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę su rekomendacija, kad balsavimas sostinės taryboje dėl šio projekto būtų atliktas tik gavus Finansų ministerijos bei VPT išvadas.

ELTA primena, kad „BaltCap“ šiuo metu susiduria su reputacijos problemomis, po to, kai paaiškėjo, kad buvęs fondo partneris Šarūnas Stepukonis galėjo pasisavinti apie 40 mln. eurų ir bent dalį jų pralošti kazino.

„Hanner“ savininkas Arvydas Avulis nurodo, kad stadiono statybas galėtų užbaigti iki 2026 metų pabaigos.

Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.

2024 02 28 16:08
Spausdinti