Vyriausybė trečiadienį pritarė galimybių pasui: tvarkai, pagal kurią nuo gegužės 24-osios imunitetą dėl skiepų ar persirgimo arba neigiamą testo rezultatą turintieji turės daugiau galimybių dalyvauti renginiuose ir šventėse.
„Galimybių paso turinys būtų skiriamas būtent žmonėms, kurie yra pasiskiepiję, tie, kurie yra persirgę, taip pat mūsų politinis sprendimas, kad sudarome galimybę tiems, kurie turi ne anksčiau nei prieš 24 valandas darytą testą atitinkamą. Taip pat jis galioja vaikams iki 16 metų“, – pristatydamas projektą sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Viešojo maitinimo įstaigos, restoranai, kavinės, barai, lošimo vietos ir lažybų punktai galės jį turintiesiems teikti paslaugas viduje. Naktiniai klubai veikti vis dar negalės.
Galimybių paso reikalavimus atitinkantiems žmonėms būtų leidžiama rengti iki 500 žiūrovų turinčius renginius tiek uždarose, tiek atvirose vietose. Jie privalėtų užimti sėdimas vietas ir užimti ne daugiau kaip 75 proc. jų. Šiuo metu leidžiami renginiai tik iki 150 žmonių, užimant ne daugiau trečdalio vietų.
Taip pat būtų galima rengti asmenines šventes su neribotu dalyvių skaičiumi, jį turintieji galėtų grįžti į kontaktinį darbą.
Su galimybių pasu būtų leidžiama burtis viešose erdvėse po dešimt asmenų, kai kitais atvejais šis skaičius yra perpus mažesnis, tai galiotų ir asmeninėms šventėms.
Taip pat su galimybių pasu nebebūtų taikomas reikalavimas viename kambaryje, teikiant apgyvendinimo paslaugas, apgyvendinti tik tos pačios šeimos narius.
Taip pat numatyta leisti keliones pramoginiais laivais: jose galės dalyvauti ne daugiau dešimties žmonių arba neribojamas kiekis dalyvių, atitinkančių galimybių paso kriterijus.
Švelnesnės sąlygos galėtų būti taikomos po savaitės, kai žmogus gauna antrąjį „Moderna“ ar „Pfizer“ vakcinos skiepą, taip pat praėjus keturioms savaitėms po pasiskiepijimo „Johnson & Johnson“ vakcina bei pirmąja „AstraZeneca“ vakcinos doze.
Praėjus 12-kai savaičių žmogus privalėtų pasiskiepyti antrąja „AstraZeneca“ vakcinos doze arba palengvinimai jam nustotų galioti.
Be to pasas galios persirgusiems COVID-19 ir tiems, kurie turės ne anksčiau nei prieš 24 valandas atliktą neigiamą testą: PGR tyrimą ar antigeno testą, ir gautą neigiamą atsakymą.
Taip pat visi palengvinimai galiotų vaikams iki 16 metų be papildomų sąlygų.
Pasak ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės, gegužės 20 dieną vyks supažindinimo su galimybių paso taisyklėmis spaudos konferencija. Sistemą administruos Registrų centras.
Artimiausiu metu svarbiausiu darbu ministrė įvardijo pokalbius su savivaldybėmis dėl testavimo apimčių bei informaciją verslui. Sveikatos apsaugos ministerija savo ruožtu pasirūpins profilaktiniam tyrimui reikalingais teisiniais ir technologiniais sprendimais.
Pasak A. Dulkio, testavimo apimtys „nėra paprastas klausimas“, tačiau tuo klausimu yra dirbama, stengiantis sudaryti visiems galimybę pasinaudoti profilaktiniu testavimu galimybių pasui.
A. Armonaitė pabrėžė, kad galimybių pasas leis atverti veiklas šalies viduje, tuo tarpu Europos Sąjungos lygmeniu kuriamas žaliasis sertifikatas bus pirmiausia susijęs su kelionėmis.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija anksčiau yra teigusi, jog galimybių pasas būtų virtualus dokumentas, kurį galėtų gauti žmonės, atitinkantys minėtus kriterijus dėl imuniteto. Kiekvienu atveju asmeniui būtų suteiktas imunitetą patvirtinantis QR kodas, kurį jis turėtų pateikti prieš lankydamasis renginyje ar maitinimo įstaigoje.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė anksčiau svarstė, kad iniciatyva galėtų pradėti veikti nuo gegužės pabaigos ir būtų kaip laikinas sprendimas, o vėliau, įsibėgėjus masinei vakcinacijai ir atsiradus europiniam žaliajam sertifikatui, galimybių paso galėtų nelikti.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama